Zaradi izjemnega medijskega zanimanja so na spletni strani www.eles.si objavili študijo izvedljivosti različnih scenarijev opredeljenih v Nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN), s poudarkom na analizi »100 % OVE« scenarija v elektroenergetskem sektorju Slovenije za leto 2050, ki jo je po naročilu Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE) izdelal direktor družbe ELES Aleksander Mervar. Hkrati s študijo objavljajo še dodaten dokument oziroma analizo scenarija »100 % OVE korigirano«. Z objavo obeh dokumentov želijo predvsem preprečiti medijske in politične špekulacije o domnevnih izsledkih študije ter manipulacije z njo in njene napačne interpretacije.
Dokumenta sta dostopna na povezavi Analiza 100 % OVE scenarija v elektroenergetskem sektorju za Slovenijo za leto 2044 – Sporočila za javnost | Eles d.o.o.
Študijo in dodatno analizo je samostojno izdelal mag. Aleksander Mervar, s pomočjo svojih sodelavcev pa je pridobil najbolj verodostojne, ažurne in realne podatke. Izračuni in izsledki v študiji temeljijo na več kot 8 milijonih različnih podatkov in formul. V izračunih je upošteval 12 scenarijev. Vse izračune je mag. Mervar večkrat logično preverjal in danes za njimi stoji in jih zagovarja kot verodostojne.
Iz končnih izsledkov (poleg investicijskih vlaganj so upoštevani še stroški delovanja iz vzdrževanja, izgube pri ciklih hrambe električne energije, oportunitetna izguba zaradi slabših prodajnih profilov …) tako osnovnega dokumenta kot dodatka je razvidno, da je najcenejši scenarij tisti brez NEK in JEK 2, sledi mu scenarij z NEK do leta 2063 z OVE in določenimi ogljičnimi viri, tretji najbolj ugoden pa je scenarij z NEK do leta 2063 in JEK 2. V primeru upoštevanja zgolj potrebnih investicijskih vlaganj pa je najbolj ugoden scenarij z NEK do leta 2063 in JEK 2.
Hkrati iz analize iz spremljajočih izračunov izhaja, da scenarij »100 % OVE« ni niti realen niti izvedljiv, je ekonomsko nesmiseln za elektroenergetski sistem Slovenije, za Republiko Slovenijo kot morebitnega plačnika subvencij, za investitorje v sončne elektrarne (brez subvencij) in tudi za slovenske končne porabnike električne energije, plačnike omrežnine in drugih prispevkov. Avtor študije sicer »100 % OVE« scenarij tolmači kot sistem, v katerem je vsa proizvedena električna energija izključno iz obnovljivih virov energije. Pod to definicijo se torej ne uvršča denimo proizvodnja električne energije iz črpalnih elektrarn in energija iz praznjenje baterij. Avtor študije medtem podpira »uravnotežen OVE scenarij«, s kombinacijo hranilnikov, proizvodnje zelenega vodika in s primernimi strateškimi rezervami v obliki instaliranih proizvodnih enot OCGT/CCGT za premoščanje izrednih stanj v elektroenergetskih sistemih Evrope. »Bolj kot tega pa podpiram premišljen »nizkoogljični scenarij«,« je še v študiji izpostavil njen avtor, mag. Aleksander Mervar.
Vir: ELES d.o.o.