Leta 2024 je bila Evropa najhitreje segrevajoča se celina, ugotavlja evropsko poročilo o podnebju.

Evropa je doživela najbolj vroče leto v zgodovini, ko je vročina zahtevala najmanj 335 življenj in jih prizadela približno 413.000.

Od osemdesetih let prejšnjega stoletja se Evropa segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja, zaradi česar je najhitreje segrevajoča se celina. To je delno posledica deleža evropskega kopnega na Arktiki, ki je najhitreje segrevano območje na Zemlji, in pogostejših poletnih vročinskih valov.

Ekstremne padavine povzročajo katastrofalne poplave, vročinski valovi pa so vse pogostejši in hujši. V južni Evropi se pojavlja ekstremna suša.

Območje Evrope, kjer so bili dnevi s temperaturo pod lediščem, se zmanjšuje, pri čemer je bilo v letu največje območje v zgodovini z manj kot tremi meseci mrzlih dni.

Letna temperatura na površini morskega gladine ob Evropi je bila najvišja doslej. To je bilo tudi najtoplejše leto za evropska jezera v zgodovini.

Na ledenikih je bila zabeležena najvišja zabeležena letna stopnja izgube mase. Prav tako so imeli največjo izgubo mase med vsemi ledeniškimi regijami na svetu.

In še: lani je bil zabeležen rekorden delež proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, in sicer 45 %.

Dostop do celotnega poročila na povezavi.