Embalaža iz plastike
Urška Košenina
Embalaži iz reciklata je dala nov zagon sprememba politike EU in pomanjkanja materialov na trgu. Prej se je zatikalo pri drugačnih lastnostih in omejitvah v barvah. Pomembna novost je uporaba kemičnega reciklata v prehrambeni industriji. Prokurist podjetja 3S d.o.o. Metod Gantar napoveduje plastični embalaži svetlo prihodnost in pravi, da so Izboljšave potrebne na področju zbiranja odpadne embalaže in še bolj na področju vključevanja recikliranih materialov v novo embalažo. Podjetje 3S d.o.o. sicer na trgu ponuja kontejnerje IBC, vedra in lončke, PET plastenke, nerjaveče kontejnerje, kovinsko embalažo, plastične sode in ročke, etikete ter drugo vrsto embalaže. Pandemija jim pri poslu ni škodovala, pravi prokurist Metod Gantar, beležijo namreč konstantno rast. Veliko se ukvarjajo s krožnim gospodarstvom.
Vaša ponudba izdelkov je zelo raznovrstna, kontejnerji IBC, vedra in lončki, PET plastenke, nerjaveči kontejnerji, kovinska embalaža, plastični sodi in ročke, etikete itd. Za katere izdelke je na trgu največ povpraševanja, ali se morda zmanjšuje prodaja plastičnih izdelkov, ker je plastika kot material v okolju nezaželena?
Naša osnovna dejavnost je prodaja embalaže, ostali programi, na primer etikete, so namenjeni samo dopolnjevanju programa in v našem poslovanju ne predstavljajo večjega deleža. Prodajamo zelo veliko različnih vrst embalaže, vendar večinoma stalnim strankam in zato nihanja v povpraševanju niso velika. Ni se nam še zgodilo, da bi kar naenkrat povpraševanje po določeni vrsti usahnilo ali se ekstremno povečalo. Prav tako ne opažamo zmanjševanja povpraševanja po plastiki.
Zakaj ne?
Dokler plastika ne bo imela resne alternative v materialu, ki bi bil pridobljen iz obnovljivih virov, popolnoma naravno razgradljiv, bariere enakih lastnosti in možnostjo zapiranja s tesnenjem, bo ostala v obstoječih segmentih prevladujoč material. Smiselno bi bilo plastiko zamenjati tam, kjer ni nujna in kjer so na voljo primerne alternative.
V prodajnem programu imate kontejnerje IBC, ki so primerni za skladiščenje in prevoz tudi nevarnih kemikalij. Katerim industrijam so namenjeni? Je njihova prodaja v času pandemije narasla?
Drži. V prodajnem programu imamo tudi različne vrste kontejnerjev IBC namenjenih za nenevarne kot za nevarne snovi. Veliko ljudi še vedno zmotno misli, da so vsi kontejnerji IBC, ki so primerni za skladiščenje in prevoz nevarnih snovi, ustrezni za vse vrste nevarnih snovi, kar pa ni res. Poznamo nekaj različnih tipov kontejnerjev IBC za nevarne snovi in potrebno je izbrati pravega, ki ustreza vsem zahtevam zakonodaje in specifičnim lastnostim različnih nevarnih snovi ter tako predstavlja varno opcijo za skladiščenje in prevoz.
Zakaj se stranke ne znajo odločiti?
Zaradi premalo znanja se odločajo za cenejšo in popolnoma neprimerno embalažo. Na ta način ogrožajo vse udeležence v preskrbovalni verigi in tudi okolje. Večina primarnih uporabnikov kontejnerjev IBC izhaja iz kemične in prehrambne industrije. Potreba po kontejnerjih IBC je med pandemijo dejansko narasla predvsem zaradi povečane proizvodnje različnih razkužil.
Ponujate tudi vedra in lončke. Kakšne vsebnosti reciklata imajo in ali so reciklabilni? Ali proizvajalci uporabljajo v proizvodnji več reciklata kot v preteklosti?
Vedra iz reciklata imamo v ponudbi že več kot deset let. Čeprav smo jih intenzivno ponujali, večjega zanimanja zaradi nekoliko drugačnih lastnosti in omejitev v barvi, ni bilo. S spremembo politike EU in pomanjkanjem materialov se je veliko spremenilo. V programu imamo vedra z različno vsebnostjo reciklata za neprehramben sektor in kot popolno novost na slovenskem tržišču tudi vedra in lončke iz kemično recikliranega polipropilena za prehramben sektor. Pri zadnjih je možna vsebnost reciklata od 5 % do 50 %. Cena kemičnega reciklata je višja od cene novega materiala in razpoložljive količine so zaenkrat majhne. Več o tem si lahko pogledate na dveh povezavah: http://superfos.com/News-archive/Berry-Superfos-launches-breakthrough-recycled-packaging-solution-for-food-industry in http://superfos.com/Cases/Iconic-pot-now-made-with-recycled-plastic
Iz katerih materialov so vaše plastenke in kako je z njihovo reciklabilnostjo?
Večino plastenk, ki jih prodamo, so iz novega PET, smo pa pred kratkim v program vključili plastenke, ki vsebujejo 25 % RPET in so skladne z EU direktivo, ki pride v veljavo leta 2025. Če bo odziv dober, bomo količine RPET povečevali. Vsa embalaža, ki jo prodajamo, je reciklabilna. Prodajamo embalažo iz PET, HDPE in PP.
Bio4Pack embalaža prinaša dolgo pričakovano rešitev za pakiranje svežih gob, sadja in zelenjave. Zadovoljuje vse ključne ekološke in ekonomske trende. Kakšne so njene prednosti?
Pladnji so izdelani iz stisnjene riževe slame, ki se običajno po zaključeni žetvi sežge. So izjemno odporni na vlago. Bio so zato, ker je material obnovljiv, se ne sežiga, zmanjšujejo ogljični odtis in ker so 100 % razgradljivi.
Kakšno prihodnost napovedujete plastični embalaži glede na uvajanje modela krožnega gospodarstva?
Svetlo. Alternative embalaži, ki bi bila 100 % reciklabilna, poceni, logistično enostavna, mehansko odporna in imela tako majhen ogljični odtis, še ni na vidiku. Izboljšave so potrebne na področju zbiranja odpadne embalaže in še bolj na področju vključevanja recikliranih materialov v novo embalažo. Prej omenjena uporaba kemičnega reciklata v prehrambni industriji je velik korak v tej smeri.
Kateri so vaši največji kupci in na katerih trgih, poleg slovenskega, ste prisotni?
V Sloveniji sodelujemo s praktično vsemi večjimi podjetji, ki uporabljajo tovrsten tip embalaže. Ker smo distributerji, izvoz predstavlja le nekaj več kot 5 % našega prometa.
Načrti v letu 2022 in kako je pandemija vplivala na vaše poslovanje?
Pandemija se nam je poznala samo pri embalaži za HORECO. Naše poslovanje je zaenkrat v stalni rasti, nekaj na račun rasti naših strank in nekaj na račun novih prodajnih programov.