Predstavljamo glavne ugotovitve jesenske raziskave evropskega javnega mnenja Eurobarometer za Slovenijo. Raziskavo je naročila Evropska komisija, potekala pa je oktobra 2024 v vseh državah članicah Evropske unije.
Velika večina, kar 94 % Slovencev, je v jeseni 2024 zadovoljnih s svojim življenjem na splošno – le odstotno točko (o.t.) manj kakor spomladi 2024 -, medtem ko je 6 % vprašanih nezadovoljnih. To je najvišja zabeležena stopnja zadovoljstva z življenjem v Sloveniji v dvajsetletnem obdobju, odkar je Slovenija postala polnopravna članica EU in se vključila v raziskavo Standardni Eurobarometer.
S tem rezultatom se Slovenija uvršča nad povprečje držav članic EU27, kjer je z življenjem zadovoljnih 86 % Evropejcev, preostalih 14 % pa ne. Trenutno med Slovenci prevladuje mnenje, da dogodki v državi ne potekajo v pravo smer (65 %), nasprotnega mnenja – da gredo stvari v državi v pravo smer – je četrtina (25 %) vprašanih. Desetina Slovencev (10 %) je neopredeljenih.
Zelo podobno stališče imajo Slovenci do trenutnega poteka stvari v EU: četrtina Slovencev (25 %) meni, da gredo stvari v EU trenutno v pravo smer, 61 % pa, da gredo stvari v EU v napačno smer. Na ravni EU je delež odgovorov, da gredo stvari v EU pravo smer zaznavno višji (36 %), tudi na ravni EU pa ostaja večina vprašanih pesimistov – 51 % Evropejcev v povprečju ocenjuje, da stvari v EU ne gredo v pravo smer.
Slovenci kot najpomembnejšo zadevo na seznamu trenutnih izzivov pred Slovenijo izpostavljajo področje zdravstva (41 %, -1 o.t.), ki je bilo na vrhu perečih zadev že spomladi 2024. Na drugem mestu, s skoraj pol manj navedbami, sta omembi naraščajočih cen, inflacije in življenjskih stroškov (21 %, -5 o.t.) ter v enaki meri stanovanjska problematika, ki se je od pomladi po mnenju Slovencev zaostrila (21 %, +5 o.t.).
Trenutni največji izziv, pred katerega je postavljena EU, ostaja po mnenju Slovencev vojna v Ukrajini, ki jo na prvo mesto postavlja 38 % vprašanih, kar je 6 odstotnih točk manj kakor spomladi 2024. Na drugo mesto izzivov za EU Slovenci postavljajo priseljevanje (32 %, -1 o.t.).
Vir: Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji