Odpadki, ki so levi in desni
Slovenija še ne zapira odlagališč, čeprav…
Samo odlagališče Špaja dolina v občini Grosuplje je dobilo prepoved obratovanja. Drugi, ki še nimajo zagotovljenih pogojev za obdelavo odpadkov, saj Uredba o odlaganju odpadkov ni od včeraj, plačujejo letos kazni. Visoke. Problematika je tako zavrela, da je o njej precej časa razpravljal tudi Odbor za okolje in prostor DZ. Razprava je bila poučna. Nekateri poslanci, člani Odbora, so namreč hoteli nalepiti Inšpektoratu za okolje in prostor, da je nekaj v ozadju. Da gre najmanj vsaj za politično nagajanje. Pa je poslanec Borut Sajovic povabil k preudarnosti, češ, saj nimamo levih in desnih odpadkov…
No, tako je pač, če je politika preveč razdeljena in življenje, tudi smeti, motri skozi barvna očala. Je pa ta dioptrija čedalje bolj moteča.
A ker država le odrašča, bi morala z njo tudi politika.
Poglejmo, kaj se je zgodilo z odnosom do okolja v samostojni Sloveniji. Dvajset let jih šteje. Odmislimo državo in Ministrstvo za okolje in prostor, saj si zaslužita vsaj roza, če ne rdeči karton glede tega, kaj sta in kaj bi lahko storila za trajnostni razvoj Slovenije. Toda povsem drugače je v podjetniškem okolju. Koliko poslovnih priložnosti najdejo podjetja in posamezniki! Koliko razvoja in novih delovnih mest se kaže na okoljskem področju! Koliko visoko osveščenih okoljskih pobud! Petra Matos in njena skupina, pa številni drugi! In končno – tudi menedžerske ekipe začenjajo razmišljati vse bolj zeleno.
Zato, brez prazničnega navdiha, a tudi z njim – zelena Slovenija je res lahko blagovna znamka! V letu 2011 bo tudi zato revija EOL izšla desetkrat, v povečanem obsegu. Vabimo k partnerstvu!
Sicer pa, ravnajmo zeleno. Mi ustanavljamo Akademijo Zelena Slovenija.
Vrečke iz bombaža namesto šelestenja papirja
Slovenija potrebuje zasuk v strategiji ravnanja z odpadki
Določitev optimalnih poti za prevoz otrok