Večina mest v Evropi namerava povečati izdatke za boj proti podnebnim spremembam ter za povečanje fonda javnih stanovanj, šol in bolnišnic. Tako ugotavlja nova raziskava Evropske investicijske banke (EIB) o občinah za leto 2025, ki tudi kaže, da namerava v naslednjih treh letih 56 odstotkov občin okrepiti vlaganja v zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, 53 odstotkov pa povečati proračun za socialno infrastrukturo.
EIB je poročilo o raziskavi objavila včeraj, sočasno s konferenco Evropskega odbora regij v Bruslju, na kateri bodo razpravljali o naložbenih potrebah mest v Evropi in podprli politično agendo EU za mesta.
Raziskava zajema občine v EU (1 002), ki imajo od nekaj tisoč pa do več sto tisoč prebivalcev. Tako kot v predhodni raziskavi iz leta 2022 so bile tudi v najnovejši raziskavi izključene nacionalne prestolnice in ozemlja zunaj Evrope, vključena mesta pa so sodelovala anonimno.
V poštev pridejo različni načini financiranja
Čeprav so za občine glavni vir financiranja infrastrukture še vedno nacionalna in nepovratna sredstva EU, jih želi več kot polovica (61 odstotkov) izkoristiti tudi druge možnosti financiranja, še ugotavlja novo poročilo. To bi lahko na primer vključevalo preoblikovanje nepovratnih sredstev v jamstva, s katerimi bi lahko pritegnili več financiranja od organizacij, kot so banke.

»V času vse večjih izzivov moramo zagotoviti, da bo vsak vloženi evro prinesel kar največji možni učinek,« je dejal podpredsednik EIB Joanis Cakiris. »To pomeni, da moramo občine pri pospešitvi podnebnih ukrepov in drugih ključnih prednostnih nalog podpreti z inovativnimi finančnimi rešitvami. EIB ostaja zavezana sodelovanju z evropskimi mesti pri razvoju in uvedbi orodij, ki jih potrebujejo za oblikovanje bolj trajnostne in odporne prihodnosti.«
Raziskava EIB o občinah podaja široko in podrobno sliko o tem, kakšne razvojne načrte imajo oblasti, ki so nosilke okrog 54 odstotkov vseh javnih naložb v EU oziroma 60 odstotkov naložb v podnebne ukrepe.
Vlaganja v ukrepe prilagajanja podnebnim spremembam
Nedavna raziskava ugotavlja, da večina mest v EU načrtuje več vlaganj v zmanjšanje emisij, pa tudi, da jih približno polovica načrtuje več sredstev za ukrepe prilagajanja podnebnim spremembam. Mednje spadajo ukrepi za zaščito pred grožnjami, kot so poplave in požari.
»Občine po vsej Evropi so zelo zavezane zelenemu prehodu,« je dejala Debora Revoltella, glavna ekonomistka EIB. »Da bodo lahko zaveze pretvorile v oprijemljive rezultate, bodo potrebovale stalno politično podporo in podporo politik na vseh ravneh.« Glede na zadnjo raziskavo se mnoga evropska mesta soočajo s trdovratnim izzivom: pomanjkanjem strokovnjakov, ki bi izvajali okoljske presoje, in inženirjev, ki bi izvajali projekte. O pomanjkanju tehničnega znanja na teh področjih jih je poročalo do 30 odstotkov.
EIB pomaga mestom reševati omenjeni izziv tako, da jim zagotavlja tehnično, finančno in strateško strokovno znanje. Inženirji in ekonomisti EIB ocenijo vsak projekt, ki ga financira banka, banka pa strokovno znanje nudi tudi v obliki svetovalne podpore za nosilce projektov, nacionalne, regionalne in lokalne oblasti ter finančne posrednike.
Vir: EIB