Prehod od fosilnih goriv k obnovljivim virom energije (OVE) bo povzročil vse več raznovrstnih odpadkov.
Znanstveniki Skupnega raziskovalnega središča Evropske komisije (JRC) so v poročilu Strategije krožnega gospodarstva za oskrbo z obnovljivo električno energijo v EU, ki so ga objavili marca, analizirali in kvantificirali odpadne materiale, ki nastajajo ob razgradnji elektrarn na fosilna goriva ter sončne in vetrne električne infrastrukture do leta 2023.
Poleg tega napovedujejo, da se bo količina fotovoltaičnih in vetrnih odpadkov do leta 2050 še znatno povečala.
Poročilo razkriva, da bo EU do leta 2050 ustvarila med 21 in 35 milijonov ton fotovoltaičnih odpadkov, medtem ko bodo letni odpadki iz vetrnih turbin dosegli 10 milijonov ton. Ključni materiali, kot so jeklo, aluminij, baker, silicij, kobalt in redke zemeljske kovine, predstavljajo dragocene vire, ki jih je mogoče reciklirati in ponovno uporabiti. Na primer, srebro, pridobljeno iz odpadnih fotovoltaičnih panelov, bi lahko zadovoljilo povpraševanje po novih panelih.
Poročilo poudarja, da je učinkovito recikliranje teh materialov bistvenega pomena za doseganje ciljev EU glede domače proizvodnje obnovljivih energetskih sistemov in zmanjšanje odvisnosti od uvoza surovin. Vendar pa trenutno v Evropi primanjkuje ustreznih metod za obdelavo in recikliranje teh specifičnih odpadkov, kar zahteva razvoj novih tehnologij in strategij.
Več na povezavi.