Zeleno omrežje Slovenije


Tudi gradbena industrija stremi k trajnostnim rešitvam, med katerimi je vse bolj zaželen material les. Alternativa zidanim objektom za bivanje so tako lesene montažne hiše, ki poleg trajnostnega materiala omogočajo tudi hitro gradnjo in energetsko učinkovitost. Kot pravi Melanja Korošec, direktorica strateškega marketinga in inovacij v podjetju Marles hiše Maribor, so skoraj ničenergijske hiše z izjemno visoko energetsko učinkovitostjo prihodnost gradnje. Tudi v Marlesu z različnimi inovacijami iščejo trajnostne in učinkovite rešitve gradnje.


Les ima pomembno vlogo v trajnostni gradnji. Katere so glavne inovacije na področju montažne lesene gradnje in kakšno vlogo lahko imajo pri doseganju ciljev za zmanjšanje emisij TGP in porabo energije v stavbnem sektorju?

Gradbena industrija v zadnjem obdobju doživlja razcvet z inovativnimi pristopi, ki prinašajo hitrejše, bolj trajnostne in bolj učinkovite rešitve. Poleg tega ima lesena montažna gradnja številne prednosti, ki se prilagajajo vse hitrejšemu življenjskemu ritmu. Za Marles je trajnostni razvoj v središču pozornosti in naše zelene inovacije postavljajo nove trende bivanja. Z domovi iz lesene konstrukcije gradimo habitate prihodnosti, s katerimi se vračamo nazaj k naravi in znižujemo ogljični odtis tako gradnje kot bivanja. Skoraj ničenergijske hiše z izjemno visoko energetsko učinkovitostjo so prihodnost gradnje.

Razvili ste inovativno rešitev WoodSpan, ki omogoča velike odprte prostore, brez potrebe po vmesnih stebrih ali kovinskih ojačitvah. Hkrati podpira vašo zavezo k podnebno pozitivni gradnji. Kako s tehnologijo WoodSpan zmanjšuje ogljični odtis in kaj so njene glavne prednosti?

Posebno pozornost posvečamo materialom, ki jih vgrajujemo v naše objekte. Za najboljšo možno kakovost bivanja si želimo čim manj obremenjevati okolje. Zato stremimo po vgradnji materialov naravnega izvora in s pomočjo inovativnih tehnologij ustvarjamo rešitve, ki zagotavljajo maksimalno udobje. Naša najnovejša tehnologija WoodSpan omogoča gradnjo brez jeklenih preklad ali vertikalne podpore ter tako zagotavlja svobodo gibanja v odprtih bivalnih prostorih. Leseni konstrukcijski elementi so ogljično nevtralna alternativa armiranobetonskim stebrom in nosilcem, saj imajo izjemno sposobnost skladiščenja CO₂ (na kubični meter kar 1,171 kg).

Na festivalu BIG Arhitektura je Marles za koncept Lumniya iz linije Pure prejel mednarodno nagrado BIG SEE za najvidnejše dosežke s področja arhitekture. Prejeli ste najvišjo oceno strokovne žirije. Kaj odlikuje koncept Lumniya in kaj vam pomeni prejem nagrade?

Priznanje BIG SEE nam veliko pomeni, saj prispeva k naši prepoznavnosti v svetu in je spodbuda, da nadaljujemo po začrtani poti ustvarjanja trajnostnih, uporabnih in estetskih habitatov. Z nagrado se seveda potrjuje tudi naš položaj vodilnega proizvajalca montažnih lesenih objektov, ki tlakuje trajnostni napredek v gradbeni industriji. Inovativen koncept Lumniya predstavlja nabor montažnih hiš, ki poleg udobja in uporabnosti z izkoriščanjem trajnostnih materialov in tehnoloških rešitev uresničujejo našo zavezanost zmanjševanju ogljičnega odtisa gradnje in bivanja. Vsak detajl teh hiš je zasnovan za udobje in uporabnost. Linijo odlikujeta brezčasen dizajn in uporaba trajnostnih materialov. Hkrati je koncept odgovor na bivalne potrebe po idealnem družinskem domu. V ospredje namreč postavlja udobje in uporabnost, prilagodljivost prostorskih rešitev pa omogoča edinstvenost vsakega objekta. Sistematično zasnovane možnosti za personalizacijo po eni strani zagotavljajo enostavnost izbire, po drugi pa omogočajo, da je arhitektura primerna za različna okolja ter kreativno izražanje posameznika.

Koliko je povpraševanja po vaših trajnostnih rešitvah montažnih lesenih hiš še posebej zdaj, ko se načrtuje gradnja nadomestnih objektov prizadetih zaradi poplav? Je več naklonjenosti za gradnjo z lesom?

Zavedanje o tem, da lahko tudi z gradnjo in bivanjem prispevamo k bolj trajnostni in zeleni prihodnosti, je vedno večje. Temu seveda sledi povpraševanje po naših trajnostnih rešitvah. Lesene montažne hiše so zelena alternativa zidanim objektom. Poleg trajnostnih materialov sta njihovi prednosti tudi hitrost gradnje in energetska učinkovitost. Povečuje se tudi naklonjenost gradnji z lesom. Les ni le trajnosten gradbeni material, ampak prispeva tudi k bolj udobnemu in prijetnemu bivalnemu okolju. Poleg tega smo v Marlesu znani po tem, da smo postavili največ objektov doma in po svetu, zato imamo vedno več zadovoljnih kupcev, ki širijo pozitivne izkušnje bivanja v domovih iz lesa. Veseli smo, da je naša predanost ustvarjanju sanjskih domov vedno bolj prepoznana in cenjena.