Mednarodna agencija za energijo (IEA) je objavila poročilo z naslovom »Global Energy Review 2025«, v katerem je razkrila, da je svetovno povpraševanje po energiji v letu 2024 naraščalo skoraj dvakrat hitreje od nedavnega povprečja.

Poraba električne energije je občutno narasla, pri čemer je večji del dodatnih potreb po energiji pokrila povečana dobava obnovljivih virov energije (OVE) in zemeljskega plina.

Svetovno povpraševanje po energiji se je lani povečalo za 2,2 %, kar je precej več od povprečnega letnega povečanja v višini 1,3 % med letoma 2013 in 2023. Gospodarstva v razvoju in vzponu so prispevala več kot 80 % rasti povpraševanja, medtem ko se je rast porabe na Kitajskem zmanjšala na manj kot 3 %, kar je znatno pod dolgoročnim povprečjem države. Po obdobju upadanja so razvita gospodarstva zabeležila ponovno rast, ki je znašala približno 1 %.

Kaj spodbuja povečanje?

Energetski sektor je bil ključen dejavnik pospešitve rasti povpraševanja v letu 2024. Svetovna poraba električne energije se je povečala za približno 1.100 TWh ali 4,3 %, kar je skoraj dvakrat več od povprečne letne rasti v zadnjem desetletju. Povečanje so spodbudile rekordno visoke temperature, ki so okrepile potrebo po hlajenju, naraščajoča poraba v industriji, elektrifikacija prometa ter razvoj podatkovnih centrov in umetne inteligence.

podatkovni centri
Razvoj podatkovnih centrov in umetne inteligence je eden od razlogov povečanega povpraševanja po energiji. (Vir: Pixabay)

 

Povečanje zmogljivosti virov z nizkimi emisijami je zadostilo večjemu delu dodatnih potreb po električni energiji. Po vsem svetu je bilo nameščenih približno 700 GW novih zmogljivosti obnovljivih virov energije, kar predstavlja rekordno rast že 22. leto zapored. Jedrska energija je zabeležila peto najvišjo letno rast zmogljivosti v zadnjih treh desetletjih. Skupaj sta obnovljivi viri energije in jedrska energija prispevala 80 % rasti svetovne proizvodnje električne energije ter prvič zagotovila 40 % celotne proizvodnje. Poleg tega se je proizvodnja na zemeljski plin dosledno povečevala, da bi zadostila naraščajočemu povpraševanju.

Emisije še vedno naraščajo

Kljub pomembnemu napredku v prehodu na OVE fosilna goriva ostajajo ključni del svetovne energetske mešanice. Zemeljski plin je med fosilnimi gorivi beležil najvišjo rast, saj se je povpraševanje povečalo za 2,7 %, medtem ko je povpraševanje po premogu naraslo le za 1 %, kar je občutno počasneje kot leta 2023. Poraba nafte je zabeležila skromnejšo rast v višini 0,8 %, njen delež v svetovni porabi energije pa je prvič upadel pod 30 %. K temu je pripomogla tudi pospešena prodaja električnih avtomobilov, ki so predstavljali enega od petih prodanih vozil v letu 2024.

Poleg tega IEA opozarja, da kljub rekordni rasti obnovljivih virov emisije toplogrednih plinov še vedno naraščajo. Leta 2024 so globalne emisije CO2 narasle za 0,8 %. Kljub temu agencija ugotavlja, da hitra rast čiste energije – vključno s sončno in vetrno energijo, električnimi vozili ter toplotnimi črpalkami – pomembno prispeva k zmanjšanju povezave med gospodarsko rastjo in emisijami.

Več na povezavi.