Študentski projekt načrtovanje embalaže za realnega kupca

| Avtorica: Tanja Sinkovič |


Grafično embalažno podjetje Jamnik že drugo leto zapored uspešno sodeluje z Naravoslovnotehniško fakulteto pri spodbujanju dinamičnega sodelovanja med gospodarstvom in akademijo. Ta projekt, ki ga koordinira Tanja Sinkovič, odraža našo zavezanost k deljenju znanja in praks s študenti ter jim pomaga pridobiti vpogled v delo industrije in izkušnje pri delu s pravim naročnikom. Letos se nam je pri projektu pridružilo podjetje Medex.


Kot izkušeni strokovnjaki na področju oblikovanja kartonske embalaže smo navdušeni nad inovativnostjo mladih tehnologov, ki še niso obremenjeni z vsemi omejitvami trga in proizvodnje. Vsako leto se nam pri projektu pridruži eden izmed naših naročnikov, ki študentom predstavi resnični izziv embalaže za pakiranje njihovega izdelka. Letos je pri projektu sodelovalo priznano slovensko podjetje Medex, ki praznuje 70 let delovanja. Kot vodilni proizvajalec naravnih prehranskih dopolnil na osnovi matičnega mlečka in drugih čebeljih pridelkov se že desetletja povezuje z znanstvenimi inštitucijami, kar je eden izmed temeljev kakovosti njihovih proizvodov.

Cilji in potek projekta

Študentom predmetov Embalaža 2 (nosilka predmeta prof. dr. Diana Gregor Svetec) in Načrtovanje ekološke embalaže (nosilka predmeta prof. dr. Klementina Možina) smo zaupali nalogo prenove embalaže za Medexov najbolj prepoznaven izdelek – matični mleček Bio Gelée Royale Forte. Pri tem so morali upoštevati želje in zahteve stranke, celostno grafično podobo podjetja, omejitve grafično embalažne proizvodne linije, omejitve pakirne linije naročnika in trajnostne trende.

Med semestrom so študentje obiskali podjetje Jamnik, kjer smo jim predstavili proces izdelave embalaže, delo in oddelke v grafičnem podjetju za embalažo. Tekom semestra smo jim svetovali pri načrtovanju embalaže ter jih podrobneje seznanili z omejitvami proizvodne linije, za kar sta poskrbeli koordinatorka projekta Tanja Sinkovič in tehnologinja Nina Komic. Študenti so sledili napotkom in razvili zelo inovativne embalažne rešitve.

ESG NTF SaraNatalija
Embalažna rešitev študentk Sare Klepac in Natalije Kaferle

Izbor najboljših embalažnih rešitev

V sodelovanju s predstavniki podjetja Medex smo ocenili vse embalažne rešitve in izbrali tri najboljše. Zmagovalni par študentk, Manca Baša in Lucija Brina Arvaj, sta osvojili prvo mesto za embalažno rešitev, ki je odlično upoštevala želje stranke in omejitve proizvodnje. Kot posebno nagrado sta prejeli petdnevno poletno šolo v podjetju Jamnik, kjer sta imeli priložnost še poglobiti svoje znanje in veščine na področju načrtovanja embalaže.

Slovenski Oskar za embalažo

Trem parom študentov, ki so zasnovali tri najboljše in najbolj inovativne embalažne rešitve, smo financirali prijavo na natečaj Slovenski Oskar za embalažo, ki ocenjuje in nagrajuje najuspešnejše dosežke na področju vseh vrst embalaže. Študentki Sara Klepac in Natalija Kaferle sta za svojo inovativno embalažno rešitev pakiranja Bio Gelée Royale Forte prejeli nominacijo na natečaju. Nominacija je velik dosežek za organizatorje projekta in za študentki, saj natečaj ocenjuje tako področje embalaže kot tudi materialov, oblikovanja in varstva okolja, na natečaju pa sta tekmovali z izkušenimi strokovnjaki na področju embaliranja.

Vse tri prijavljene embalažne rešitve si lahko ogledate na razstavi na sejmu AGRA v Gornji Radgoni avgusta 2024, kjer bo tudi podelitev nagrade za nominacijo.

ESG NTF SaraNatalija
Študentki Sara Klepac in Natalija Kaferle sta za svojo inovativno embalažno rešitev prejeli nominacijo na natečaju Slovenski Oskar za embalažo.

Pomen povezovanja gospodarstva in akademije

Študentski projekt načrtovanje embalaže za realnega kupca poudarja pomen povezovanja med gospodarstvom in akademijo. S tem ko študentom ponujamo resnične izzive in priložnost za delo ob boku strokovnjakov iz gospodarstva, pomagamo pri oblikovanju naslednje generacije inovativnih mislecev in reševalcev problemov. Naš cilj je ustvariti okolje, kjer bodo lahko razvijali svoje ideje in jih uspešno uresničevali v praksi, hkrati pa prispevati k trajnostnemu razvoju in zaščiti okolja.

Sodelovanje z univerzami nam omogoča, da združimo teorijo in prakso, kar koristi tako študentom kot podjetjem. Študenti pridobijo dragocene praktične izkušnje, podjetja pa dostop do svežih, inovativnih idej, ki lahko prispevajo k izboljšanju njihovih izdelkov in procesov.

Tudi v Medexu se radi pridružijo projektom, ki povezujejo gospodarstvo in znanost, ker verjamejo, da je to najboljši način za spodbujanje inovativnosti in deljenje dobrih praks. Sodelovanje na takih projektih jim omogoča, da mladim talentom predstavijo resnične izzive in jim ponudijo priložnosti za praktično učenje, ki jih običajno v času študija ni prav veliko.

To ni samo prispevek k njihovi izobrazbi, ampak tudi dobra naložba v prihodnost podjetja in industrije. Projekti, kot je ta, krepijo vezi med podjetji in akademskimi ustanovami ter ustvarjajo prostor za trajnostne in inovativne rešitve, ki podjetjem pomagajo ostati konkurenčni, kar je koristno za širšo družbo.

ESG NTF1
Zmagovalki projekta Manca Baša in Lucija Brina Arvaj v družbi koordinatorke projekta Tanje Sinkovič, prof. Diane Gregor Svetec in asist. dr. Gregorja Frankena

Naše sodelovanje z Naravoslovnotehniško fakulteto ni le enkratna pobuda, ampak dolgoročna zaveza k izmenjavi znanja in izkušenj. Verjamemo, da je to ključno za spodbujanje trajnostnega razvoja in inovacij v embalažni industriji. Tako zagotavljamo, da so naši izdelki vedno korak pred konkurenco in zadovoljujejo potrebe današnjih in prihodnjih generacij.