V času, ko podnebne spremembe zahtevajo nujne in odločne ukrepe, postaja razogljičenje stavb ključni korak v doseganju trajnostne prihodnosti. Stavbe danes predstavljajo skoraj 37 % globalnih emisij ogljikovega dioksida, zato je njihova preobrazba izjemno pomembna za dosego podnebnih ciljev.
Schneider Electric, vodilni na področju trajnostnih in digitalnih rešitev za stavbe, ne le da razvija inovativne tehnologije, temveč tudi oblikuje strategije, ki podjetjem pomagajo zmanjšati emisije, optimizirati energetsko porabo ter povečati njihovo konkurenčnost. S pristopom Elektrika 4.0 združujejo elektrifikacijo in digitalizacijo za dosego bolj zelene in odporne prihodnosti.
V tem intervjuju bomo raziskali, kako Schneider Electric uresničuje svojo vizijo trajnostnih in hiper-učinkovitih stavb, kakšni so njihovi konkretni ukrepi za razogljičenje in kako njihov celosten pristop prinaša tako ekološke kot ekonomske koristi. Razpravljali bomo tudi o navdihujočih primerih uspešnih projektov ter načrtih za prihodnost, ki postavljajo Schneider Electric na čelo zelene transformacije. Odgovarja Arthur Vašarević, generalni direktor Schneider Electrica za Slovenijo, Hrvaško in Bosno in Hercegovino.
Schneider Electric je vodilni pri razogljičenju stavb. Lahko delite svojo vizijo in kako ta sovpada z globalnimi podnebnimi cilji?
Naša vizija pri Schneider Electric temelji na ustvarjanju trajnostnih, hiper-učinkovitih in digitaliziranih stavb prihodnosti. Razogljičenje stavb je nepogrešljiv korak v globalnem boju proti podnebnim spremembam, saj stavbe prispevajo kar 37 % k skupnim globalnim emisijam ogljikovega dioksida. Z našim pristopom Elektrifikacija 4.0 združujemo digitalizacijo in elektrifikacijo, da omogočimo optimalno rabo energije in zmanjšanje emisij. Ta pristop ni le tehnološka inovacija, temveč tudi orodje za doseganje znatnih poslovnih prednosti.
Kakšni so konkretni koraki za dosego neto ničelnih emisij v stavbah?
Naš pristop je razdeljen na tri korake:
- Strategija: Ocenimo trenutno stanje na ravni portfelja in posameznih stavb ter razvijemo načrte z merljivimi cilji, kot so zmanjšanje porabe energije, elektrifikacija sistemov in nadomestitev fosilnih goriv z obnovljivimi viri energije.
- Digitalizacija: Ta korak vključuje uvajanje IoT, umetne inteligence in sistemov za upravljanje z energijo za ustvarjanje enotne baze podatkov, ki omogoča informirane odločitve. Naši izdelki, kot sta EcoStruxure™ Resource Advisor in Power Monitoring Expert, omogočajo sprotno spremljanje in optimizacijo porabe energije.
- Uvedba ukrepov: Na podlagi pridobljenih podatkov izvajamo konkretne ukrepe, kot so modernizacija infrastrukture, prehod na obnovljive vire energije s pomočjo mikroomrežij in elektrifikacija transporta ter ogrevanja, kar skupaj imenujemo razogljičenje.
Kako Schneider Electric pomaga podjetjem pri izvajanju teh rešitev?
Naša prednost je celosten pristop. Zagotavljamo celovito podporo, od strategije do implementacije, zahvaljujoč strateškemu sodelovanju z zanesljivimi partnerji in strokovnjaki za različna področja.
Kakšni so primeri uspešnih projektov?
V ZDA smo na kampusu Aspiria uvedli sisteme za digitalno upravljanje z energijo, s čimer smo zmanjšali emisije za 36 % in znižali energetske stroške za 1,5 milijona dolarjev na leto. V Evropi trgovski center Lippulaiva na Finskem uporablja geotermalno in sončno energijo ter mikroomrežja za dosego energetske nevtralnosti, kar prinaša 15 % letnih prihrankov energije.
Letos smo predstavili Kalkulator za razogljičenje stavb, inovativno spletno orodje, ki lastnikom in upravljavcem stavb omogoča hitro oceno potenciala za zmanjšanje emisij in prihranke energije.
Aktivnosti za razogljičenje stavb so pomemben gospodarski dejavnik, ki močno vpliva na trg, vendar pred vse nas v današnjem okolju postavlja izzive, ki jih moramo biti pripravljeni sprejeti in se z njimi proaktivno soočiti. Raziskava, ki jo je Schneider Electric izvedel v sodelovanju z Univerzo v Bostonu, je pokazala, da lahko razogljičenje stavb ustvari več kot 2 milijona novih delovnih mest, kar še dodatno poudarja socio-ekonomske prednosti zelene tranzicije in hkrati odpira vprašanja kakovostnih človeških virov, potrebnih za zapolnitev teh delovnih mest.
Kakšne so glavne prednosti razogljičenja za poslovanje?
Razogljičenje prinaša številne koristi. Z zmanjšanjem obratovalnih stroškov se povečuje dobičkonosnost. Poleg tega trajnostne stavbe pridobivajo na vrednosti na trgu nepremičnin. Podjetja z jasnimi cilji razogljičenja imajo več možnosti za privabljanje naložb in talentov.
Kakšni so načrti za prihodnost?
Naš glavni cilj je pospešiti uvajanje razogljičenja na globalni ravni. Nadaljevali bomo z razvojem naprednih tehnologij, kot so sistemi za upravljanje virov in življenjski cikel opreme. Želimo navdihniti in opolnomočiti podjetja, da prevzamejo vodilno vlogo pri oblikovanju trajnostne prihodnosti.
Razogljičenje stavb ni le ekološki imperativ, ampak tudi poslovna priložnost. Schneider Electric s svojimi inovativnimi tehnologijami in strateškimi partnerstvi pomaga podjetjem doseči njihove cilje in postati vodilni v trajnosti. Kot je dejal naš izvršni direktor Jean-Pascal Tricoire: »Podnebne spremembe so energetski izziv, bolj električna in digitalna prihodnost pa je ključ za izgradnjo trajnostnega sveta.«