Pri vsakdanjih opravilih se srečujemo z odločitvami, ki usmerjajo naše zelene navade. Racionalna uporaba avtomobila, varčevanje z energijo, poraba vode, nakupovalne navade, ravnanje z odpadki, odvečno hrano, obrabljenimi stvarmi, odločanje o načinu preživljanja počitnic in še kaj so odraz naših vsakodnevnih zelenih navad. Predstavljamo vam zelene navade dveh večjih predstavnikov telekomunikacijskih in mobilnih ponudnikov v Sloveniji.

Škoda je zavreči, kar je še uporabno

Zlatka Poličar

Zlatka Poličar

Zlatka Poličar, odgovorna za okoljske standarde na Si.mobilu

Kako pogosto za prevoz uporabljate kolo, javni potniški promet, katere vrste najpogosteje in za kaj?
V svojem prostem času zelo rada kolesarim, kolesarjenje je tudi del moje rekreacije. Poleti ob koncih tedna pogosto kolesarim s svojo družino po različnih krajih Slovenije in tujine (okolica Kranjske Gore, Trbiž, po Krasu vse do Trsta in Sistiana, ob morskih poteh, ob Gardskem jezeru, po prekmurski ravnini idr.). Živim v manjšem kraju, kjer ni treba uporabljati potniškega prometa, ker zadostujeta hoja ali kolo. V službo se vozim z osebnim avtomobilom, ker med domačim krajem in Ljubljano ni primerne povezave z javnim potniškim prometom.

Kako v vašem domu varčujete z energijo?
V zadnjih treh letih smo obnovili hišo in jo energetsko izboljšali. Zamenjali smo vsa zastarela okna z novimi, odstranili staro fasado, hišo izolirali in naredili novo fasado. Lani smo prešli s plinskega ogrevanja na ogrevanje na pelete, na streho pa smo namestili sončne kolektorje za ogrevanje vode. S temi ukrepi smo znižali stroške kurjave za 50 %. Že leta uporabljamo varčne svetilke ali LED svetilke, naši gospodinjski aparati pa so energetsko varčni – razred A. Če se nekoliko pošalim, je na Gorenjskem že samo po sebi umevno, da peremo perilo v času nižje tarife in ga sušimo naravno, ne v sušilnem stroju. Tudi z vodo ravnamo preudarno, zato imamo zajem deževnice, s katero zalivamo vrt in rože.

Kupujete živila tudi od lokalnih ponudnikov? Katere vrste živil najpogosteje?
Živim na podeželju, kjer imam svoj vrt, zato veliko zelenjave pridelam sama. Po potrebi kupujemo hrano tudi od okoliških kmetov (npr. krompir, jajca, zelje). V naši vasi imamo vsak torek ekološko tržnico, kjer občasno kupim bioizdelke s certifikatom, najpogosteje sadje in zelenjavo v zimskem času. Moko, iz katere pečem domači kruh, kupujem v mlinu.

Se pri nakupu odločate za okolju prijaznejšo potrošnjo? Če je tako, kako?
Seveda se odločam. Vedno se pozanimam pri prodajalcu, iz kakšnega materiala je izdelek, ali vsebuje nevarne snovi, kolikšna je njegova življenjska doba, kakšen vpliv ima izdelek na okolje, koliko prihraniš pri energiji in stroških. Različna vprašanja za različne izdelke. Načelno velja, da naredim celo študijo o izdelku. Pomembna se mi zdi tudi embalaža, v katero je izdelek zapakiran. Sicer ne morem vplivati na to, vendar je veliko prijazneje do izdelka, potrošnika in okolja, če je izdelek zapakiran v minimalni embalaži in v materialu, ki ga je mogoče ponovno uporabiti ali reciklirati.

Kako ravnate z odvečno hrano?
Imamo svoj kompostnik. Hrano, ki ne spada vanj, odvržemo v biološki zabojnik. Star kruh oddamo bližnji kmetiji za živali.

Kako pri načrtovanju počitnic upoštevate okoljski vidik?
Ko se na počitnice odpravimo z avtom, ga parkiramo na primernem mestu in se ga ne dotaknemo do odhoda domov. Običajno kampiramo v šotoru ali mobilni hišici v kampu in tako uživamo v naravi. Do mesta se odpravimo peš, s seboj imamo tudi kolesa za daljše izlete. Elektrike porabimo zelo malo, ker večere preživljamo na plaži, na sprehodu ali sedimo pred šotorom ali na terasi mobilne hiške ob solarni svetilki. Na dopustu ne gledamo televizije. Ko je treba napolniti mobilnike, uporabimo solarne polnilnike.

Kaj naredite s stvarmi, ki jih ne uporabljate več?
Vse otroške obleke, ki jih ne potrebujem več, oddam prijateljicam, ki imajo manjše otroke. Vse druge, še uporabne obleke in čevlje, oddam v zabojnik Humane. Tudi na Si.mobilu imamo večkrat dobrodelne zbiralne akcije, kjer zbiramo obleko, igrače, knjige, hrano in druge potrebščine za društva, ki pomagajo pomoči potrebnim. Menim, da je škoda zavreči, kar je še uporabno. Največkrat pa poiščem osebo, ki določeno stvar potrebuje. Ko nekoga osrečim, sem srečna tudi jaz.

Kako v svojem domu varčujete z vodo?
Imamo zajem deževnice za zalivanje vrta in rož. Pri pomivanju posode v pomivalnem stroju ali pranju perila v pralnem stroju uporabljam ECO program, če je le mogoče, ker porabi manj vode. Pri umivanju zob vodo zapiramo. Res mislimo na vsakem koraku.

Kakšno zeleno vodilo vas usmerja v zelene odločitve?
Planet Zemlja nam je dana v vsej svoji veličini, lepoti, ki jo vidimo in občutimo vsak dan. Če samo pomislim, koliko odpadkov povzročim sama, se zgrozim ob misli, koliko jih povzročijo vsi ljudje na Zemlji, vsak dan, vsak mesec, vsako leto. Želim, da lepoto naše Zemlje doživijo tudi naši otroci in njihovi otroci. In želim si, da bodo lahko ponosni na nas, da smo jim to tudi omogočili.

———

Kis kot dodatek pranju tudi namesto mehčalca

Jure Bezovšek

Jure Bezovšek

Jure Bezovšek, vodja Centra za zagotavljanje storitev Ljubljana na Telekomu Slovenije

Kako pogosto za prevoz uporabljate kolo, javni potniški promet, katere vrste najpogosteje in za kaj?
Živimo na podeželju, zato brez osebnih avtomobilov ne gre. Kljub različnim potrebam in aktivnostim družinskih članov poskušamo kar najbolj združevati iste relacije prevozov. Z obema sinovoma, eden obiskuje gimnazijo, drugi fakulteto v kraju moje službe, se uskladimo in peljemo le z enim avtomobilom. Ure, ko čakata, da se zberemo, izkoristita v knjižnici za učenje. Kolesa so namenjena izključno rekreaciji ob koncih tedna bodisi v okolici doma in tudi dlje – priznam, premalo.

Kako v svojem domu varčujete z energijo?
Pred leti smo obnovili hišo, zamenjali stavbno pohištvo in hišo toplotno izolirali. Opustili smo kurilno olje in nabavili toplotno črpalko. S temperaturo v prostoru ne pretiravamo, po prostorih jo urejamo s termostatskimi glavami na radiatorjih. V glavnem uporabljamo varčne sijalke. Načelno ugašamo luči in druge porabnike, če jih ne potrebujemo. Že tri leta skrbno vodimo porabo električne energije po mesecih. Pri nakupu gospodinjskih strojev gledamo na razred porabe električne energije in vode. Posodo pred nalaganjem v pomivalni stroj delno splaknemo in nato uporabimo skrajšan ekonomični program.

Kupujete živila tudi od lokalnih ponudnikov? Katere vrste živil najpogosteje?
Kar dolgo že dobivamo mleko in skuto od lokalne ponudnice. V zadnjem času smo prešli na lokalno oskrbo tudi drugih mlečnih izdelkov – smetane, masla, jogurtov. Večino zelenjave in nekaj sadja pridelamo sami. Že nekaj let združujemo prijetno s koristnim in nabiramo zelišča za čaje.

Se pri nakupu odločate za okolju prijaznejšo potrošnjo? Če je tako, kako?
Nepotrebno potrošništvo poskušamo zajeziti tako, da obiskujemo trgovine s seznamom in kupimo tisto, kar res potrebujemo. Pri tem gledamo tudi na izdelke s čim manj embalaže. Odpadke seveda ločujemo in kompostiramo. Pri uporabi čistil vse bolj uporabljamo kis kot dodatek pranju, uporabljamo ga tudi namesto mehčalca perila.

Kako ravnate z odvečno hrano, ki ostane?
Hrane načelno ne zavračamo. Pri kuhanju pazimo na ustrezne (ne prevelike) količine. Če kaj ostane, poskušamo porabiti pri naslednjih obrokih. Ostanke kompostiramo oziroma odložimo v ekološki zabojnik. Olja in maščobe zbiramo ločeno in jih odlagamo na za to določenem zbirnem mestu.

Kako pri načrtovanju počitnic upoštevate okoljski vidik?
Vodilo pri načrtovanju počitnic je dobro počutje. To pomeni pristen stik z naravo, ustrezne bivalne prostore – naravne materiale (les) in čim večjo oddaljenost od betonske džungle in prometnic.

Kaj naredite s stvarmi, ki jih ne uporabljate več?
Odvečna oblačila podarjamo prek Humane, odvečno elektronsko opremo nosimo na deponijo, kjer se zbirajo ti odpadki.

Kako v svojem domu varčujete z vodo?
Voda po nepotrebnem ne teče. Pri umivanju zob in pranju perila pazimo na porabo. Potratno kopanje smo v glavnem zamenjali s tuširanjem. Razmišljamo, da bi za zalivanje vrta zgradili zbiralnik za deževnico.

Kakšno zeleno vodilo vas usmerja v zelene odločitve?
Narava je sama po sebi zelena. Dobili smo jo od prednikov in jo bomo zapustili zanamcem. Od nas je odvisno, v kakšnem stanju bo.