Mednarodni center za trajnostno gradnjo


Dr. Rok Cajzek, direktor družbe GIC gradnje iz Rogaške Slatine, naložbe v mednarodni center za trajnostno gradnjo ne utemeljuje le z nujnimi spremembami pri gradnji infrastrukturnih objektov in stanovanjskih hiš, pač pa posebej omenja tisto, kar prinašajo in pričakujejo nove generacije. Zato pravi, da bo MCTG zagotavljal delovna mesta prihodnosti. Raznovrstni spekter vsebin, ki jih bo razvijal center, še ni povsem dorečen. Glavni partnerji, strokovne in izobraževalne inštitucije, ki sodelujejo pri projektu, so pred zahtevno programsko nalogo, saj takšnega centra Slovenija še nima, bo pa lahko odličen povezovalec zelene teorije in prakse, ki jo potrebuje gradbena panoga. Center bodo odprli prihodnje leto.


Mednarodni center za trajnostno gradnjo bo inovacijsko-razvojni laboratorij in demonstracijski center trajnostne gradnje. Povezal naj bi tudi vse deležnike v verigi. Katere konkretne raziskave, razvojne, izobraževalne in druge programske dejavnosti boste razvili v centru? Katere inštitucije sodelujejo pri opredelitvi vsebin bodočega centra in katerim dejavnostim bo dala prednost panoga?

Konkretna vsebina, raziskave in druge programske dejavnosti zaenkrat še niso povsem definirane in so v procesu nastajanja. Vsekakor pa je cilj v sodelovanju in povezovanju, krepitev zavesti o trajnostnem delovanju na področju gradbeništva in pa predvsem razvoj naprednih rešitev in materialov za celotno panogo.

V centru želite predstaviti napredne postopke trajnostne gradnje, uporabo inovativnih materialov, dobre prakse digitalne preobrazbe, njen vpliv na gradbeno kulturo. Nova evropska zakonodaja o gradnji stavb zahteva povečanje krožnosti, ponovno uporabo gradiv in brezemisijske stavbe do leta 2030. Kakšne stavbe bo pomagal graditi vaš center? Nujno bi morali izboljšati predvsem toplotni ovoj (okna, tla, strop, streha). Center bo potreboval odlične strokovne kadre, kako jih nameravate angažirati oz. privabiti k sodelovanju? Boste morda v času gradnje centra že oblikovali programski ali strokovni odbor za posamezne dejavnosti?

Želimo ponuditi možnost prav vsakemu, da v našem centru najde nasvete, informacije o materialih, ustrezne izvajalce itd. pa naj gre za velike infrastrukturne projekte ali prenovo stanovanjske hiše. Če želimo kvalitetno vpeljati trajnost, jo moramo živeti. Zato bomo z našim pilotnim projektom omogočili tudi vpogled v načine izvedbe in pomagali pri načrtovanju, financiranju, vzdrževanju in širše. Prav tako se ne želimo osredotočiti le na nove projekte. Enako pomembne so tudi obnove, sanacije in ostale prilagoditve na nov življenjski slog, na novo gradbeno kulturo. V času gradnje se povezujemo z raznimi institucijami, partnerji, s katerimi bomo lahko ponudili kvalitetne in certificirane storitve. Področje trajnosti v gradbeni panogi ima izjemno širok pomen, zato bomo vsekakor oblikovali strokovno področje za posamezne dejavnosti, kjer bomo iskali renomirane in najbolj kompetentne partnerje.

Poleg slednjega pa imamo tudi lasten oddelek za raziskave in razvoj, kjer se aktivno povezujemo z izobraževalnimi in strokovnimi institucijami iz širše regije. Z gradnjo želimo okolju, v katerem živimo, gradbeni panogi in predvsem družbi ponuditi dobre temelje za odgovorno prihodnost.

Kako bo center postal živi laboratorij za delovna mesta v prihodnosti?

Vsi vemo, da v službi preživimo veliko časa in da je pomembno, kako v tem času delujemo. MCTG bo zagotavljal delovna mesta prihodnosti. To pomeni, da gre za implementiranje filozofije, ki prihaja z novimi generacijami. Digitalizacija nam omogoča, da določene naloge izvedemo iz katerekoli lokacije. Prizadevali si bomo, da naši sodelavci ne bodo omejeni s klasičnim delovnim časom, seveda na način, da je delo kljub temu izvedeno in s tem ne nastane luknja v delovnem procesu. Prav tako bo v hiši laboratorij, ki bo opremljen in podprt s tehnologijami virtualne in mešane resničnosti, s čimer bomo lahko optimizirali velikost prostorov in čas potovanja, saj bomo želeno delovno okolje prestavili v XR. Našim sodelavcem in vsem, ki bodo delovali v centru želimo ponuditi možnost zdravega načina življenja. Zato smo načrtovali lastno kuhinjo, da bomo lahko ponudili zdrave in redne obroke. Prav tako bo v center umeščena interaktivna soba, ki bo delovala kot večnamenska soba za sproščanje in telovadbo. Skratka, želimo ustvariti zdravo, prijetno in navdihujoče delovno okolje.

S katerimi sredstvi boste financirali projekt, kdo so partnerji in kako bo sodelovala država, saj gre za center nacionalnega pomena?

Investitor projekta je Skupina GIC. Partnerji, ki že sodelujejo in bodo še sodelovali pri projektu, bodo stvaritelji smernic za trajnostno gradnjo v Sloveniji. Predvsem naj omenimo obe fakulteti, FGG Ljubljana in FGPA Maribor, ZAG in Inštitut ZRMK. To seveda ne bodo edini partnerji.

Kakšne bodo dimenzije objekta in kdaj bo končan?

Gradnja Mednarodnega centra za trajnostno gradnjo (MCTG) poteka. Center bo obsegal nekaj manj kot 4.000 m² površin in bo odprl svoja vrata v letu 2025.