25. in 26. februarja 2022 je v organizaciji BEST Maribor in ob podpori podjetja AquaSystems, upravljavca čistilne naprave Maribor, potekal BEST Hackathon 2022. Hackathona, ki se je zaradi epidemioloških razmer odvijal v spletnem okolju, se je udeležilo 7 ekip, z več kot 28 udeležencev skupaj. Bodoči strokovnjaki na področju računalništva ter študenti tehniških, tehnoloških in naravoslovnih smeri so se ukvarjali s programerskim izzivom, kako z računalniškim programom zagotoviti verodostojnost podatkov o porabi energentov in kako z umetno inteligenco napovedovati trende porabe za potrebe sprožanja nabavnih aktivnosti. Najboljše rešitve so prispevale ekipe Mravljice na soncu, Sigma in H., absolutni zmagovalec BEST Hackathona 2022 pa je postala ekipa Mravljice na soncu s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, katere rešitev je komisijo navdušila z učinkovitostjo in natančnostjo. Podjetje AquaSystems je najboljše tri ekipe denarno nagradil v skupni vrednosti 3.000 evrov.
Prvo mesto je po izboru ocenjevalne komisije dosegla skupina kreativnih študentov s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, ki jo sestavljajo David Žele, Luka Četina, Tilen Ravnak in Primož Stoparčih. Zmagovalna ekipa je pripravila izvirno kreativno rešitev, ki v celoti temelji na strojnem učenju in celostnem analitičnem pristopu ter dodelanem konceptu napovedovanja potreb po energentu. Implementirali so konkretne rešitve in preizkusili več algoritmov in izmerili njihovo kakovost. Nagrado za hackathonsko nalogo pa sta si po mnenju ocenjevalne komisije zaslužili še ekipi študentov ekipe Sigma (Juš Hladnik, Miha Torkar, Anže Alič in Matic Fučka) in ekipe H (Amra Bašagić, Nedžad Beus, Iztok Bajcar in Robert Samardžija) iz Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Ocenjevalno komisijo so sestavljali doc. dr. Sašo Karakatič, mag. Leon Lozar in Senka Ksenija Husar. Član ocenjevalne komisije mag. Leon Lozar, je ob razglasitvi najboljših poudaril: »Naša naloga pri ocenjevanju predstavljenih rešitev je bila tokrat vse prej kot lahka. Prav vse sodelujoče ekipe so se izkazale z veliko mero inovativnosti in strokovnega znanja. Kar je ločilo zmagovalno ekipo od ostalih sodelujočih, je njihova ideja, ki se je med vsemi izkazala za najbolj učinkovito in natančno, tako z vidika njene dejanske izvedbe v praksi kot poslovne odličnosti.«
»V podjetju AquaSystems smo z odzivom študentov in mladih strokovnjakov na razpisano tekmovanje zadovoljni. Vsi so nas navdušili s svojimi pristopi, idejami in rešitvami. Odlično so se spoznali tudi s področjem, s katerega smo jim zastavili izziv. Dokazali so, da se dandanes vse več mladih zaveda, kako pomembne so v skrbi za naravno okolje tudi najmanjše podrobnosti,« je ob podelitvi nagrad izpostavil mag. Leon Lozar, direktor podjetja AquaSystems, ter sklenil: »Ponosni smo, da lahko sodelujemo pri projektih, preko katerih krepimo sodelovanje mladih z gospodarstvom in dejansko prakso ter spodbujamo razvoj pravega ekipnega dela in kreativnega razmišljanja pri reševanju raznovrstnih izzivov. Navsezadnje se pri takšnih praksah drug od drugega lahko tudi veliko koristnega naučimo.« Zmagovalni ekipi je podjetje AquaSystems podelilo denarno nagrado v vrednosti 1.500 evrov, drugo uvrščena ekipa je prejela 1.000, ekipa, ki je zasedla tretje mesto, pa 500 evrov.
Mihael Zotler, predsednik organizacije BEST Maribor in Nemanja Raduljica, organizator dogodka, stasklepno dejanjeBEST Hackathona 2022 ocenila: »Z veseljem se lotevamo projektov, ki študentom omogočajo stik z dejansko prakso in vpogled v realne gospodarske in industrijske izzive. Naše izkušnje kažejo, da se za tovrstno sodelovanje odloča vse več odgovornih podjetij, reševanje konkretnih izzivov pa pritegne zavzete in izzivov željne študente, ki se že tekom študija lahko pohvalijo z zavidljivim nivojem strokovnega znanje. To so dokazali tudi sodelujoči v tokratnem izzivu.«
BEST (Board of European Students of Technology) je neprofitna, nepolitična in nevladna organizacija za študente, predvsem tehniških, tehnoloških in naravoslovnih smeri. Od leta 1989 omogoča komunikacijo, sodelovanje in izmenjavo študentov po vsej Evropi in je kot taka druga največja študentska organizacija v Evropi. BEST Maribor je lokalna BEST skupina, ki je nastala leta 2003 in vključuje okoli 20 članov s sedmih fakultet Univerze v Mariboru. Deluje kot organizacijska enota Študentske organizacije Univerze v Mariboru (ŠOUM). Njeni člani delujejo v lokalnem in mednarodnem okolju. V času obstoja so zgradili eno izmed najbolj prepoznavnih in aktivnih študentskih organizacij Univerze v Mariboru.
CČN Maribor je največja čistilna naprava na celotni trasi reke Drave in druga največja čistilna naprava v Sloveniji. Skrbi za upravljanje z odpadnimi vodami Mestne občine Maribor, občin Miklavž na Dravskem polju, Duplek in Hoče – Slivnica. V njenem prispevnem območju živi približno 136.000 prebivalcev. CČN Maribor letno sprejme približno devet milijonov kubičnih metrov odpadnih voda in proizvede približno 12.000 ton odvečnega blata, ki je stranski produkt v procesu čiščenja odpadne vode. Izpolnjuje najstrožje okoljevarstvene standarde Evropske unije že od leta 2004, ko je Maribor kot prvo mesto v Sloveniji dobil tudi terciarno stopnjo čiščenja odpadne vode, ki je v prestolnici nimajo niti v letu 2019. Strokovnost in odgovornost do narave in lokalne skupnosti dokazujeta tudi certifikat ISO 14001:2015 (okoljevarstvo), ki ga je podjetje prejelo leta 2012, in certifikat ISO 55001:2014 (upravljanje s sredstvi), ki so ga kot šele drugo podjetje v državi prejeli leta 2017.
Več informacij:
- mag. Leon Lozar, direktor podjetja AquaSystems: leon.lozar@aquasystems.si, 02 450 37 81
- Maja Kitek, IT Coordinator & PR Responsible, XX. Board of BEST Maribor, Board of European Students of Technology: maja.kitek@best.eu.org, 070 744 803
Vir: AquaSystems