Poslanci bodo od ministrstva za okolje, prostor in energijo dobili predlog interventnega zakona, s katerim želijo ublažiti »ekscesna« zvišanja omrežnine za nekatere uporabnike. Na ministrstvu pri tem mislijo predvsem na tiste, ki so vložili lastni denar v nove čiste tehnologije, kot so sončne elektrarne, polnilnice za električna vozila, toplotne črpalke in baterije. Te bi oprostili plačila stroškov omrežnine v prvem, najdražjem bloku. Vlaganje v sončne elektrarne se je namreč zelo zmanjšalo, imamo pa jih le četrtino od končne zmogljivosti, ki jo predvideva tudi novi NEPN za leto 2033. Za pripravo zakona, za katerega bo treba zgotoviti tudi dodaten denar, ministrstvo potrebuje še teden dni.
Na očitek, da skoraj nihče ni vlagal v te tehnologije z misijo na doseganje ciljev države, ampak predvsem zaradi pričakovanega znižanja stroškov in vsaj delno neodvisnosti od geopolitičnega vpliva na cene energije, na ministrstvu odgovarjajo, da bi morala omrežnina po direktivi spodbujati vlaganja v nove tehnologije. Zaradi uničujočega vpliva konca neto merjenja, v katerem so imeli lastniki sončnih elektrarn zanemarljivo nizke omrežnine, so na MOPE junija lani uvedli novo subvencijo za sončne elektrarne, o kateri menijo, da je še ugodnejša kot neto merjenje.
Kljub temu se upad naložb v sončne elektrarne povečuje, na ministrstvu za to krivijo nove omrežnine. Dobili so več sto pritožb s priloženimi računi za elektriko. Omrežninske tarife so čez noč povzročile zvišanja omrežnin za 300 ali 400 odstotkov. To krši načelo postopnosti, kot jo opredeljuje evropska zakonodaja, poudarjajo na MOPE.
Vir: Delo