Letos bi izpusti CO2 energetskega sektorja lahko dosegli svoj vrh, napoveduje poročilo svetovalne družbe DNV. K temu bi lahko pripomogle padajoče cene sončnih elektrarn in baterij. Poleg dostopnejšega shranjevanja čiste energije bodo cenejše baterije omogočile tudi nižje cene električnih vozil.

Poročilo svetovalne družbe DNV predvideva, da bodo letos izpusti ogljikovega dioksida (CO2) energetskega sektorja dosegli vrh. K temu naj bi pripomogle padajoče cene sončnih elektrarn in baterijskih sistemov, kar odvrača od uporabe premoga in nafte, poroča Reuters. “Sončne elektrarne in baterije poganjajo energetski prehod in rastejo še hitreje od napovedi,” je povedal predsednik in izvršni direktor DNV Remi Eriksen.

Preberite še: Energijska intenzivnost tehnoloških velikanov pod drobnogledom institucionalnih vlagateljev

“Vrh izpustov je mejnik za človeštvo. Zdaj se moramo osredotočiti na hitrost zmanjševanja izpustov in uporabiti sredstva, ki so nam na voljo, da bi pospešili energetski prehod,” je še poudaril.
Cene baterij so v lanskem letu padle za 14 odstotkov, kar bo vodilo tudi do nižjih cen električnih vozil.

premog izkop
Slika je simbolična (Vir: Pixabay)

Ozračje se bo do konca stoletja predvidoma segrelo za 2,2 stopinje Celzija
Lansko leto so globalni izpusti CO2 sicer dosegli nov rekord, po mnenju strokovnjakov pa nas je to oddaljilo od cilja, da bi globalno segrevanje omejili na 1,5 stopinje celzija. Pri DNV pojasnjujejo, da je tudi, če letos dosežemo vrh, najverjetnejši scenarij, da se bo ozračje do konca stoletja segrelo za 2,2 stopinje Celzija.

Družba BP je sicer v svoji napovedi predvidela vrh emisij CO2 energetskega sektorja v sredini tega desetletja, pri Shellu pa so ocenili, da bi bil vrh lahko dosežen leta 2030.