Naložbe v energetski prehod so po raziskavi Trendi naložb v energetski prehod 2025 (Energy Transition Investment Trends 2025) večje kot kdaj koli prej, vendar se je rast tudi upočasnila. Gre za raziskavo portala BloombergNEF (BNEF).
K 11 % rasti so prispevale naložbe v elektrificiran promet, obnovljive vire energije in elektroenergetska omrežja, ki so lani dosegle nove najvišje vrednosti, ter naložbe v shranjevanje energije. Čeprav so skupne naložbe v tehnologije za energetski prehod dosegle nov rekord, je bila rast počasnejša kot v prejšnjih treh letih, ko so se naložbe povečale za 24-29 % na leto.
Elektrificirani promet je ostal največji naložbeni dejavni. Gre za izdatke za osebna električna vozila, električna dvo- in trikolesna vozila, komercialna električna vozila, javno polnilno infrastrukturo in vozila na gorivne celice. Naložbe v obnovljive vire energije vključujejo naložbe v vetrno in sončno energijo, biogoriva, biomaso in odpadke, morsko in geotermalno energijo in male hidroelektrarne. Naložbe v elektroenergetska omrežja vključujejo naložbe v prenosne in distribucijske vode, opremo za razdelilne postaje in digitalizacijo omrežja.
Razlike med tehnologijami
Poročilo BNEF razkriva tudi izrazito razliko med naložbami v razvite in nastajajoče sektorje gospodarstva čiste energije. Tehnologije, ki so preizkušene, komercialno razširljive in imajo uveljavljene poslovne modele, kot so obnovljivi viri energije, shranjevanje energije, električna vozila in električna omrežja, so leta 2024 predstavljale veliko večino naložb.
Nasprotno pa so naložbe v nastajajoče tehnologije, kot so elektrificirana toplota, vodik, zajemanje in shranjevanje ogljika, jedrska energija, čista industrija in čisti ladijski promet, dosegle celo 23-odstotno zmanjšanje glede na prejšnje leto. Dejavniki, ki odvračajo naložbe v te sektorje, so cenovna dostopnost, tehnološka zrelost in komercialna razširljivost.
Prednjači Kitajska
Največji trg za naložbe je bila celinska Kitajska. V ZDA so naložbe stagnirale, v EU in Združenem kraljestvu pa so se zmanjšale. Skupne naložbe Kitajske so bile lani večje od skupnih naložb ZDA, EU in Združenega kraljestva. Med velikimi trgi, vključenimi v poročilo, sta k skupni svetovni rasti prispevali tudi Indija in Kanada, ki sta povečali svoje naložbe.
Vir: BNEF