Po napovedih Mednarodne agencije za energijo (IEA), objavljenih sredi februarja, se bo globalno povpraševanje po električni energiji do leta 2027 povečevalo v povprečju za skoraj 4 % letno.

To pomeni skupno povečanje za približno 3.500 TWh, kar je enakovredno letni porabi električne energije Japonske. K tej rasti bodo največ prispevali naraščajoča raba elektrike v industriji, širitev elektrifikacije, vse večja uporaba klimatskih naprav ter hitro rastoče potrebe podatkovnih centrov.

Več kot polovica te rasti bo izhajala iz Kitajske, kjer se pričakuje povprečna letna rast povpraševanja po električni energiji za 6 %. Poleg Kitajske bodo k rasti pomembno prispevale tudi Indija, države jugovzhodne Azije in druge razvijajoče se ekonomije. V nasprotju s tem se v razvitih gospodarstvih pričakuje umirjena rast, predvsem zaradi večje energetske učinkovitosti in počasnejše gospodarske rasti.

Povečano povpraševanje bo zahtevalo prilagoditev energetske infrastrukture in večje naložbe v zanesljive ter trajnostne vire energije. Ocenjuje se, da bodo obnovljivi viri do leta 2025 zagotovili več kot tretjino svetovne proizvodnje električne energije, s čimer bodo presegli proizvodnjo iz premoga. Širitev obnovljivih virov ter krepitev elektroenergetskih omrežij bosta ključna izziva, ki ju bodo morale države nasloviti v prihodnjih letih, da zagotovijo stabilno in zanesljivo oskrbo z električno energijo.

Vir: IEA