Evropska komisija je popustila pozivom številnih podjetij, tretjih držav in tudi držav članic k preložitvi začetka izvajanja EUDR. Številne nevladne organizacije so ob tem kritične in opozarjajo pred nadaljevanjem uničevanja gozdov. Preložitev je sicer zagovarjala tudi Slovenija.
Evropska komisija je prejšnji teden predlagala preložitev pričetka izvajanja Uredbe EU o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (EUDR). Po novem predlogu bi se uredba začela izvajati 30. decembra 2025 za velika podjetja ter 30. junija 2026 za mikro in mala podjetja, kar bi predstavljalo enoletni zamik. Predlog Komisije morata potrditi še Evropski parlament in Svet EU.
Preberite več: Evropska komisija predlaga preložitev začetka izvajanja uredbe EUDR
Krčenje gozda oz. deforestacija je za izpusti fosilnih goriv sicer drugi najpomembnejši razlog podnebnih sprememb.
Številne nevladne organizacije so zato ob tem kritične do Evropske komisije. Focus, društvo za sonaraven razvoj ocenjuje, da je zamik posledica večmesečnega intenzivnega lobiranja velikih kmetijskih in prehranskih korporacij. A kot pišejo, najostrejše nasprotovanje EUDR ni prišlo iz tujine, temveč kar iz EU same. Sprožil ga je avstrijski kmetijski minister Norbert Totschnig v imenu kmetijskega in gozdarskega lobija, ki govori o nepotrebnih obremenitvah za njihovo proizvodnjo govedine in lesa z “nizkim tveganjem”. Opozarjajo, da bo v primeru potrditve predloga uničenih 2.300 kvadratnih kilometrov gozdov, pri čemer navajajo študije Komisije.
Kritični so tudi pri Greenpeace. Njihov direktor politik glede gozda v EU Sébastien Risso pravi, da je predlog enak, kot da bi predsednica Komisije Ursula von der Leyen za žago prijela kar sama: “Evropejci si na policah supermarketov ne želijo izdelkov, povezanih z deforestacijo, a to jim bo prinesla preložitev, za nadaljnjih dvanajst mesecev. EUDR je bila dogovorjena decembra 2022 in neopravičljivo je, da je trajalo tako dolgo, da je komisija izdala podporne dokumente za implementacijo tega akta. Globalni gozdovi potrebujejo zaščito, ki jo ta akt zagotavlja.”
Preložitev začetka izvajanja EUDR zagovarjala tudi Slovenija
Začetek izvajanja EUDR je bil sicer predviden s 30. decembrom letos, za mala in mikro podjetja pa bi veljala od 30. junija 2025. Iz izjeme bi bila izvzeta tista mala in mikro podjetja, ki se ukvarjajo s proizvodnjo lesa oziroma lesnih izdelkov.
Številna podjetja in tretje države so sicer opozarjala na svojo nepripravljenost na začetek izvajanja EUDR, preložitev njenega izvajanja pa je zagovarjalo kar 20 držav članic EU, med njimi Slovenija.