Včeraj je v Tehnološkem parku Ljubljana potekala strokovna konferenca o digitalnih odpadkih, ki so jo v sklopu akcije Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov organizirali Ekologi brez meja in o28 komunikacijska skupina.
Zaskrbljujoče je, da je kar 80 % podatkov, ki jih hranimo kot človeštvo, t. i. temnih podatkov (dark data) – datotek, ki jih nikoli več ne uporabimo, je izpostavila dr. Kate Broadhurst, predavateljica za inovacije in strategijo ter članica skupine za digitalno razogličenje. Meni, da je nujna sprememba miselnosti ter povezovanje stroke in odločevalcev. Pri svojem delu razvija načine za ponovno uporabo in razvoj podatkov na način, da bi ti postali del organizacijskega znanja in se učinkovito uporabljali še naprej, namesto romali med pozabljene temne podatke.
Z informacijsko preobremenjenostjo in digitalnimi odpadki pa je povezano tudi naraščanje števila fizičnih, elektronskih odpadkov. Ironično je, da bo ravno na letošnji svetovni dan elektronskih odpadkov Microsoft prenehal s podporo za Windows 10, s čimer se pričakuje množična menjava naprav.
Odklikajmo digitalne odpadke
Da se vendarle počasi premika, dokazujejo podjetja, ki so se v sklopu pobude Odklikajmo digitalne odpadke, že lotila problematike, večinoma s prvim, najenostavnejšim in najpreprostejšim korakom – čiščenjem ‘temnih’ podatkov in s tem usvajanjem zavedanja o digitalnem odtisu med zaposlenimi. Maja Kalan iz Ljubljanskih mlekarn, kjer so lani izbrisali 10 tisoč GB neuporabnih podatkov, je izpostavila, da prihaja do njihovega podvajanja, saj so ti shranjeni na strežnikih, v oblaku, pa tudi še v tiskani obliki. V podjetju GEN-I, ki ga je predstavila Tanja Teršar, so se v lanskem letu problematike lotili strateško z opredelitvijo digitalnih odpadkov, identifikacijo dobrih praks ter oblikovanjem strategije in komunikacijske kampanje za zmanjševanje digitalnih odpadkov v skupini in v domačem okolju zaposlenih. Letos bo v akciji spet sodeloval tudi HOFER Slovenija, ki je podprl organizacijo strokovne konference: “Lani je naš oddelek za trajnost v enem dnevu izbrisal 71,4 GB digitalnih odpadkov, letos pa bomo k sodelovanju povabili vse sodelavke ter sodelavce, ki jih je že več kot 2.000, in sicer s ciljem zmanjšati naš digitalni, s tem pa tudi ogljični odtis.”
Digital Cleanup Day
“Na več nivojih lahko naredimo marsikaj, to pa smo želeli še dodatno strokovno utemeljiti,” je dodala Tina Cipot iz o28 komunikacijske skupine, ki tudi letos z Ekologi brez meja sodeluje pri organizaciji vseslovenske digitalne čistilne akcije, ki bo potekala med 15. in 31. marcem 2025 kot del globalne akcije Digital Cleanup Day. V akciji lahko sodeluje prav vsak, več o tem kako, pa na povezavi.
Vir: Ekologi brez meja
Foto: Katja Sreš