Četrti Predsedničin forum je tokrat potekal na temo “Pravica do zdravega življenjskega okolja”, strokovnjaki iz politike, civilne družbe in akademske sfere pa so kot ključni vprašanji izpostavili podnebne spremembe in ohranjanje biodiverzitete. Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je v svojem govoru med drugim izpostavila pomen uresničevanja in konkretizacije pravice do zdravega življenjskega okolja po svetu in doma. Na podlagi foruma bodo oblikovana priporočila kot pomoč pristojnim za odpravo zaznanih pomanjkljivosti in bodo javno objavljena.
Na Brdu pri Kranju je v ponedeljek potekal četrti Predsedničin forum, kjer je predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar gostila številne strokovnjake s področja podnebnih sprememb in biodiverzitete, ki so razpravljali na temo “Pravica do zdravega življenjskega okolja”. Predsednica je uvodoma v svojem govoru izpostavila vse večjo zaskrbljenost med mladimi ter zanimanje širše javnosti za ohranjanje narave. “Ponosna sem, da je Slovenija skupaj s podobno mislečimi državami predlagala novo človekovo pravico – pravico do zdravega in čistega okolja,” je poudarila.
Preberite še: Medex s slovesno prireditvijo obeležil 70 let svojega delovanja
Forum je po predsedničinih besedah nastavil ogledalo, kje v Sloveniji smo in kje še nismo na poti v brezogljično družbo: “Slišali smo za dobre prakse, ki so pripeljale do konkretnih rezultatov, denimo pri razogljičenju stavb, in pomembno prispevajo k manjšanju energetske revščine.” Še veliko dela nas po njenih besedah čaka na področju prometa, kjer pridelamo največ izpustov. “Poleg blaženja podnebnih sprememb, se bo potrebno začeti nanje tudi prilagajati, čim bolj zeleno, vzdržno,” je izpostavila ter še pozvala k uresničevanju in konkretizaciji pravice do zdravega življenjskega okolja tako po svetu kot doma.
Na podlagi foruma bodo oblikovali priporočila, ki bodo javno objavljena
Razprava je potekala v okviru treh panelov, ki so jih povezovali svetovalka predsednice Republike Slovenije za podnebne politike in človekove pravice mag. Eva Tomič, Matjaž Harmel iz podjetja ZaVita ter Barbara Simonič iz EIT Climate-KIC. Na podlagi foruma bodo oblikovana priporočila kot pomoč pristojnim za odpravo zaznanih pomanjkljivosti in bodo javno objavljena.
Diskusija je med drugim pokazala nujnost medsektorskih in trajnostno naravnanih ukrepov prilagajanja, uvedbe krožnega gospodarstva ter uvajanja poslovnih modelov, ki krepijo odgovornost proizvajalcev. Pokazala se je tudi potreba po zeleni javnofinančni reformi in znatnejših sredstvih za podnebne ukrepe.
Rdeča nit predsedničinih forumov, ki bodo potekali skozi njen celoten mandat, so strateško pomembne teme za prihodnost Slovenije in ljudi.