Cinkarna Celje se ponaša s prvim komercialnim “standalone” zasebnim omrežjem 5G v Sloveniji, kar v družbi ocenjujejo kot pomemben korak naprej k digitalni preobrazbi podjetja. Omrežje, ki je plod slovenskega razvoja, sta vzpostavila Kontron in Telekom Slovenije, uporabljeno pa bo lahko tudi za rešitve industrijskega interneta stvari (IIoT), kot so na primer avtonomna mobilna vozila in senzorje, ki so namenjeni izvajanju nadzornih in krmilnih procesov.

V Cinkarni Celje so vzpostavili prvo komercialno “standalone” zasebno omrežje 5G v Sloveniji, ki bo družbi omogočilo napredno brezžično povezljivost znotraj svoje proizvodne lokacije, vključno s sedmimi skladišči. “Z uvedbo prvega komercialnega 5G omrežja v Sloveniji smo v Cinkarni naredili pomemben korak naprej k digitalni preobrazbi podjetja. Omrežje nam omogoča hitrejši in zanesljivejši prenos podatkov, kar je ključno za izboljšanje učinkovitosti in produktivnosti,” pojasnjuje Aleš Skok, predsednik Uprave Cinkarne Celje.

Preberite še: Kontron lansiral zasebno mobilno omrežje 5G v nemški proizvodnji

Nizka zakasnitev bo po Skokovih besedah omogočala uporabo naprednih tehnologij, kot so avtomatizacija in oddaljene operacije, kar bo prispevalo k večji varnosti in zanesljivosti naših storitev: “Vidimo široko uporabo 5G omrežja v različnih industrijskih scenarijih, vključno z avtomatizacijo skladiščnega poslovanja, izboljšanjem mobilnosti in povezljivosti naših zaposlenih.”

Cinkarna2
Foto: Cinkarna Celje

Omrežje vzpostavila Kontron in Telekom Slovenije
Omrežje je vzpostavilo podjetje Kontron v sodelovanju s Telekomom Slovenije. “Naša rešitev za zasebno mobilno omrežje 5G, ki je plod slovenskega razvoja, zagotavlja robustno in varno pokritost v tovarniških prostorih in skladiščih, zasnovana pa je za industrijsko uporabo, pri tem pa uporablja funkcije za enostavno upravljanje omrežja in naprav,” ob tem v sporočilu za javnost izpostavlja Janez Öri, izvršni direktor PE Komunikacijske rešitve v Kontronu.

Vodja tima Naprednih digitalnih rešitev v Telekomu Slovenije Kristijan Melinc pa poudarja, da so z namenskimi baznimi postajami dosegli optimalno pokritost proizvodnih prostorov, skladišč in zunanjih površin, kar omogoča stabilen, odziven in varen prenos podatkov tudi ob večjem številu povezanih naprav: “To zagotavlja pogoje za aplikacije v realnem času in nemoteno delovanje ključnih procesov.”

Rešitev bodo lahko uporabili tudi za implementacijo industrijskega interneta stvari (IIoT), kot so na primer avtonomna mobilna vozila (AGV – Automated Guided Vehicle) in senzorje, ki so namenjeni izvajanju nadzornih in krmilnih procesov.