Trajnostna logistika
| Avtorji: doc. dr. Maja Rosi, red. prof. dr. Bojan Rosi in asist. Milena Kajba, mag. inž. log., Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru |
V dinamičnem svetu poslovanja je trajnost prešla iz razkošja v nujnost. Globalni premik k trajnostnim operacijam predstavlja pomembno spremembo, še posebej v logističnem sektorju, kar postavlja pomembno vprašanje: Kaj je prihodnost trajnostne logistike?
Odločevalci in vodilni v logističnem sektorju vse bolj opažajo nenehno potrebo po prilagajanju, inovacijah in izboljševanju, kjer postajajo trajnostne strategije očitne. V svoje osnovno delovanje vse bolj vključujejo okolju prijazne prakse, s poudarkom na preoblikovanju svojih oskrbovalnih verig v okolju prijazne sisteme. Zelena oskrbovalna veriga ne le zmanjšuje okoljsko škodo, ampak tudi izboljšuje ugled podjetja, spodbuja zvestobo strank in posledično prinaša znatne dolgoročne finančne koristi. Pot do okolju prijazne logistike se razlikuje glede na potrebe podjetij.
Povezovanje IT rešitev s trajnostnimi praksami
Okoljsko trajnostni trendi v logistiki niso le napovedi, temveč so neizbežna bližajoča se realnost, za katere se pričakuje, da bodo znatno vplivali na upravljanje oskrbovalnih verig v naslednjih petih do desetih letih. Zaradi česar družbeno-poslovni, informacijsko tehnološki (IT) ter trajnostni trendi predstavljajo temeljne dejavnike za razvoj logističnega sektorja. Uvedba naprednih IT rešitev omogoča večjo učinkovitost, sledljivost in optimizacijo procesov v oskrbovalnih verigah. Pametna uporaba podatkov in tehnologij, kot so umetna inteligenca (UI), veliki podatki in veriženje blokov, omogoča boljšo preglednost, hitrejše odzive na spremembe in optimizacijo logističnih operacij. Hkrati pa postajajo trajnostni trendi ključni, saj podjetja prepoznavajo potrebo po zmanjšanju okoljskega vpliva. Sprejetje okolju prijaznih praks, kot so dekarbonizacija, krožno gospodarstvo, inovacije v embalaži in uporaba obnovljivih virov energije, ne le izboljšujejo trajnost logistike, temveč tudi krepijo ugled podjetij, privabljajo zelene potrošnike in zagotavljajo dolgoročno ekonomsko uspešnost. Povezovanje IT s trajnostnimi praksami tako logističnim podjetjem omogoča uspešno usklajevanje med učinkovitostjo operacij in odgovornim ravnanjem do okolja.
Trendi za upravljanje oskrbovalnih verig
Odličen vir za razumevanje prednosti ter priložnosti, ki jih ponuja trajnostno poslovanje, je Logistični Trend Radar 6.0 [1]. Slednji opredeljuje različne družbeno-poslovne ter IT trende, ki jih lahko glede na potrebe delimo v različna fokusna področja. Ena izmed fokusnih področij je tudi okoljska trajnost, ki izpostavlja 13 ključnih trendov preoblikovanja zelene logistike naslednjega desetletja, s pronicljivimi ter uporabnimi strategijami za izvajanje. V sklopu družbeno-poslovnih trendov tako omenjajo pomembnost dekarbonizacije, fizičnega interneta, krožnosti, skrbi za okolje, ekonomije delitve, pametnosti ali »smartifikacije«, vsega kot storitev ali »servitizacije« ter dela in upravljanja na daljavo. Na drugi strani, znotraj IT trendov, se omenja pomembnost alternativnih energetskih rešitev, embalaže nove generacije, analitike velikih podatkov, razširjene resničnosti in materialov na biološki osnovi [1]. Izmed omenjenih v nadaljevanju podrobneje predstavljamo pet ključnih trajnostnih trendov za upravljanje oskrbovalnih verig [2]:
- Dekarbonizacija ali zmanjšanje ogljičnega odtisa: zmanjšanje emisij ogljika v oskrbovalnih verigah je izjemno pomembo, ob vključevanju inovativnih strategij, kot so sprejemanje čistejših alternativnih goriv in izboljšanje operativne učinkovitosti. Električna dostavna vozila z večjimi dosegi in napredne tehnologije zajemanja emisij vodijo pobudo dekarbonizacije, medtem ko operativna izboljšanja omogočajo zmanjševanje ogljičnega odtisa.
- Uvedba načel krožnega gospodarstva: prehod iz linearnega v krožni model logistike postaja vse bolj očiten, kar je še posebej opazno v hitro rastočem sektorju trgovin ponovne uporabe. Pri predmetih, ki se lahko ponovno uporabijo (kot so oblačila in elektronika), se tradicionalen pogled na življenjski cikel izdelka »od nastanka do konca porabe« spremeni v »od nastanka do konca življenjske dobe«, kar privede do znatnega zmanjšanja emisij.
- Naložbe v rešitve obnovljivih virov energije: prizadevanje za uporabo tehnologij obnovljivih virov energije se pospešuje skozi inovacije v tehnologijah sončne, vetrne, geotermalne energije in biomase. Napredki v tehnologiji sončnih celic in senzorjev za zajemanje energije predstavljajo v trajnostni logistiki pomemben korak naprej.
- Uporaba velikih podatkov za zeleno logistiko: uporaba UI in velikih podatkov postaja ključna za krepitev zelene logistike. Čeprav nekatera podjetja na začetku niso bila naklonjena uporabi velikih podatkov, le-to ponuja precejšnje prednosti za premišljeno in trajnostno odločanje v oskrbovalnih verigah.
- Inovacije v embalaži nove generacije: razvoj embalaže presega trajnostne materiale. Razvoj pametnih rešitev pakiranja spreminja vlogo embalaže pri učinkovitosti oskrbovalne verige in zmanjšanju vpliva na okolje, saj temeljijo na bioloških izdelkih, mogoče jih je reciklirati in biološko razgraditi, posedujejo pa tudi zmožnost sledenja in spremljanja samega izdelka.
Uvedba trajnostnih praks v oskrbovalne verige ni več le izbira, temveč predstavlja nujnost za trajnostno poslovanje. Z uvedbo predhodno podrobneje predstavljenih petih trendov (in upoštevanju preostalih osmih okoljskih trajnostnih trendov v Logističnem Trend Radarju 6.0) lahko podjetja bistveno zmanjšajo svoj ogljični odtis, optimizirajo poslovne operacije in dosežejo bolj trajnostno logistiko.
Preobrat logističnega sektorja v letu 2024
V letu 2024 bo logistični sektor doživel preobrat zaradi spreminjajočih se globalnih trajnostnih trendov. Ključni razvoj bo tako vključeval obvezno poročanje o emisijah ogljika, prizadevanja za dekarbonizacijo, optimizacijo poslovanja na podlagi UI, podatkovno izboljšano operativno učinkovitost, trajnostne prakse skladiščenja, okolju prijazne možnosti pakiranja, sprejemanje modelov krožnega gospodarstva, izboljšano transparentnost na podlagi uporabe tehnologije veriženja blokov ter vzdržljivost proti podnebnim spremembam. Te spremembe spodbujajo izboljšano sodelovanje med deležniki, kot so dobavitelji, proizvajalci in kupci, ki medsebojno delijo vire in inovativne ideje. Vladni predpisi in politike bodo tako predstavljali ključno vlogo pri spodbujanju podjetij k uvedbi inovacij in usklajevanju poslovanja z novimi standardi trajnostnosti. Hkrati se povečuje poudarek na izobraževanju ter usposabljanju, ki pripravlja delovno silo na uporabo zelenih tehnologij in praks. Potrošniško povpraševanje po okolju odgovornih in lokalnih izdelkih pospešuje ta prehod in podjetja usmerja k bolj trajnostnim logističnim strategijam. [3]–[5]
V prihodnosti se bo logistični sektor soočal tako z izzivi kot priložnostmi, ki jih prinaša uporaba nove tehnologije in globalne kompleksnosti. Pomembno je, da se soočamo s temi spremembami, ohranjamo globalno perspektivo ter spodbujamo mednarodno sodelovanje za nenehno evolucijo in uspeh trajnostnih praks v logistiki.
Viri:
[1] »The Logistics Trend Radar 6.0«, DHL. https://www.dhl.com/si-en/home/insights-and-innovation/insights/logistics-trend-radar.html
[2] »5 trends to eco-boost your supply chain in 2023«, DHL. https://www.dhl.com/global-en/delivered/sustainability/5-trends-to-eco-boost-supply-chains-in-2023.html
[3] T. Isler, »Sustainable Trends in Logistics for 2024«, Baxter Freight. https://baxterfreight.com/sustainable-trends-in-logistics-for-2024/
[4] Logisticsplus, »Global Logistics & Supply Chain Trends to Expect in 2024«, Logistics Plus. https://www.logisticsplus.com/global-logistics-supply-chain-trends-to-expect-in-2024/
[5] Shipper, »2024’s Sustainability Outlook in Logistics: Paving the Way for Green Supply Chains«, Shipper. https://shipper.id/blog/logistic/2024s-sustainability-outlook-in-logistics-paving-the-way-for-green-supply-chains/