Vse zainteresirane strani iz politike, uprave, lokalnih oblasti in podjetij pozivajo k uporabi LOW CARBON TIMBER® nizkoogljičnega lesa. Trenutna poročila Medvladnega foruma o podnebnih spremembah (IPCC) o podnebnih spremembah so zaskrbljujoča in kažejo, da razvoj ni le veliko slabši od pričakovanj, ampak da je treba tudi močno okrepiti prizadevanja svetovne skupnosti in Evropske unije, da bi preprečili eksistencialno grožnjo okolju, gospodarstvu in ljudem. Precejšen, a še neizkoriščen potencial za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov je v zmanjšanju prometa v dobavnih verigah. Promet je z 22 % drugi največji povzročitelj emisij toplogrednih plinov v Evropi, pred stavbnim in kmetijskim sektorjem. Glede na navedeno je izogibanje nepotrebnemu prometu bistven instrument za zmanjšanje emisij v prometnem sektorju. Nadnacionalna pobuda in okoljska oznaka HOLZ VON HIER® ali LOW CARBON TIMBER® v nenemško govorečih državah predstavlja evropski primer najboljše prakse, ki ga lahko občine, podjetja, načrtovalci in potrošniki neposredno uporabijo za takojšnji prispevek k varstvu podnebja.
Zlasti pri uporabi lesnih proizvodov je prevoz odločilni dejavnik, ki vpliva na ogljični odtis proizvodov. Prevoz 1 m3 žaganega lesa iz zahodne Rusije lahko na primer povzroči emisije 350 kg CO2. Celoten tehnični proizvodni proces lepljenega lesa pa v povprečju izpušča le 70 kg CO2.
Uporaba lesa v trajnih proizvodih, kot so stavbe, danes velja za pomemben ukrep za boj proti podnebnim spremembam. Evropski zeleni dogovor v točki 27 spodbuja spodbujanje lesene gradnje, v sporočilu 662/2020 pa je navedeno, da les zajema CO2 med rastjo in tako pomeni shranjevanje ogljika. To je načeloma pravilno, vendar velja le, če pridobljeni les izvira iz (dolgoročno!) trajnostno upravljanih gozdov in če je prepotoval čim krajšo razdaljo v celotni predelovalni verigi od gozda do gradbišča. Le tako lahko les poveča svoj visok potencial za zaščito podnebja bolj kot kateri koli drug gradbeni material.
Vir: Lesarski grozd