Člani Sekcije zbiralcev in predelovalcev kovinskih in nekovinskih odpadkov, ki delujejo pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije, se distancirajo od vseh v medijih objavljenih aktualnih ravnanj, ki pomenijo hujšo kršitev okoljskih predpisov (nezakonito zakopavanje ali ravnanje z odpadki, nezakonit uvoz in skladiščenje odpadkov ipd.) ter hkrati obsojajo vsakršna ravnanja, ki pomenijo nezakonit poseg v okolje, so zapisali v izjavi.

Podpisniki izjave so podjetja Barko, Brobal, Dinos, Gor, Koto, Labos, Meltal Si, Metalimpex SLV, Odpad, Salomon, Saubermacher Slovenija, Surovina in Vaukan.

Menijo, da je nezakonito zakopavanje odpadkov ena izmed hujših kršitev določb s področja varstva okolja in zato od pristojnih državnih institucij pričakujejo, da vsakršna tovrstna ravnanja raziščejo in sankcionirajo. Hkrati pa se naj v obdobju do končanja vseh postopkov izvedejo vsi ukrepi za zavarovanje območja in preprečitev nadaljnjega nezakonitega ravnanja z odpadki. Dosedanja ravnanja namreč ocenjujejo kot premalo učinkovita.

Tovrstna ravnanja, ki nakazujejo na organiziran okoljski kriminal, mečejo slabo luč na vse deležnike ravnanja z odpadki, in tiste, ki ravnajo zakonito, po njihovem mnenju postavljajo v neenakopraven položaj na trgu. Ob tem je tovrstno ravnanje nasprotno z načeli članov sekcije, saj si podpisniki prizadevajo zagotavljati zeleno in krožno ravnanje z odpadki ob upoštevanju trajnostnih ciljev in zagotavljanju najvišjih okoljskih standardov ter s tem zdravega življenjskega okolja.

V izjavi se sklicujejo na primer Zöhling v Avstriji, ki je za podpisnike primer učinkovitega ravnanja državnih organov sosednjih držav ob tovrstnih ravnanjih.