Odgovornost za reciklažo
| Avtor: Jošt Žagar |
Vprašanja o ravnanju s poškodovanimi ali amortiziranimi fotovoltaičnimi moduli smo zastavili tudi slovenskim ponudnikom sončnih elektrarn. Tisti, ki so se odzvali, zagotavljajo urejene postopke ravnanja s tovrstnimi odpadki in reciklabilnost svojih produktov.
Po koncu življenjske dobe nudijo reciklažo
GEN-I SONCE, energetske storitve, d.o.o.
»S postavitvijo sončnih elektrarn smo začeli v letu 2017, zato je povprečna starost naših sončnih elektrarn 7 let ali manj. Za sončne elektrarne GEN-I Sonce sicer izbiramo sestavne dele vrhunskih proizvajalcev z dolgimi garancijskimi dobami. Se pa med vzdrževanjem naših priklopljenih sončnih elektrarn pojavljajo primeri reklamacij določenih komponent.
Glede na dolgo življenjsko dobo sončne elektrarne, ki znaša 30 let, slehernemu kupcu pri nakupu svetujemo tudi sklenitev paketa vzdrževanja in zavarovanje naprave. Iz tega naslova je poskrbljeno še za dodatno redno pregledovanje, nadzor delovanja naših produktov in njihovo ustrezno vzdrževanje. Zavarovanje omogoča dodatno varnost iz vidika nepredvidljivih naravnih pojavov.
V sklopu vzdrževanja oz. reklamacijskih postopkov komponente običajno vrnemo proizvajalcu, ta pa skladno z garancijskim določili zagotovi novo komponento. Poškodovane module oz. ostale uničene komponente predamo nosilcem skupnega načrta ravnanja z odpadno električno in elektronsko opremo, kjer poskrbijo za njihovo ustrezno reciklažo.
Po koncu življenjske dobe ali odsluženja modulov grejo le-ti v postopek reciklaže, kjer se jih razgradi in loči na več delov. Po delih se nato ustrezno reciklirajo in predelajo za vnovično proizvodnjo novih modulov. Po izteku življenjske dobe sončne elektrarne pa, v kolikor stranka želi, uredimo odstranitev komponent sončne elektrarne in njihov odvoz do zbirnega mesta za reciklažo.
Ker v skladišče GEN-I Sonca redno prihajajo nove komponente za izgradnjo sončnih elektrarn, smo iz naslova prejetega ISO certifikata 14001:2015 za sistem ravnanja z okoljem zavezani k varovanju okolja in posledično k ravnanju z odpadno embalažo. V Sloveniji področje ravnanja z odpadno embalažo ureja Uredba o embalaži in odpadni embalaži. Skladno s postavljeno zakonsko podlago smo v GEN-I Sonce, vključeni v embalažno shemo ter plačujemo okoljske dajatve za vso odpadno embalažo, katere prinesitelj smo na slovensko ozemlje.
Prav tako smo vključeni v shemo ravnanja z električno in elektronsko opremo, s katero upravlja družba ZEOS d.o.o. Slednja preko sheme jamči za zbiranje in ravnanje z odpadno električno in elektronsko opremo, kamor sodi tudi predelava odsluženih delov sončnih elektrarn.«
Najpogostejši vzrok poškodb je toča
![Aleš Gruden, direktor energetskih rešitev v segmentu kupcev B2C, Petrol d.d.](https://www.zelenaslovenija.si/wp-content/uploads/2025/02/Ales-Gruden-640x360.jpg)
»Trenutno se na nas obračajo zgolj stranke s poškodovanimi moduli, pri čemer je najpogostejši vzrok poškodb debelejša toča. V takšnih primerih preverimo zalogo enakih modulov v našem skladišču. V kolikor so enaki moduli na voljo, jih zamenjamo bodisi v sklopu zavarovalnine bodisi proti plačilu. Če enakih modulov ni na zalogi, poiščemo najboljšo možno alternativo.
Poškodovani material prevzamemo in ga posredujemo v reciklažo preko specializiranega podjetja.
Vsi solarni paneli in razsmerniki, ki jih ponujamo, so po koncu življenjske dobe primerni za reciklažo. Prevzamemo jih in jih posredujemo v reciklažo prek ustreznih partnerjev, kar zagotavlja okolju prijazno ravnanje s proizvodi tudi po njihovem zaključku uporabe.«
Okoljsko učinkovitost modulov dokazujejo z EPD certifikatom
BISOL Group, d.o.o.
»BISOL svojim kupcem že več kot 20 let zagotavlja vse potrebne storitve na enem mestu, kar pomeni enostavno uveljavljanje pravic in zanesljivo podporo skozi celotno življenjsko dobo solarnih modulov. Naši moduli, zasnovani za večdesetletno učinkovito delovanje, še niso dosegli konca svoje življenjske dobe. V primeru poškodovanih ali odsluženih modulov imajo stranke podjetja BISOL kot lokalnega proizvajalca posebno prednost: hitrejše in enostavnejše postopke ter vso potrebno pomoč.
V primeru poškodb modula (čeprav so te redke) izvedemo meritve in na podlagi rezultatov zamenjamo modul z novim. Kot največji evropski proizvajalec solarnih modulov se osredotočamo na zagotavljanje kakovosti že v fazi proizvodnje, kjer izvajamo obsežna testiranja in nadzorne procese, vključno z uporabo umetne inteligence, ki preprečuje morebitne anomalije in zagotavlja zanesljivo delovanje modula.
V skupini BISOL Group imamo možnost recikliranja naših fotonapetostnih modulov urejeno. Podjetje BISOL je tudi prejemnik EPD certifikata, ki našim strankam in partnerjem zagotavlja zanesljive in pregledne podatke o okoljski učinkovitosti naših produktov. Zadnja faza certificiranja vključuje tudi razgradnjo modulov.«