Zelena Slovenija
Kam zre narahlo priprto oko z naslovnice revije EOL? Seže pogled v leto 2013, ki naj bi bil zadnji rok, da Slovenija izpolni zahteve evropske direktive o odlaganju odpadkov na odlagališčih? Ali pa bo tudi takrat oko zamižalo in neurejenih odlagališč Slovenija ne bo zaprla, v letošnjem juliju podeljeni vladni odpustki za več let okoljske gluhote in smetiščnih prerekanj v občinah pa bodo skriti pod preprogo?
Je že res, da prenapolnjen odpadkarski koš kot na pol odtrgana skala na previsu grozi marsikateri evropski državi. Neapelj v Italiji je živ spomin. Toda poglejmo raje tja, kjer se nasmihajo zgledi, proti severu Evrope. Zato ne gre drugače, kot da začnemo vsak dan ponavljati – Slovenija bo ZELENA SLOVENIJA ali pa je ne bo. Kajti samo zelena Slovenija, oblečena v podalpske gozdove, bo dajala, kako že radi rečemo, kakovost življenja.
Ali še bolj nedvoumno. Če kaj, potem prav okolje zahteva razvojno razmišljanje. Ne le zato, ker je le to pot k ohranitvi zelene Slovenije, pač pa tudi zato, ker je okolje poslovna priložnost. Tudi za nova delovna mesta in nove tehnologije. Berite, kaj se dogaja v embalažni panogi in se ne čudite izjavi direktorja Pakmana, ki pravi, da je preživljanje z razvojnimi izdelki kot znanstvena fantastika. Okoljska inovatorka Alenka Rovan, zmagovalka v Seulu, pa je bila po uspehu doma skoraj povsem prezrta. Kaj torej?
V reviji EOL začenjamo gibanje za zeleno Slovenijo.
Jože Volfand,
glavni urednik
Zakon Valkartona z Beliščem ni v krizi
Cene komunalcev naj bi potrjevale občine
Slovenija ustanavlja »evidenčno hišo« za odpadke
Rjave solate ne zazna noben senzor
Revijo si lahko .pdf formatu prenesete tukaj.