Ekstremne suše in poplave so v zadnjih 30 letih Italijo, Grčijo in Španijo prizadele pogosteje kot večino drugih držav po svetu, kar je povzročilo veliko smrtnih žrtev in veliko gospodarsko škodo, kaže indeks podnebnih tveganj (CRI), ki ga je objavila nemška nevladna organizacija Germanwatch.

Kot poroča portal Clean Energy Wire, je bilo od leta 1993 do leta 2022 v teh treh sredozemskih državah zaradi izrednih vremenskih dogodkov več kot 65.000 smrtnih žrtev, gospodarske izgube pa so znašale skoraj 90 milijard evrov.

CRI razvršča države po svetu glede na to, kako na njihovo prebivalstvo in gospodarstvo vplivajo ekstremni vremenski dogodki, ki so zaradi naraščajočih globalnih temperatur vse bolj intenzivni in pogosti. Ker se Evropa najhitreje segreva, se verjetnost ekstremnih vremenskih dogodkov v tej regiji še posebej hitro povečuje, je navedeno v poročilu.

Izjemen primer je bil močan vročinski val leta 2022, ki je vključeval hude suše in gozdne požare ter razkril, da številne evropske države niso pripravljene na celovito obvladovanje tveganj, navaja poročilo. Tudi drugi strokovnjaki se strinjajo, da mora Evropa poleg prizadevanj za zmanjšanje emisij nujno okrepiti prizadevanja za prilagajanje podnebnim spremembam.

Vir: Clean Energy Wire