Zbiranje podatkov o stanju na področju uporabe drog na osnovi analize odpadnih vod, ki ga že od leta 2011 organizira mreža SCORE v sodelovanju z Evropskim centrom za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami EMCDDA, poteka v okviru mednarodnih letnih monitoringov. Epidemiologija odpadnih vod WBE (Wastewater-Based Epidemiology) omogoča spremljanje časovnih ter prostorskih vzorcev uporabe in temelji na kemijski analizi neprečiščene odpadne vode na vsebnost posameznih drog ali njihovih presnovnih produktov, t.i. biomarkerjev.

Raziskovalci z Odseka za znanost o okolju na Institutu Jožef Stefan so se pod vodstvom prof. dr. Ester Heath mreži SCORE pridružili v letu 2017 z analizo odpadnih voda s Čistilne naprave Ljubljana. V letu 2018 so bila v raziskavo vključena še prispevna območja iz slovenskih mest Domžale-Kamnik ter Maribor, po letu 2019 tudi Koper, Novo mesto in Velenje, od leta 2022 pa še mesto Kranj. V raziskavo so tako z vzorčenjem odpadnih vod vključena podjetja, ki opravljajo gospodarsko javno službo na področju komunalne dejavnosti: JP Voka Snaga, JP CČN Domžale -Kamnik, Komunalno podjetje Nigrad Maribor, JP Marjetica Koper, KP Velenje, Komunala Novo mesto in Komunala Kranj.

Raziskovalci iz IJS so v letih 2018-2022 koordinirali ARIS raziskovalno aplikativni projekt Prepovedane droge, alkohol in tobak: epidemiologija odpadnih vod, uspešnost čiščenja in ranljivost vodnega sistema. Centralna čistilna naprava Domžale-Kamnik je sofinancirala projekt.

Na območju CČN Domžale-Kamnik narašča uporaba kokaina, med najbolj priljubljenimi drogami še vedno kanabis. Vzorčenje in analize biomarkerjev v odpadni vodi za območje Domžale-Kamnik je v letu 2023 potekalo že šesto leto zapored, žal pa je spremljanje časovnih trendov otežilo obdobje epidemije koronavirusne bolezni (2020, 2021). Kljub vsemu rezultati nakazujejo, da je v preiskovanih letih (2018-2023) uporaba ekstasija (MDMA), metamfetamina (MAMP) ter kanabisa (THC oz. THC-COOH) relativno konstantna. Medtem ko uporaba kokaina narašča, ima uporaba amfetamina trend upadanja. Pri kokainu in ekstaziju je bil zaznan značilen trend uporabe stimulantov tekom vikenda, medtem ko je bila uporaba kanabisa tekom vzorčenega tedna konstantna.

Vir: JP CČN Domžale – Kamnik