Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je za javno obravnavo pripravilo osnutek Akcijskega načrta za zmanjševanje energetske revščine. Dokument za obdobje do leta 2026 in do leta 2030 naslavlja ukrepe za zmanjšanje in blaženje energetske revščine, kazalnike za spremljanje izvajanja ukrepov, odgovorne nosilce izvajanja ukrepov in opredelitev virov finančnih sredstev za izvedbo ukrepov.
Osnutek dokumenta je v javni obravnavi do 31. avgusta 2023.
Za zmanjševanje energetske revščine sta za leto 2030 zastavljena dva dolgoročna cilja, ki sta usklajena s predlogom posodobitve NEPN (zmanjšanje deleža energetsko revnih gospodinjstev do vrednosti med 3,8 odstotka in 4,6 odstotka in izvedba najmanj 3500 naložb na področju učinkovite rabe energije in izrabe obnovljivih virov pri energetsko revnih gospodinjstvih). Cilja temeljita na predpostavki, da bodo za njuno doseganje vzpostavljeni ustrezni pogoji za izvajanje ukrepov iz akcijskega načrta (zagotovljena sredstva, kadri za vzpostavitev in delovanje načrtovane sheme za zmanjševanje energetske revščine). Opredeljeni so tudi glavni cilji do leta 2026, ki se navezujejo na dodeljevanje spodbud energetsko revnim v povečanem obsegu. Opredeljeni so tudi kratkoročni cilji do leta 2026, ki se navezujejo na dodeljevanje spodbud energetsko revnim v povečanem obsegu. Za zmanjševanje energetske revščine se prednostno izvaja ukrepe energetske učinkovitosti, s katerimi se zmanjšujeta raba energije in emisije toplogrednih plinov ter izboljšujejo bivalni pogoji.
Potrebna sredstva za izvajanje ukrepov iz akcijskega načrta za obdobje 2024−2026 so ocenjena na 35,99 milijonov evrov. Glavna vira sredstev sta Sklad za podnebne spremembe (približno 24 milijonov evrov) in Kohezijski sklad (približno 15 milijonov evrov), od leta 2026 dalje pa tudi Socialni sklad za podnebje na ravni EU. Zainteresirana javnost lahko pripombe in predloge na osnutek dokumenta posreduje na obrazcu za pripombe na e-naslov: gp.mope@gov.si najkasneje do 31. avgusta 2023.
Vir: MOPE