V skladu s predlogom novih ukrepov za preprečevanje in zmanjševanje odpadkov v tekstilnem in živilskem sektorju, bodo morale modne blagovne znamke plačati za zbiranje in recikliranje svojih izdelkov.

Po navedbah Evropske komisije sta tekstilni in živilski sektor dva od sektorjev, ki najbolj intenzivno izkoriščata vire in povzročata velike negativne zunanje okoljske učinke. V EU letno nastane 12,6 milijona ton tekstilnih odpadkov, od tega 5,2 milijona ton oblačil in obutve, medtem ko se le 22 % tekstilnih odpadkov po porabi ločeno zbere za ponovno uporabo ali recikliranje, preostanek pa se pogosto odloži na odlagališča ali sežge. Poleg tega se v EU vsako leto zavrže skoraj 59 milijonov ton hrane, katere tržna vrednost je ocenjena na 132 milijard evrov, poroča portal ESG Today.

V skladu z novim sporazumom bodo morale države EU vzpostaviti sheme razširjene odgovornosti proizvajalca (EPR), ki se trenutno uporabljajo za ravnanje z odpadki iz embalaže, baterij ter električne in elektronske opreme, da bi zajele proizvajalce tekstila in modne blagovne znamke, ki dajejo tekstil na voljo v državi EU. V okviru EPR bi morala podjetja kriti stroške zbiranja, sortiranja in recikliranja svojih izdelkov, pri čemer bi bile pristojbine odvisne od tega, kako krožna in trajnostna je zasnova njihovega izdelka, vključno z dejavniki, kot sta dolžina uporabe tekstilnih izdelkov in njihova trajnost.

Po sprejetju dogovora bo direktiva romala v evropsko zakonodajno proceduro, države članice EU pa bodo imele 20 mesecev po sprejetju na voljo za posodobitev svojih nacionalnih zakonov.

Vir: ESG Today