Članice EU so ta teden potrdile predlog Komisije za zmanjšanje zaščite volka v bernski konvenciji, kar bi omogočalo lov pod strogimi pogoji. Lovske in kmetijske organizacije potrditev predloga pozdravljajo, kritične pa so nevladne organizacije s področja zaščite živali in biodiverzitete. V Sloveniji, kjer je število volkov ocenjeno na 117, volk ni zaščiten z bernsko konvencijo, saj je država ob ratifikaciji leta 1999 podala pridržek.

Države članice Evropske unije so v četrtek večinsko podprle predlog Evropske komisije za zmanjšanje zaščite volka v bernski konvenciji. Predlog bo zdaj posredovan sekretariatu bernske konvencije, zasedanje stalnega odbora, ki odloča o spremembah zaščite pa je predvideno v začetku decembra. Volkovi, ki so pred stoletjem v Evropi skoraj izumrli, so danes prisotni v 23 državah članicah EU. Številčnost njihove populacije se ocenjuje na 20.300, kar vodi do pogostejših konfliktov s človekom. Nemška okoljska ministrica Steffi Lemke odločitev označuje kot upravičeno z vidika zaščite okolja in živinorejcev.

Preberite še: Protislovja sodobnega varstva narave

Kmetje in lovci odločitev pozdravljajo, nevladniki kritični
Z bernsko konvencijo iz leta 1979 je volk postal “strogo zaščiten” in ga je mogoče odstreliti le, ko predstavlja nevarnost za živino, zdravje ali varnost. Po predlogu Komisije bo volk postala “zaščitena” vrsta, kar bo omogočalo lov pod strogimi pogoji, navaja AFP. Združenje zvez za lov in varstvo divjadi v EU (FACE) odločitev opisuje kot “zmago”, zadružna in kmetijska organizacija COPA-COGECA pa pravi, da gre za “velik korak k upravljanju populacije volkov in sobivanju.”

Nevladne organizacije s področja biodiverzitete in zaščite živali predlog po drugi strani označujejo kot udarec znanosti in biodiverziteti. Sabien Leemans iz WWF meni, da je predlog komisije politično motiviran in znanstveno neutemeljen.

volk bernska konvencija 1
Slika je simbolična (Vir: Pixabay)

V Sloveniji volk ni zaščiten z bernsko konvencijo
Po poročanju RTV SLO se je Slovenija vzdržala glasovanja. Volk v Sloveniji po pojasnilih Ministrstva za naravne vire in prostor v okviru bernske konvencije ni zavarovan, saj je Slovenija ob ratifikaciji bernske konvencije leta 1999 dala pridržek do varstva volka. “S pridržkom je Slovenija izrazila nasprotovanje kakršni koli zaščiti volka, kar pomeni, da volk v Sloveniji v okviru bernske konvencije ni zavarovan,” so za STA pojasnili na ministrstvu.

Je pa po pojasnilih ministrstva Slovenija zavezana k izpolnjevanju zahteve direktive o habitatih, kjer je volk uvrščen v prilogo IV, na kateri so vrste v interesu skupnosti, ki jih je treba strogo varovati in je v naš pravni red prenešena z uredbo o zavarovanih prostoživečih rastlinskih in živalskih vrstah. Po ocenah Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) se sicer v slovenskih gozdovih giblje 117 volkov, med letoma 2010 in 2020 pa se je populacija povečala za kar trikrat.