Standard VSME
Poročanje o trajnostnosti oz. o kazalnikih ESG je za določene velike gospodarske subjekte že zakonodajna obveznost, srednje velika in majhna podjetja pa se za poročanje o trajnostnosti odločajo iz različnih razlogov. Pogosto zato, ker so skoraj zasuta z različnimi vprašalniki ESG, ki naj bi jim odpirali vrata do financiranja, poslov, višjega ugleda in podobno.
Standard VSME, ki ga je EFRAG (Evropska svetovalna skupina za finančno poročanje) decembra lani dal v razpravo, je prostovoljen in naj bi malim in srednje velikim podjetjem omogočil preprostejše in stroškovno učinkovitejše poročanje o trajnostnosti. V okviru Omnibusa, ko EU želi zmanjšati regulatorna bremena podjetjem in ko se razpravlja o tem, da bi velik del zavezancev za obvezno poročanje izpustili iz obligatornega okvira, se prostovoljni standardi VSME izpostavljajo kot tisti, po katerih bi poročala tudi tista podjetja, ki bi bila izpuščena iz primeža obveznega poročanja. O tem smo se pogovarjali z mag. Vaneso Čanji, strokovnjakinjo s področja trajnostnosti.
Standardov poročanja o trajnostnosti je že kar nekaj. Zakaj potrebujemo novega, kot je VSME?
Res je na globalnem parketu že nekaj standardov. V zadnjem času je največ govora o standardih ESRS (European Sustainability Reporting Standards), ki so za podjetja, ki so zavezana okviru direktive CSRD, obvezni. Prva skupina zavezancev je te standarde letos že preizkusila v praksi. Svetovno najbolj razširjeni so prostovoljni standardi GRI (Global Reporting Initiative). So modularni standardi, ki dajejo poudarek na vplive podjetja na družbo in okolje. S pravim pristopom so lahko primerni za podjetja vseh velikosti.
Standardi ISSB (International Sustainability Standards Board) so relativno novi globalni standardi, ki se v zadnjem obdobju intenzivno razvijajo. V primerjavi z GRI so usmerjeni k finančno pomembnim informacijam, kar je posebej zanimivo za investitorje. Temeljijo na TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures), ki vključujejo podnebna razkritja. Čeprav se standard SASB (Sustainability Accounting Standards Board) samostojno več ne razvija, pa je lahko zelo uporaben pri prepoznavanju specifičnih razkritij ESG po panogah, saj je prilagojen za različne panoge.
V tej krajini je VSME predlog evropskega standarda, izrazito prilagojenega za srednje velika in majhna podjetja, ki želijo prostovoljno poročati o trajnostnosti. Ker je njihov pripravljavec EFRAG, ki je zasnoval tudi splošne standarde ESRS, je viden poskus vsebinske integracije med njima. Sedaj je VSME v igri tudi za tista podjetja, ki so zaenkrat v okviru CSRD še zavezanci, je pa precejšnja verjetnost, da bodo v prvem paketu regulatorne poenostavitve Omnibus zgubila ta status. Finančni trgi in drugi deležniki opozarjajo na to, da bo s tem na voljo (pre)malo informacij za odgovorno zeleno vlaganje. Prostovoljno poročanje, skladno s standardi VSME, naj bi zapolnilo to vrzel.
Zakaj je to pomembno?
Finančni trgi težko presodijo, katera naložba je trajnostna, če o njej nimajo verodostojnih podatkov. Drugi pomembni razlog je ta, da so skladno z zakonodajo velika podjetja zavezana poročati o trajnostnosti po vrednostni verigi, ki pogosto vključuje srednja in majhna podjetja. Če manjši gospodarski subjekti poročajo svojim velikim kupcem skladno s standardom VSME, slednjim zagotovijo potrebne podatke, sami pa se izognejo izpolnjevanju številnih vprašalnikov ESG tudi za druge deležnike, na primer banke in vlagatelje.
Prostovoljni standardi poročanja o trajnostnosti VSME so razviti z namenom, da tem podjetjem pomagajo poročati o svojih okoljskih, družbenih in upravljavskih (ESG) vplivih, a na poenostavljen način, ki ne predstavlja prevelikega administrativnega bremena.
Kako obsežen je standard VSME?
Ta standard ima dva modula, ki ju lahko podjetje uporabi za pripravo svojega poročila o trajnostnosti. Osnovni modul zagotavlja lahek okvir poročanja z le 11 razkritji, ki se osredotočajo na bistvene teme ESG. Celovit modul dodaja devet dodatnih razkritij za podjetja, ki morajo ali želijo poročati podrobneje. Ta prilagodljivost omogoča, da podjetja niso preobremenjena z nepotrebnimi zahtevami glede poročanja, hkrati pa deležnikom še vedno zagotavlja koristne podatke o trajnosti.
Omenjate 11 razkritij osnovnega modela. Jih lahko na kratko predstavite?
V prvem razkritju se podjetje opredeli, po katerem modulu bo poročalo – osnovnem ali celovitem, in predstavi nekaj ključnih podatkov o svojem poslovanju. V drugem razkritju podjetje predstavi prakse oz. ukrepe, politike in prihodnje pobude za prehod na bolj trajnostno gospodarstvo. Sledijo metrike s področja okolja, ki so energija in emisije toplogrednih plinov, onesnaževanje zraka, vode in tal, biotska raznovrstnost, voda, raba virov, krožno gospodarstvo in ravnanje z odpadki. Kot vidimo, gre za istih pet področij, kot jih poznamo v ESRS in taksonomiji. Sledijo tri metrike z družbenega področja, vse s segmenta lastne delovne sile: splošne značilnosti zaposlenih, zdravje in varnost ter plačilo, kolektivna pogajanja in usposabljanje. S področja upravljanja je eno razkritje, in sicer obsodbe in globe za korupcijo in podkupovanje.
Kaj pa zahteva celovit modul?
Razkritja celovitega modula se že nekoliko približujejo standardom ESRS, saj na primer pričakujejo razkritja o povezljivosti trajnostnosti s strategijo in poslovnim modelom podjetja, upravljanje podnebnih sprememb, postavitev ciljev razogljičenja in poročanje o podnebnem prehodu podjetja. Z vidika družbenega področja so dodatne metrike, ki so vezane na spoštovanje človekovih pravic. S področja upravljanja pa se razkritja nanašajo na prihodke iz nekaterih sektorjev in izključitev iz referenčnih vrednosti EU ter razmerje med spoloma v organu upravljanja.
Torej razkritja obsegajo vsa tri področja ESG: okoljsko, družbeno in upravljavsko.
Tako je, vendar v bistveno manjšem obsegu, kot je to v ESRS. Standard VSME določa zahteve za razkrivanje ustreznih informacij o tem, kako je imelo in bo verjetno imelo pozitiven ali negativen vpliv na ljudi ali okolje kratkoročno, srednjeročno ali dolgoročno; in kako so okoljska in socialna vprašanja vplivala ali bodo verjetno vplivala na njegovo finančno stanje, uspešnost in denarne tokove kratkoročno, srednjeročno ali dolgoročno.
Ta pristop zelo spominja na oceno dvojne pomembnosti, ki jo zahtevajo standardi ESRS.
Razmislek je res podoben. Skladno z ESRS morajo podjetja izvesti oceno dvojne pomembnosti, da ugotovijo, katere teme trajnostnosti so pomembne za njihovo poslovanje. Prepoznajo pomembne vplive, tveganja in priložnosti s področja ESG. Kot so se podjetja, ki so ta postopek izvedla, sama prepričala, je lahko ta proces precej dolgotrajen in zahteva veliko virov. To je lahko zlasti za mala in srednje velika podjetja, ki pogosto nimajo namenskih ekip za ESG, prevelik zalogaj. VSME odpravlja to breme z uvedbo načela »če je primerno« – kar pomeni, da morajo podjetja poročati le o temah, ki so pomembne za njihovo poslovanje. Če se določeno razkritje ne nanaša na podjetje, o njem ni treba poročati.
Standardi ESRS so zahtevni za razumevanje. Je standard VSME enostavnejši?
Kot ugotavljate, številni standardi poročanja o trajnostnosti uporabljajo precej tehnični jezik in kompleksne strukture poročanja, preko katerih se majhna podjetja težko prebijejo sama. VSME je bil zasnovan s preprostejšo terminologijo. Izogiba se preobremenjenemu žargonu, da je lažje razumljiv. Res pa je, da nima uradnega slovenskega prevoda.
V pomoč bodo predhodno določene predloge za poročanje. Standardizirani formati za razkritja pomagajo podjetjem, da informacije posredujejo na strukturiran in učinkovit način. Kjer je mogoče, so razkritja strukturirana kot podatkovne točke z več možnimi odgovori ali kvantitativne podatkovne točke, namesto da zahtevajo podrobne pisne razlage.
Ali standard VSME velja za vse panoge?
Ja, standard ni sektorsko specifičen. Podobno kot pri ESRS je zato primerno oz. zaželeno, da podjetje vključi dodatne informacije, kot so na primer metrike ali opisna razkritja, ki niso zajete v tem standardu, so pa pomembne za dejavnosti, ki jih izvaja podjetje. Prav tako je dobrodošlo, da podjetje vključi pomembne informacije, ki so specifične za podjetje. Podjetje, ki svojo dejavnost izvaja na primer na vodovarstvenem območju, ima lahko specifične zahteve trajnostnosti, ki jih konkurenčno podjetje na drugi lokaciji nima. S temi dodatnimi razmisleki in razkritji podjetje poskrbi za ustrezne, verodostojne, primerljive, razumljive in preverljive informacije. To vključuje upoštevanje informacij o emisijah toplogrednih plinov v vrednostni verigi iz obsega 3, kar so na primer odstavki 50 do 53 tega standarda. Dodatek B vsebuje seznam možnih vprašanj trajnostnosti.
Razkritja, skladna s standardi ESRS, so del letnega poročila. Kje se bodo objavila poročila, skladna s standardom VSME?
Standard VSME od podjetij ne zahteva javnega razkritja svojih podatkov o trajnostnosti. Glavni namen VSME je olajšati izmenjavo podatkov ESG med podjetji in njihovimi poslovnimi partnerji, kot so banke, vlagatelji in velika podjetja. Podjetja sama presodijo, s kom želijo deliti svoje informacije o trajnostnosti – morda le z določenimi deležniki, kot so npr. posojilodajalci, kupci ali dobavitelji. Svoja razkritja lahko širijo postopoma, ko si gradijo zmogljivosti ESG.