Nemška vlada predlaga dvoletni zamik časovnice izvajanja direktive CSRD. Pobuda je prišla v javnost s pismom Evropski komisiji, pod katerega so bili podpisani nekateri ministri, zdaj pa je o tem podrobneje spregovoril finančni minister Jörg Kukies. Med drugim bi si želeli dvoletni zamik izvajanja CSRD za skupino podjetij, ki bi bila prvič zavezana k poročanju o trajnostnosti za letošnje poslovno leto, prav tako pa se zavzemajo za odpravo sektorsko specifičnih standardov.
Nemška vlada se je zavzela za zamik časovnice izvajanja Direktive Evropske unije glede poročanja podjetij o trajnostnosti (CSRD). Spremembe, ki bi jih predlagala Nemčija, so prišle v javnost s pismom Evropski komisiji, pod katerega so bili podpisani nekateri nemški ministri, o tem pa je finančni minister Jörg Kukies zdaj spregovoril tudi za dnevnik Börsen-Zeitung.
Preberite še: Novela zakona širi krog zavezancev za poročanje – ESG 192
Kukies je v pogovoru podrobneje navedel, da bi se zavezanost k poročanju za dve leti zamaknila za tista podjetja, ki bi morala prvo trajnostno poročilo v skladu z evropskimi standardi trajnostnega poročanja (ESRS) objaviti leta 2026 za predhodno poslovno leto. To so podjetja, ki ustrezajo dvema od treh meril, in sicer 250 zaposlenih in/ali 50 milijonov prihodkov in/ali 25 milijonov bilančne vsote. Prav tako si želijo odpraviti sektorsko specifične standarde, še navaja ESG Today.
Želijo zmanjšati administrativno breme za 13 tisoč podjetij
Kot je pojasnil, bi si želeli z zamikom in odpravo sektorsko specifičnih standardov ublažiti administrativno breme za kar 13 tisoč nemških podjetij, ki ustrezajo navedenim merilom in bi morala v svojih poročilih navesti okrog tisoč podatkovnih točk ali pa pojasniti, zakaj jih ne navajajo.
Obenem je Kukies pozval še k enostavnejšemu in mednarodno koordiniranemu sistemu trajnostnega poročanja: “Različni režimi poročanja bi morali biti poenoteni tako, da bi se o vsaki podatkovni točki poročalo enkrat. Vsak finančni direktor bi lahko povedal absurdne zgodbe o tem, kako morajo večkrat poročati o posameznih podatkovnih točkah.”