Družba Jelovica hiše je na Krasu v okviru pionirskega projekta lesene montažne gradnje postavila prvi lesen večstanovanjski objekt v okvirno-panelni konstrukciji v Sloveniji. Zaradi načina gradnje so objekt s 16 stanovanji lahko postavili v enem samem mesecu, s trajnostno zasnovo pa bo uporabnikom omogočal tudi nizke obratovalne stroške.

V Sežani so postavili prvi lesen večstanovanjski objekt v okvirno-panelni konstrukciji pri nas. Gre za nadgradnjo obstoječega pritličnega objekta, ki je bil zgrajen v masivni konstrukciji, v okviru projekta pa je bil nadgrajen za tri etaže, v katerih je 16 stanovanj.

Časovnica izvedbe projekta je zelo kratka, investitor Gradbena oskrba je z družbo Jelovica hiše podpisal pogodbo aprila letos. Avgusta, po pridobitvi gradbenih dovoljenj so pri Jelovici začeli s proizvodnjo, septembra pa je sledila gradnja. Pri leseni montažni gradnji večino elementov izdelajo v tovarni, kjer imajo popoln nadzor nad izdelavo posameznih elementov in niso odvisni od vremenskih razmer. V energetsko samooskbrni tovarni vso energijo pridobivajo iz obnovljivih virov.

Odkrijte tudi: Lesena gradnja – renesansa modernega gradbeništva

V projektu so na inovativen način združili uporabo različnih lesenih gradbenih sistemov, kot so masivni panelni sistem CLT, žebljani strešni nosilci in okvirno-panelni sistem, pri čemer prevladuje slednji. Zaradi lesene gradnje je zadostovala le minimalna suhomontažna jeklena ojačitev obstoječega pritličja. Ker lesena konstrukcija ne povzroča velikih statičnih obremenitev je objekt tudi potresno varen.

jelovica okvirno panelna konstrukcija 2
Pri leseni gradnji večino prefabriciranih elementov izdelajo v tovarni (Foto: Jelovica)

Objekt s številnimi trajnostnimi prednostmi
V Jelovica hišah v svojem sporočilu navajajo številne trajnostne prednosti tovrstnega načina gradnje. Energijska poraba objekta bo zaradi izolativnih lastnosti lesa in skoraj nič-energijske zasnove znašala manj kot 15 kWh na kvadratni meter bivalne površin

Tudi les, ki ga uporabljajo v gradnji, je pridobljen iz trajnostno upravljanih gozdov, kar dokazujejo s certifikatom PEFC. Les sicer skladišči ogljik, ki bi se v obliki ogljikovega dioksida nabiral v našem ozračju.

jelovica okvirno panelna konstrukcija 3
Številne trajnostne prednosti lesene gradnje omogočajo tudi nizke obratovalne stroške (Foto: Jelovica)

Bi lahko z leseno gradnjo reševali stanovanjsko problematiko?
V Sloveniji se sicer soočamo s pomanjkanjem stanovanj, gradnja novih pa poteka prepočasi. Z možnostjo hitre postavitve in prilagodljive zasnove bi lahko prav gradnja lesenih večstanovanjskih objektov pomagala reševati stanovanjsko problematiko. Lesena konstrukcija poleg tega omogoča gradnjo na območjih, kjer bi bila klasična gradnja statično zahtevnejša, v primeru nadgradnje pa je to lahko celo edina rešitev.