Promocija

Krožno gospodarstvo


Organizacija združenih narodov ocenjuje, da bo na svetu samo v letu 2022 proizvedeno 24,5 milijonov ton malih e-odpadkov. To je kar štirikrat večja teža kot tehtajo Velike piramide v Gizi. Zaradi svoje majhnosti so lahko predmeti, kot so mobilni telefoni, električne zobne ščetke, opekači kruha in kamere pogosto nepravilno odvrženi in predstavljajo 8 % vseh e-odpadkov, ki jih odvržemo v zabojnike za mešane odpadke. To pomeni, da pomembnih surovin, ki jih vsebujejo, iz njih ni mogoče pridobiti in so izgubljene. V Evropi konča vsako leto med mešanimi odpadki 1,4 kg e-odpadkov na prebivalca. Poleg tega se majhne naprave, ki jih ne uporabljamo vsak dan, enostavno pospravijo v omare, garaže, kleti in podstrešja ter hitro postanejo pozabljene. V povprečnem evropskem gospodinjstvu se zaradi tega kopiči 5 kg e-naprav na osebo.


Zakaj gospodinjstva ne popravljajo ali oddajajo v reciklažo svoje male aparate?

V združenju WEEE forum so v raziskavi, ki so jo izvedli poleti 2022, da bi razkrili, zakaj toliko gospodinjstev in podjetij ne popravi pokvarjenih aparatov ali pa jih ne odda v recikliranje, ugotovili zanimive stvari. Raziskava je bila narejena v 8.775 evropskih gospodinjstvih v državah Portugalska, Nizozemska, Italija, Romunija, Slovenija in Združeno kraljestvo. Raziskava je med drugim pokazala, da ima povprečno gospodinjstvo 74 malih e-izdelkov, od teh se jih 13 doma samo kopiči (9 jih je neuporabljenih, vendar delujočih, 4 pa celo pokvarjeni). Najbolj se kopičijo majhna zabavna elektronika in dodatki (npr. slušalke, daljinski upravljalniki), sledijo majhna gospodinjska oprema (npr. ure, likalniki), majhna oprema informacijske tehnologije (npr. zunanji trdi diski, usmerjevalniki, tipkovnice, miške), mobilni in pametni telefoni in majhna oprema za pripravo hrane (npr. opekači kruha, aparati za pripravo hrane). Anketiranci so navedli tudi najpogostejše razloge za kopičenje malih e-odpadkov doma: »Morda ga bom ponovno uporabil v prihodnosti.« (46 %), »Nameravam ga prodati/podariti.« (15 %), »Ima sentimentalno vrednost.« (13 %), »Morda bo imelo vrednost v prihodnosti.« (9 %) in »Ne vem, kako se tega znebiti. (7 %).

Ulični zbiralnik
Ulični zbiralnik

Lokacije za ločeno zbiranje e-odpadkov

Družba ZEOS, d.o.o., je izvajalec skupne sheme ravnanja z e-odpadki, odpadnimi baterijami, odpadnimi industrijskimi baterijami in odpadnimi nagrobnimi svečami. Po shemi proizvajalčeve razširjene odgovornosti zbiramo in obdelujemo odpadno električno in elektronsko opremo in v tej vlogi prevzemamo odgovornost za ustrezno ravnanje s to vrsto odpadka. Zato smo med drugim na določene ekološke otoke širom države v skoraj vseh slovenskih občinah v sklopu projekta Life Gospodarjenje z e-odpadki s sloganom E-cikliraj (ki je bil sofinanciran s strani Ministrstva za okolje in prostor RS ter Evropske komisije) postavili že več kot 800 uličnih zbiralnikov za zbiranje malih odpadnih aparatov in odpadnih baterij. V večjih trgovskih središčih po državi, kjer se prodaja e-oprema, se nahaja 71 naših zelenih kotov, kamor se lahko poleg malih odpadnih aparatov in odpadnih baterij odda tudi odpadne sijalke. Za zbiranje e-odpada iz gospodinjstev na podeželju pa organiziramo z namenskim mobilnim zbiralnikom zbiralne akcije na terenu.

Podaljševanje uporabne dobe aparatom

V družbi iščemo vedno najboljše in najbolj zelene rešitve na področju ločenega zbiranja odpadkov in svojo osnovno dejavnost dopolnjujemo z izvajanjem različnih ozaveščevalnih aktivnosti. Tekoči projekt Life Spodbujamo e-krožno, ki poteka že vse od začetka leta 2020 pod sloganom #Še sem uporaben in je sofinanciran s strani Ministrstva za okolje in prostor RS ter Evropske komisije, je v našo organizacijo in posledično v različne veje države prinesel svež in pomemben korak na poti h krožnemu gospodarstvu na področju elektronike.

Namen projekta je spodbujanje prehoda na krožno ravnanje z električno in elektronsko opremo, tako v strokovni kot širši javnosti, za učinkovito rabo virov in trajnostni gospodarski razvoj. V sklopu projekta gradimo in podpiramo dejavnosti ponovne uporabe, souporabe in popravljanja izdelkov, s ciljem podaljšanja uporabne dobe e-opreme ter posledično ohranjanja naravnih virov, ki so ujeti v izdelkih. S tem namenom smo v zadnjih treh letih postavili infrastrukturo za zbiranje še delujoče e-opreme in glavna orodja za ozaveščanje o elementih krožnega gospodarstva, s katerimi bomo v nadaljevanju projekta pripomogli k dvigovanju ozaveščenosti končnih potrošnikov in spreminjanju njihovih navad k bolj krožnemu ravnanju z aparati.

Ker se med e-odpadki najde kar 1–2 % še delujočih naprav, ki po nepotrebnem končajo v predelavi materiala, smo v Sloveniji že na 64-ih lokacijah postavili kotičke za ponovno uporabo. V njih se zbira aparate, ki so delujoči in primerni za ponovno uporabo. V sklopu vzpostavljenega procesa priprave za ponovno uporabo smo v njih zbrali že 21 ton aparatov, od katerih smo 24 % aparatov uspešno lansirali nazaj na trg. Skozi zbrano količino aparatov smo ohranili sekundarne surovine, in sicer železa v količini 11,4 ton, bakra v količini 0,46 ton in aluminija v količini 0,82 ton. Pri tem je treba upoštevati, da določeni kotički niso postavljeni dlje kot pol leta, torej gre za prihranek surovin v kratkem časovnem obdobju. Poleg tega smo zaradi zbranih količin odpadne električne in elektronske opreme, ki smo jih skozi projektne aktivnosti dodatno zbrali in niso bili lansirani nazaj na trg, zmanjšali izpust CO₂ za kar 39,96 ton. K zmanjšanju izpusta CO₂ smo prispevali s pridobljenimi sekundarnimi surovinami, ki bi se sicer izdelali iz surovin, kjer je potrebno mnogo več energije in izpustov CO₂.

Ozaveščevalni dogodki projekta

V sklopu projekta smo izvedli tudi številne ozaveščevalne aktivnosti. Predelali smo naše ozaveščevalno vozilo E-transformer in mu v imenu dodali 2.0. V času tekočega projekta ga je obiskalo že slabih 7.000 učencev in občanov. Popolnoma smo preoblikovali našo spletno stran www.zeos.si, ki je postala prava spletna platforma krožnega gospodarstva in na kateri najdete tudi obsežen zemljevid vseh lokacij za oddajo e-odpadkov, še delujočih aparatov in marsikaj drugega. Pričeli smo z izvedbo ozaveščevalnih dogodkov s prisotnostjo hišnega serviserja in izmenjevalnic še delujočih aparatov ter dogodkov na področju iskanja inovativnih idej. Nadaljujemo z izvedbo nagradno ozaveščevalnih kampanj, delavnic za ozaveščanje mladih in akcij zbiranja z mobilnim zbiralnikom. Poleg informiranja in ozaveščanja širše javnosti v projektne aktivnosti vključujemo tudi strokovno javnost in zanjo organiziramo strokovne dogodke, kjer povezujemo ključne deležnike krožnega gospodarstva.

Mobilni zbiralnik
Mobilni zbiralnik

Načrtovane projektne aktivnosti do leta 2025

V nadaljevanju projekta, ki se bo zaključil konec leta 2024, se bomo osredotočili na komunikacijske vezi med vsemi deležniki s ciljem vključitve gospodinjstev in lokalnih skupnosti. Pri spreminjanju navad potrošnikov se bomo osredotočili na spodbujanje nakupa ali uporabo aparatov iz druge roke (ponovne uporabe, souporabe, izmenjave). Velik poudarek bomo dali procesu priprave ponovne uporabe e-opreme, kjer bomo aktivno vključevali centre ponovne uporabe in širili mreže serviserjev tudi z našim predlogom nacionalne poklicne klasifikacije za serviserja, saj tega poklica uradno pri nas še ni.

Številni dejavniki vplivajo na to, da bo sektor elektrike in elektronike učinkovit in krožen, tudi ravnanje potrošnikov. Odgovoren odnos do našega okolja se namreč začne pri vsakem doma. Odlaganje e-odpadkov je najmanj prijazno do okolja. Če odpadke dosledno ločujemo, varujemo okolje. Če poskrbimo za ponovno uporabo vsaj nekaterih naših izdelkov, pa smo že na poti do bolj zdrave in svetlejše prihodnosti.