Evropska komisija je v iztekajočem se tednu objavila sporočilo, v katerem izpostavlja ključne strateške in proračunske izzive za oblikovanje prihodnjega dolgoročnega proračuna EU. Sporočilo predstavlja osnovo za razmislek o prilagoditvi proračuna EU spreminjajočim se potrebam in prioritetam.
Prihodnji dolgoročni proračun, ki bo začel veljati leta 2028, mora odgovoriti na naraščajoča pričakovanja glede ukrepanja EU. Za dosego ambicioznih ciljev, povračilo sredstev za NextGenerationEU ter zagotavljanje stabilnih finančnih prispevkov držav članic je nujna uvedba novih lastnih virov.
Novi pristop za sodoben proračun EU bi moral vključevati načrt za vsako državo s ključnimi reformami in naložbami, ki bi bil pripravljen v partnerstvu z nacionalnimi, regionalnimi in lokalnimi organi. Evropski sklad za konkurenčnost bi moral zagotoviti naložbeno zmogljivost za podporo strateškim sektorjem in kritičnim tehnologijam.
Prenovljeno financiranje zunanjega delovanja bi moralo imeti večji učinek, biti bolj ciljno usmerjeno in usklajeno s strateškimi interesi. Proračun bi moral vključevati tudi dodatne zaščitne ukrepe za zaščito pravne države.
Sedanji finančni okvir traja od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2027, njegov skupni znesek odhodkov pa znaša 1.211 milijard evrov. Dopolnjuje ga instrument NextGenerationEU v višini do 807 milijard evrov, ki spodbuja evropsko gospodarstvo ter krepi in povečuje odpornost družb v odziv na pandemijo koronavirusa.
Vir: Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji