Okoljska menedžerka leta


Mag. Justini Šepetavc, skrbnici za varstvo okolja v družbi VIPAP VIDEM Krško in po izboru GZS okoljski menedžerki leta, ni bilo lahko. Obsežno ekološko sanacijo, ki je bila podjetju naložena, je sovodila in usmerjala v letih 2000 do 2007. Podjetje VIPAP VIDEM Krško je bilo od novembra 2021 v prisilni poravnavi in v prestrukturiranju, kljub težkim razmeram pa so delovali odgovorno do okolja in družbe. A ne le to. Papirna panoga je med energetsko intenzivnimi dejavnostmi in z nemajhno rabo virov, energentov in vode, kar pomeni skrbnikom za varstvo okolja toliko večjo odgovornost in izziv. Tudi vodstvom. Toda mag. Justina Šepetavc navaja rezultate, ki so jih dosegli, in pravi, da mora imeti okoljski menedžer svoje delo predvsem rad.


Nagrado GZS, okoljski trajnostni menedžer leta, so letos namenili usmerjevalki in izvajalki trajnostnega razvoja v podjetju papirne industrije, kar ima dodatno težo. Papirna industrija je namreč med energetsko intenzivnimi industrijami in je med večjimi onesnaževalci okolja. Kakšne so bile prednostne naloge vaše okoljske agende v podjetju, ki se je spopadalo tudi z ekonomskimi in razvojnimi težavami?

Ve se, da je proizvodnja celuloze in papirja dejavnost, ki ima vpliv na vse prvine okolja: vodo, zrak, ravnanje z odpadki, rabo surovin in energentov, tla in podtalnico. Naprave in proizvodne linije predstavljajo vir hrupa, ki ima vpliv tudi na okolico. Proizvodnja papirja v Krškem je integrirana proizvodnja, saj vključuje proizvodnjo vlaknin v procesu predelave starega papirja in procesu proizvodnje mehanske lesovine. Energijo za potrebe proizvodnje vlaknin in papirja proizvajamo v lastnem energetskem centru. Vse strateške usmeritve v tovarni so vključevale trajnostno naravnanost do okolja in medsektorsko sodelovanje z drugimi dejavnostmi, kot so trajnostno ravnanje z gozdovi in z odpadnim papirjem.

Papir torej proizvajamo pretežno iz predelanega/recikliranega papirja. Naši proizvodi so dobro reciklabilni. Prešli smo na uporabo goriv, ki imajo bistveno nižjo emisijo toplogrednih plinov. Postopoma smo vzpostavili krožno gospodarstvo in zaprte snovne tokove. Kljub pandemiji, težkim tržnim in ekonomskim razmeram, finančnemu prestrukturiranju, ki smo ga izvajali in ga še izvajamo po zaključku prisilne poravnave, smo ostali družbeno odgovorno podjetje, ki mu je mar za okolje.

Standardi?

V VIPAPu nimamo sistemskih standardov. Glede na zahteve kupcev pa smo vedno veliko delali na certifikatih proizvodov in tako delujemo še danes. Certifikat ECOLABEL smo obnovili 2023. S pomočjo zunanjih sodelavcev pa smo februarja 2024 registrirali ostanke gorenja kotla K5 kot stranski proizvod po REACH.

Za kakovostno snovanje trajnostnega profila podjetja potrebujete podatke, meritve, monitoringe. V podjetju ste dalj časa delali prav na področju kakovosti in v laboratorijih. Kaj ste spremljali in zakaj se je podjetje odločilo za tehnološko in ekološko sanacijo?

Z delom v kontroli kakovosti sem dodobra spoznala celo tovarno. Tako sem lahko potem znanja in spoznanja koristno uporabila na področju varstva okolja. Dobro poznavanje proizvodnje, tehnoloških procesov in naprav je nujno potrebno, da lahko postavimo monitoring emisij oz. monitoring spremljanja vplivov dejavnosti na posamezne prvine okolja – od merilnih mest, parametrov za spremljanje, pogostosti vzorčenja in izvajanja meritev, vrednotenja rezultatov, poročanja in nenazadnje tudi opredelitve potrebnih ukrepov v primerih odstopanj. Delovne izkušnje in širina znanja seveda koristijo tudi pri razumevanju zakonodaje in implementaciji zakonodajnih zahtev v postopke in procese družbe.

Ekološka sanacija je bila podjetju naložena z inšpekcijsko odločbo. Okoljsko obremenjujočo proizvodnjo magnefitne celuloze smo 2006 ustavili in postavili novo postrojenje za predelavo starega papirja po deink postopku. Modernizirali smo papirne stroje, postavili plinski kotel K6, rekonstruirali kotel K5 za kurjenje vlaknastih muljev, zgradili biološko čistilno napravo za čiščenje vseh odpadnih vod tovarne in mesta Krško. V letih 2000 do 2007 smo izvedli res obsežno tehnološko-ekološko sanacijo. Rada bi poudarila, da pri investicijah v tehnološke procese proizvodnje vlaknin in papirja rešujemo v veliki meri tudi okoljske vplive.

Kakor je znano, proizvodnja celuloze in papirja ni samo velik porabnik energije, pač pa tudi vode. Koliko ste v zadnjih letih zmanjšali porabo energentov in vode?

Proizvodnja papirja je energetsko intenzivna dejavnost. Za svoje delovanje v pasu potrebujemo 45 MW toplote in 15 MW elektrike. Od tega sami proizvedemo 20 % elektrike. Potrebno toploto in elektriko proizvedemo v energetskem centru, ki ga sestavljajo tri kurilne naprave. Od aprila 2023 dalje energetska oskrba temelji na zemeljskem plinu, prehod na premog je le za potrebe rednih kontrol plinskega kotla K6.

Izpuste zmanjšujete?

Z ukrepi je VIPAP v obdobju od 2019 do 2023 znižal izpuste toplogrednih plinov iz 114.556 t/leto na 57.681 t/leto, izpust žveplovega oksida SO₂ iz 63 t/leto na 13 t/leto, emisije prahu iz 8,8 t/leto na 6,2 t/leto in izpuste dušikovih oksidov NOx iz 261 t/leto na 110 t/leto. S prestrukturiranjem vhodnih goriv smo vplive na okolje znižali za več kot 50 %. Odpadne vode pa iz proizvodnje vlaknin in papirja na koncu očistimo še na biološki čistilni napravi in jih več kot 85 % očiščenih vrnemo v reko Savo. Ostala voda izpari oz. ostane v proizvodih.

Med središčnimi temami podnebne politike in tudi osveženega NEPN je prav zmanjšanje izpustov TGP, kar ste omenili. Koliko pa podjetje stane nakup emisijskih kuponov glede na to, da ste v sistemu trgovanja z emisijami (EU ETS)?. Kaj bi za vaše poslovanje pomenilo močno povišanje cen kuponov, kot nekateri napovedujejo do leta 2030, to je 160 €?

Izpuste znižujemo, kot sem že navedla. VIPAP je upravljalec naprave, ki ima dovoljenje za emisije TGP za pet podnaprav proizvodnje papirja in vlaknin. Proizvodnja papirja in vlaknin je uvrščena na seznam ETS zavezancev. Imamo vzpostavljen energetski monitoring in ciljno spremljanje rabe energije. Izvajamo priporočila iz energetskih pregledov.

Družba VIPAP je v sistemu trgovanja z emisijami TGP že vse od začetka. Del emisijskih kuponov dobimo brezplačno, saj je proizvodnja vlaknin in papirja uvrščena med dejavnosti, ki so izpostavljene tveganju premestitve emisij CO₂, del emisijskih kuponov pa nabavimo na trgu. Družba kljub težkim tržnim in ekonomskim razmeram praviloma sproti kupuje emisijske kupone ob skrbnem spremljanju borzne cene emisijskih kuponov. Bolj problematična je za slovenske papirničarje več kot 10-letna zamuda pri implementaciji zakonodaje s področja nadomestil za posredne stroške emisij toplogrednih plinov. Zaradi izvozne usmerjenosti in navedenih zamud pri nadomestilih za posredne stroške emisij TGP smo slovenski papirničarji postavljeni v nekonkurenčen položaj. Verjamemo tudi, da bi bili danes bliže ciljem podnebne nevtralnosti.

Kako pa urejate odnose z lokalo skupnostjo? Lani v oktobru je podjetje sodelovalo na izredni seji občinskega sveta mestne občine Krško, kjer je lokalno okolje zanimalo, kakšni so vplivi delovanja družbe na okolje. Kar zadeva vaš program za odpravo presežka emisij, ga je Inšpektorat republike Slovenije potrdil. Katere odgovore so dobili svetniki in kako okoljsko komunicirate z lokalno skupnostjo?

Občinske svetnike so zanimali vplivi delovanja podjetja na okolje. Vprašanja in teme povezane z delovanjem družbe VIPAP VIDEM KRŠKO d.d., so strnili v SKLEP Občinskega sveta mestne občine Krško, na katerega smo potem v začetku leta 2024 podali pojasnila in odgovore. Občinski svet mestne občine Krško je zahteval odpravo kršitev in nepravilnosti povezanih z inšpekcijsko odločbo. V družbi smo pripravili program za odpravo čezmernih emisij snovi v zrak s terminskim planom in ukrepi, od katerih je bilo pet ukrepov že izvedenih, zadnji ukrep na kotlu K6 pa je načrtovan v oktobru 2024.

Občinski svet je naložil družbi VIPAP obveznost, da na primeren in učinkovit način nemudoma zavaruje raznašanje prahu in pepela v okolico. Na sežigalnici lastnih nenevarnih odpadkov kurilne naprave K5, ki ima dovoljenje za sežig in sosežig lastnih odpadkov, nastaja pepel vrečastih filtrov in žlindra, ki jih skladiščimo v silosu volumna 300 m³. Raznašanje prahu in pepela smo zmanjšali s tem, da smo že konec leta 2021 prešli na zaprti sistem praznjenja z dozatorjem v avtocisterno. Ves pepel zapusti tovarno v avtocisterni, ki je zaprta in se s tem v celoti onemogoča raznašanje prahu in pepela v okolico.

Občinski svet pa je naložil družbi VIPAP tudi vzpostavitev javnega ekološkega monitoringa in obveznost rednega obveščanja javnosti, kar je VIPAP tudi izpolnil oziroma izpolnjuje.

Kaj pravijo vaše izkušnje? Kakšna bo pot podjetja do nizkoogljične proizvodnje? Doslej ste pri naložbah v tehnološke procese upoštevali okoljske vplive, med drugim pa ste že pred desetimi leti pridobili certifikat odgovornega ravnanja z lesom.

V podjetju imamo vzpostavljen FSC® sistem trajnostnega in odgovornega ravnanja z gozdovi v verigi FSC COC že od leta 2013 in ga redno vzdržujemo. Strategija razvoja za zeleni prehod v nizkoogljično proizvodnjo oz. načrt razogličenja je razdeljen v več obdobij do leta 2050. Planirani so posamezni ukrepi oz. načrtovane posamezne investicije. Do leta 2026 so načrtovane naložbe / ukrepi za zmanjšanje emisij TGP, izboljšanje izkoristkov, zmanjšanje porabe toplote / pare, elektrike. Postavitev plinske kogeneracije SPTE‑K7 35MW, zamenjava gorilnikov plinskega kotla K6; zamenjava pogonov in MR‑opreme ter nove rekuperacije papirnega stroja PS1; postavitev sončne elektrarne 1,4MW; zamenjava sistemov ogrevanja iz pare na TP ‑ toplotne postaje in še marsikaj drugega.

Kako pristopate k uvajanju ESG v podjetju?

Proizvodnja vlaknin in papirja je okoljsko naravnana, zagotavlja krožno gospodarjenje s surovinami in ostanki proizvodnje. Proizvodi so dobro reciklabilni. Od leta 2021 usmerjamo aktivnosti v razvoj rjavega ovojno ‑ embalažnega papirja. Proizvodnja papirja je energetsko intenzivna dejavnost, zato so ukrepi usmerjeni tudi v postopno zmanjšanje emisij TGP, zmanjšanje porabe TE, EE in prestrukturiranje goriv, to je opustitev premoga.

Družba v kratkoročni strategiji kakor tudi v dolgoročni strategiji upošteva zahteve in potrebe trga. Potrebe trga po embalažnem papirju so v porastu in temu trendu sledijo razvojne aktivnosti in investicijska načrtovanja družbe. Glavni vhodni surovini sta star papir in karton, ki ju predelujemo / recikliramo za proizvodnjo časopisnega in ovojno embalažnega papirja, ter bruševina, mehanska celuloza za proizvodnjo večslojnega kartona. Naši proizvodi so dobro reciklabilni, primerni za stik z živili in primerni za kompostiranje. Celotna proizvodnja predstavlja dober primer trajnostnega, krožnega gospodarjenja.

Kaj naj krasi okoljskega menedžerja?

Svoje delo mora imeti rad. To bi postavila na prvo mesto. Sicer pa so glavne naloge okoljskega menedžerja v industrijskem podjetju spremljanje in nadzor vplivov dejavnosti na okolje in zmanjševanje vplivov na okolje proizvodnih procesov, proizvodov in storitev ter nenehno izboljševanje, skrb za implementacijo okoljske zakonodaje in zagotavljanje skladnosti z zakonodajo. Prav tako komunikacija z zainteresirano javnostjo z vidika okolja, vključevanje okoljskih vidikov v investicije, modernizacijo tehnoloških linij, v razvoj procesov, proizvodov in storitev, skratka vse okoljske vidike je treba vključiti v poslovne odločitve podjetja. In ves čas moramo vedeti, koliko smo uspešni, torej monitoringi.