Komisija je predstavila prvi jesenski sveženj evropskega semestra, odkar je aprila 2024 začela veljati ambiciozna in celovita reforma novega okvira ekonomskega upravljanja EU. To je bistven korak pri uresničevanju ciljev reforme za enostavnejši, preglednejši in učinkovitejši okvir z večjo nacionalno odgovornostjo.

Novi okvir podpira države članice pri doseganju makroekonomske stabilnosti, rasti in fiskalne vzdržnosti, ki so ključnega pomena za gospodarsko moč EU v današnjem zahtevnem globalnem okolju. Spodbuja tudi reforme in naložbe, ki bodo postavile temelje za dolgoročno gospodarsko stabilnost in trajnostno rast. Nenazadnje pomaga graditi odpornejše, pravičnejše, konkurenčnejše in varnejše gospodarstvo EU v korist državljanov in državljank.

Evropska komisija je ocenila, da 20 držav članic, med njimi Slovenija, izpolnjuje zahteve novega okvira, in določila verodostojno fiskalno pot za zagotovitev, da se bo raven dolga zadevnih držav članic vzdržno zmanjševala ali ohranila na preudarni ravni. Komisija ocenjuje tudi, da so Grčija, Ciper, Latvija, Slovenija, Slovaška, Italija, Hrvaška in Francija skladni s fiskalnimi priporočili, saj naj bi bili njihovi očiščeni odhodki predvidoma znotraj zgornjih mej.

Vir: Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji