Zeleno omrežje Slovenije
V Sloveniji v 17 občinah deluje model krožnega gospodarstva v lokalni skupnosti, t. i. Komunalni snovni krog embalaže tetrapak in higienskega papirja, v katerem odpadno embalažo tetrapak zbirajo z namenom, da jo pošljejo v recikliranje v papirnico, kjer iz kartonskega dela embalaže izdelajo higienski papir. Lokalni snovni krog je sklenjen takrat, ko higienski papir (reciklirane papirnate brisačke, robčki, toaletni papir in drugo) začnejo uporabljati javni zavodi, organizacije in podjetja v isti skupnosti, kjer je bila embalaža zbrana. Lani so organizacije in zavodi, vključeni v KSK, uporabili papir iz skupno 758 ton lokalno zbrane embalaže tetrapak. S tem so zmanjšali izpuste za 569.923 kg CO2 in prihranili 9.123 dreves. Ta krožna praksa je učinkovita tako z okoljskega kot finančnega vidika. V Sloveniji uporabnike izdelkov v KSK oskrbujeta Valtex in Surf.
Kakšni so izdelki iz higienskega papirja, s katerimi oskrbujete uporabnike v komunalnem snovnem krogu?
Špela Redjko, Valtex: Čeprav trajnostni in okolju prijazni izdelki postajajo del ponudbe dobaviteljev objektne higiene, vloga dobavitelja higienskega papirja v KSK presega tisto v klasičnem odnosu dobavitelj kupec. V KSK naše uporabnike oskrbujemo z linijo recikliranega higienskega papirja, kjer vir surovine ni čista celuloza ali reciklirana celuloza iz katerega koli odpadnega papirja ali kartona, temveč je namensko usmerjen in koordiniran celoten snovni krog pridobivanja in proizvodnje surovine za higienski papir iz embalaže tetrapak. Kot dobavitelj higienskega papirja več pozornosti namenjamo izobraževanju in ozaveščanju uporabnikov, ki se odločijo vstopiti v KSK, saj so najbolj pomembni soustvarjalci lastnega snovnega kroga: pomagajo ohranjati naravne vire (drevesa) in omogočajo ponovno uporabo surovin iz odpadnega materiala, ki so ga sami priskrbeli s tem, ko so pravilno odložili izpraznjeno embalažo tetrapak. Naše uporabnike seveda vedno podpiramo, ne glede na to, ali se odločajo za takojšnji ali postopni prehod k uporabi trajnostnih izdelkov na področju objektne higiene, zato vedno pazljivo svetujemo izbiro materialov in pristopov, ki so prijazni do okolja in do ljudi, pri tem pa funkcionalni, ekonomični in prilagojeni specifičnemu namenu ter potrebam.
Kaj je značilno za higienski papir in razvoj objektne higiene z vidika KSK in trajnostnosti?
Alex Kraševec, Surf: Pomembna informacija za uporabnike je, da higienski papir, pridobljen in uporabljen znotraj KSK, izpolnjuje stroge higienske, varnostne in okoljske standarde. To dokazujejo znaki kakovosti tako za stik z živili kot s kožo. Te dopolnjujejo še mednarodno priznani certifikati (Ecolabel, FSC Recycled, Sustainable Packaging). Izdelki se ponašajo s certifikatom Climate Neutral, kar pomeni, da so vsi toplogredni plini, ki nastanejo v proizvodnji izdelka, izravnani z ukrepi za varstvo podnebja. Pomembno se nam zdi tudi, da lahko vsakemu končnemu uporabniku izdelkov v KSK prikažemo, kakšni so njegovi dejanski okoljski prihranki. O učinkovitosti govori podatek, da je skupno zmanjšanje izpustov CO₂ v Sloveniji enako, kot jih v enem letu ustvari 483 avtomobilov. Takšno transparentno merjenje spodbuja uporabnike, da se vključujejo v KSK. Zato je recikliran higienski papir, ki ga uporabljajo javne ustanove in zasebna podjetja v KSK del praktične in dokazano učinkovite rešitve krožnega gospodarstva v lokalni skupnosti in ni samo pot h krožnosti. Celostno ponudbo za trajnostno objektno higieno pa seveda dopolnjujemo z drugimi komplementarnimi izdelki, kot so čistila in pripomočki.
Za delovanje in koordinacijo Komunalnega snovnega kroga skrbi podjetje Circular Shield. Kako se lahko vključite v lokalno krožno prakso in ohranjate naravne vire? https://municipal-material-cycle.org/