Tehnološki sektor je bil doslej dobro zastopan v skladih, ki naslavljajo skrbi glede trajnosti. Z razcvetom umetne inteligence pa se je močno povečala energijska intenzivnost te panoge in nekatere družbe že poročajo o rasti izpustov toplogrednih plinov. Skrb predstavljajo zlasti izpusti 3. obsega, ki nastajajo vzdolž vrednostne verige v podatkovnih centrih. Utež družb, ki povečujejo svoje izpuste, se utegne zmanjšati v trajnostnih finančnih produktih, med drugim tistih, ki so podvrženi strogim določilom 8. ali 9. člena uredbe SFDR in predstavljajo 2,24 bilijona dolarjev.
Globalni institucionalni vlagatelji, ki upravljajo z več sto milijardami evrov premoženja, pritiskajo na tehnološke velikane, kot so Microsoft, Alphabet in Nvidia, da razkrijejo več informacij o svoji porabi energije. Naložbe v tehnološki sektor predstavljajo velik del zelenih naložb, z razcvetom umetne inteligence in naprednega računalništva pa se je poraba energije v sektorju močno povečala. Goldman Sachs ocenjuje, da bo do leta 2030 umetna inteligenca povečala potrebo podatkovnih centrov po električni energiji za 160 odstotkov.
Preberite še: Kako razogljičenje poteka v praksi in s katerimi izzivi se soočajo podjetja?
Skrbi vzbuja rast izpustov 3. obsega
Posledično povečani rabi električne energije sledi tudi rast izpustov toplogrednih plinov, institucionalni vlagatelji pa bi si od tehnoloških družb želeli zlasti več podatkov o izpustih 3. obsega. Gre za izpuste, ki nastanejo vzdolž vrednostne verige in predstavljajo velik izziv za panogo.
Microsoft je na primer za leto 2023 poročal o 30,9 odstotnem povečanju izpustov svoje dobavne verige, Alphabet pa navaja 13 odstotno povečanje skupnih izpustov, pri čemer kot razlog navaja povečane potrebe po energiji za podatkovne centre. Meta trdi, da so od leta 2020 izravnali vse izpuste iz svojih dejavnosti, a večji izziv zanje bo do leta 2030 doseči cilj o ogljični nevtralnosti celotne vrednostne verige. Amazon in Apple po drugi strani navajata upad emisij.
Amazon je sicer letos že napovedal, da bo z zakupi jedrske energije dopolnil svoje obnovljive vire energije, Microsoft pa je nedavno podpisal dogovor, s katerim bi ponovno zagnali že zaprto jedrsko elektrarno v zvezni državi Pennsylvania.
Delež tehnološkega sektorja v trajnostnih skladih bi se lahko zmanjšal
Številni skladi naslavljajo trajnostne skrbi, za 2,24 bilijona dolarjev premoženja pa se po poročanju Reuters upravlja v okviru finančnih produktov, ki so podvrženi določilom 8. ali 9. člena Uredbe EU o razkritjih, povezanih s trajnostnostjo, v sektorju finančnih storitev (SFDR). Gre za eno najstrožjih ESG kategorij na globalni ravni. V okviru 8. člena gre za finančne produkte, ki “med drugimi značilnostmi spodbujajo okoljske ali socialne značilnosti ali kombinacijo teh značilnosti”, 9. člen pa govori o produktih, katerih cilj so trajnostne naložbe.
Švedska banka Handelsbanken na primer ponuja dva sklada, skladna z 9. členom SFDR, Alphabet in Microsoft pa sta med petimi največjimi naložbami. Aurora Samuelsson, vodja trajnosti pri Handelsbanken, je za Reuters povedala, da izboljševanje trajnostnih podatkov olajša upravljanje portfeljev, sčasoma pa bodo družbe, ki povečujejo svoje izpuste, imele manjšo utež v takšnih skladih.