V Veliki Britaniji so v ponedeljek zaprli termoelektrarno Ratcliffe-on-Soar, ki je bila še zadnja delujoča elektrarna na premog v tej državi. Še leta 2012 je ta fosilni vir energije predstavljal kar 39 odstotni delež pri proizvodnji elektrike, njegova glavna prednost pa je neprekinjena razpoložljivost, ki ni odvisna od vremena. V prvi polovici letošnjega leta je delež obnovljivih virov presegel 50 odstotkov, k stabilnosti omrežja pa bi v prihodnosti lahko pripomogle baterije.

V Veliki Britaniji so v ponedeljek zaprli še svojo zadnjo delujočo termoelektrarno na premog Ratcliffe-on-Soar. Že vse od zgodnjih 90. let je tam premog kot vir električne energije začel izrivati plin, ki velja za čistejši vir energije, nato pa vse bolj tudi obnovljivi viri energije. Že leta 2008 so sicer napovedali odpravo uporabe premoga, kljub temu je še leta 2012 ta vir predstavljal kar 39 odstotni delež pri proizvodnji elektrike, poroča BBC. V prvi polovici letošnjega leta je delež obnovljivih virov energije presegel 50 odstotkov.

Preberite še: Največje termoelektrarne na premog

Velika Britanija je sicer prva začela uporabljati premog za proizvodnjo električne energije. Prva takšna elektrarna na svetu je bila Holborn Viaduct, ki jo je v Londonu leta 1882 postavil izumitelj Thomas Edison.

premog izkop
Slika je simbolična (Vir: Pixabay)

Stabilnost omrežja bi s prehodom na obnovljive vire lahko zagotavljale baterije
Leta 2017 so Britanci uvedli prve t. i. dneve brez premoga, ki pa so bili zgoščeni predvsem v poletnih mesecih. Kljub onesnaževanju je bila ena izmed prednosti premoga neprekinjena razpoložljivost, ki ni odvisna od vremenskih razmer. Ključno bi lahko v prihodnosti k stabilnosti prispevale baterije. Dr. Sylwia Walus, vodja raziskovalnega programa na Faraday Institution, izpostavlja velik napredek pri razvoju baterij: “Vedno obstaja prostor za nove tehnologije, a te dni se bolj osredotočamo na to, da bi bile baterije bolj trajnostne in cenejše za proizvodnjo.”