Na Fakulteti za energetiko Univerze v Mariboru, ki ima prostore v Velenju, so včeraj organizirali posvet o energetski prihodnosti Slovenije in potencialu malih modularnih reaktorjev.
Dogodek je združil okoli sto odločevalcev, predstavnikov gospodarstva in energetike, širše strokovne javnosti ter izobraževalcev – profesorjev in študentov.
Osrednji del dogodka je bil namenjen predstavitvi najnovejših tehnoloških rešitev na področju SMR in razpravi o energetski prihodnosti Slovenije, vlogi regije SAŠA in potencialu SMR kot možne tehnologije za pravični prehod. Odprli so tudi vprašanje izzivov defosilizacije energetike, strategije izstopa iz premoga, vloge znanosti in raziskav ter zagotavljanja ustreznih kadrov za uresničitev energetskega prehoda.
Kakšna bi lahko bila vloga Šaleške doline?
Poseben poudarek so posvetili Šaleški dolini, ki bi s svojo obstoječo energetsko infrastrukturo lahko bila potencialno zanimiva za umeščanje SMR, vendar je za to potrebna jasna državna strategija ter politična, finančna in družbena podpora. Med ključnimi izzivi razvoja in uporabe SMR je tako v Sloveniji, EU in svetu tudi zagotovitev ustrezno usposobljenega kadra. Dolgoročni razvoj jedrske energetike zahteva vlaganja v raziskave ter prilagoditev izobraževalnih programov potrebam industrije. Mladi sicer kažejo zanimanje za jedrske študije, a potrebno bo tesnejše sodelovanje med industrijo in akademskim okoljem.
Zaključne misli posveta so pokazale, da mora Slovenija sprejeti odločne in dolgoročne energetske ukrepe ter zagotoviti ustrezne pogoje za razvoj novih energetskih tehnologij, pri čemer bosta ključna stabilno investicijsko okolje in usposobljen kader.
Dogodek so na pobudo SMR STEPS, SMR Stakeholder Engagement Project for Slovenia (smrsteps.eu) organizirali Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru, Razvojna agencija SAŠA, v okviru katere deluje Center za pravični prehod SAŠA, Zavod Energetska agencija za Savinjsko, Šaleško in Koroško (Zavod KSSENA), Mestna občina Velenje in Občina Šoštanj. Gre za prvega v načrtovanem nizu dogodkov s skupnim naslovom Energetska prihodnost Slovenije in potencial malih modularnih reaktorjev (SMR).
Vir: Fakulteta za energetiko Univerze v Mariboru