Prebivalci Slovenije vsako šolsko leto kupimo od deset do trideset zvezkov. Ta številka lahko pomeni kar konkreten strošek, saj nekateri zvezki stanejo tudi več kot tri evre. Glede na rezultate testiranja desetih različnih zvezkov formata A4, ki so ga pri Zvezi potrošnikov Slovenije opravili skupaj z okoljsko organizacijo Focus, med njimi ni večjih razlik. Testirani zvezki so se izkazali kot dovolj kakovostni, da jih pri ZPS lahko priporočajo, ne glede na ceno. Še najmanj prepričajo s svojo okoljsko naravnanostjo, pri čemer se zdi, da prodajalci sledijo razmeroma slabši ozaveščenosti slovenskih kupcev. V ponudbi so pri ZPS pogrešali več zvezkov z zaupanja vrednimi oznakami (predvsem okoljsko marjetico, Ecolabel), manj pa bi jih lahko imelo tudi plastificirane platnice, saj glede na odgovore sodelujočih v spletni anketi, večina zvezek tudi ovije, in sicer se največkrat odločijo za plastični ovitek.

Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije pravi, da je za odločitev o nakupu videz platnic oziroma slika na njih najbolj pomembna pri izbiri, naslednje merilo je število listov in njihova debelina, številni pred nakupom preverijo tudi tisk oziroma videz črt. Cena pa je najbolj pomembna četrtini vprašanih. Le redki pri nakupu zvezka najprej gledajo na okoljske oznake in certifikate.

Nina Tome iz društva Focus predlaga: »Starši imajo pri izbiri zvezkov pomembno priložnost, da otroku pojasnijo, da s svojo odločitvijo vpliva tudi na okolje – lahko izbere zvezek, ki ima manjši negativni vpliv na okolje, ali pa takega, ki okoljskega vidika sploh ne upošteva. Ob tem se seznani s pomenom oznak in certifikatov na izdelkih. Tovrstna izbira se nadaljuje tudi pri izbiri materiala za ovijanje zvezkov, kjer lahko šolar pokaže svojo spretnost in ustvarjalnost z ovijanjem zvezkov v star papir, koledarje, blago ali druge materiale, ki so do okolja prijaznejši kot plastični ovitki.«

Na testu zvezkov je imelo 8 od 10 zvezkov plastificirane platnice, kjer je razlog predvsem povečana trpežnost, vendar se med testom dva zvezka brez dodatka plastike nista izkazala za prav nič manj trpežna. Na testu pa so bili pozorni tudi na nepotrebno prehajanje belil, saj so v zvezkih glavni vir kemikalij optična belila. Preverili so, koliko se optična belila prenašajo na roke na primer s slino ali vodo. Zelo resnega tveganja pri njihovi uporabi sicer ni, a ob dnevnem stiku s koktejlom kemikalij je vsak dodatna izpostavljenost odveč, je pojasnil Boštjan Okorn.

ZPS in Focus svetujeta:

  • Dajte priložnost predvsem zvezkom z okoljskim certifikatom in oznakami.
  • Predstavite svojim otrokom, kako lahko s trajnostnimi izbirami tudi sami prispevajo k bolj zdravemu planetu. Vsako dejanje šteje.
  • Zvezke zavijte v odslužene koledarje, plakate, časopise. Naj izražajo kreativnost vaših otrok.

Vir: Focus