V zadnjih letih je vetrna energija doživela pomemben porast in trenutno prispeva približno 8 % k svetovni proizvodnji energije. Po napovedih Mednarodne agencije za energijo naj bi do konca tega desetletja postala drugi največji vir obnovljivih virov energije, za sončno energijo, pri čemer bo prehitela vodno energijo, poroča CNN.
Vetrne turbine se izkazujejo za učinkovitejše od sončnih panelov, saj povprečno izkoristijo okoli 50 % energije vetra, medtem ko sončne celice dosežejo le približno 20 % izkoristka. Turbine, nameščene na morju, imajo še večjo učinkovitost zaradi močnejših vetrov, vendar sta dražja njihova gradnja in vzdrževanje.
Namesto rib bodo lovili energijo
V Združenem kraljestvu, kjer je vetrna energija v letu 2024 prvič postala najpomembnejši vir energije, je podjetje Drift Energy razvilo nov način za povečanje proizvodnje energije iz vetra na morju s plovili. „S tem proizvajamo obnovljivo energijo na oceanu in jo dostavljamo v pristanišča po vsem svetu,“ pravi Ben Medland, ustanovitelj in izvršni direktor podjetja Drift Energy. Izdelali so dva prototipa, dolga nekaj več kot 5 metrov, in ju prvič predstavili pred tremi leti.
Ti visoko zmogljivi katamarani so zasnovani s hidrofili, ki jih dvigajo iz vode, ter podvodnimi turbinami, ki delujejo kot propelerji, a energijo zajemajo, ko plovilo drsi po vodi. Ta energija se nato pretvori v vodik, ki se shranjuje na plovilu in je pripravljen za raztovarjanje v pristaniščih. Ta vodik je lahko uporabljen kot čisto gorivo za industrijske procese, avtomobile, ladje in celo letala.

„To predstavlja nov pristop k mobilni obnovljivi energiji,“ pravi Medland. „Za razliko od tradicionalnih vetrnih turbin ne potrebujemo omrežne infrastrukture, podvodnih kablov ali velikih temeljev. Gre za vetrne turbine, ki se gibljejo po morju.“
Visoki stroški izdelave
Ključna tehnologija vključuje algoritem, imenovan „Goldilock“, ki išče optimalne pogoje za proizvodnjo energije: veter, ki je dovolj močan, a ne preveč nevaren.
Trenutno prototipi proizvajajo le nekaj kilovatov energije, kar je primerljivo z manjšimi vetrnimi turbinami na kopnem. Drift Energy pa že razvija večji model, ki bo imel moč 1,5 megavata in bo podoben večjim morskim vetrnim turbinam. Predvideno je, da bo ta nova ladja dolga 58 metrov, visoka približno 91 metrov, in bo letno proizvedla do 150.000 kilogramov plinastega vodika.
Prvi taki plovili bosta stali približno 24 milijonov dolarjev. Drift Energy načrtuje, da bo svoje ladje uporabljal v mednarodnih vodah, predvsem v severnem Atlantiku in na Karibih. Za začetek bodo plovila imela posadko, vendar je cilj, da postanejo avtonomna. Ladje bodo v povprečju enkrat na teden raztovarjale vodik v pristaniščih, s tem pa bo omogočena še večja fleksibilnost pri zagotavljanju obnovljive energije.
Vir: CNN in podjetje Drift Energy