Analiza razvoja in vpliva dolgotrajne suše v EU potrjuje zaskrbljujoče razmere iz julija letos. Tako je 47 % EU še vedno izpostavljeno stopnji opozarjanja na sušo, kar pomeni, da je padavin manj kot običajno in da v tleh primanjkuje vlage. 17 % EU pa je v stopnji pripravljenosti na sušo, kar pomeni, da se negativni učinki suše kažejo tudi na vegetaciji in pridelkih. Ta skupni 64-odstotni delež izpostavljenosti prispeva tudi k obsežnemu širjenju območij požarne ogroženosti po vsej EU.
Strokovnjaki ocenjujejo, da je sedanja suša najhujša v zadnjih 500 letih. Ker se pričakuje, da bo oskrba z vodo tudi v prihodnjih tednih še vedno ogrožena, je več držav članic EU sprejelo ukrepe za omejitev vode.
Zaradi nastalih razmer so se trenutne napovedi donosa poletnih pridelkov (koruza za zrnje, soja, sončnice) še nekoliko poslabšale, in sicer so na ravni EU 12–16 % pod 5-letnim povprečjem.
Velik primanjkljaj padavin je povzročil znižanje vodostaja skoraj vseh rek po Evropi, kar je prizadelo tako energetski sektor (poganjanje hidroelektrarn ter hlajenje drugih elektrarn) kot rečni promet.
(Vir: Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji)