Zeleno omrežje Slovenije


Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad, s krediti in subvencijami podpira okolju prijazne naložbe s področja energije, mobilnosti, ničenergijskih stavb in tudi gospodarjenja z odpadki, upravljanja voda in novih tehnoloških linij. Kot pravi mag. Nataša Černila Zajc, sekretarka Eko sklada in vodja sektorja za kreditiranje, so prejemniki kreditov v zadnjih letih večinoma mala ali srednja podjetja in samostojni podjetniki oz. zasebniki, ki izvajajo dodatno dejavnost. Gre predvsem za manjše naložbe do 500.000 EUR.


Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad, s krediti in subvencijami podpira okolju prijazne naložbe s področja energije, mobilnosti, ničenergijskih stavb in tudi gospodarjenja z odpadki, upravljanja voda in novih tehnoloških linij. Kot pravi mag. Nataša Černila Zajc, sekretarka Eko sklada in vodja sektorja za kreditiranje, so prejemniki kreditov v zadnjih letih večinoma mala ali srednja podjetja in samostojni podjetniki oz. zasebniki, ki izvajajo dodatno dejavnost. Gre predvsem za manjše naložbe do 500.000 EUR.

Poslovnim subjektom nudite subvencije in kredite za okolju prijazne naložbe. Kateri so aktualni razpisi in kakšne naložbe vključujejo oz. kakšni so kriteriji?

Vsako leto z objavljenimi javnimi pozivi dodeljujemo sredstva za izvedbo različnih naložb v varstvo okolja. Po izvedbi izkazujejo zmanjšan vpliv na okolje, ki ga je mogoče zasledovati z merljivimi okoljskimi parametri. Po aktualnem javnem pozivu za kreditiranje okoljskih naložb 71PO23 lahko podjetja prejmejo sredstva v obliki kredita za naložbe v zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, in sicer za naložbe v sisteme in naprave za proizvodnjo toplote ali hladu, električne energije iz obnovljivih virov energije, soproizvodnje toplote in električne energije, pa tudi za nakup novih vozil na električni ali hibridni pogon. Prav tako za naložbe v ukrepe učinkovite rabe energije v proizvodnih, poslovnih in javnih objektih, obnovo razsvetljave in posamezne ukrepe energijske prenove objektov. Krediti so na voljo še za naložbe v zmanjšanje onesnaževanja zraka v tehnološkem procesu, naprave za čiščenje dimnih plinov, za postavitev kolesarnic, polnilnih postaj za polnjenje električnih baterijskih vozil in vozil na stisnjen zemeljski plin ali bioplin, izgradnjo parkirišč po sistemu P+R in izvedbo ukrepov, povezanih s spodbujanjem trajnostne mobilnosti. Za določene pravne osebe so na voljo tudi nepovratne spodbude za naložbe v nakup novih električnih vozil po aktualnem javnem pozivu 108SUB-EVPO23.

Kaj pa z vidika odpadkov in voda?

Pri naložbah v gospodarjenje z odpadki gre za naložbe v sisteme in naprave za ločeno zbiranje, obdelavo oziroma predelavo odpadkov ter zamenjavo azbestnih strešnih kritin, nakup nadgrajenih vozil za zbiranje in obdelavo odpadkov. V zvezi z varstvom voda in učinkovito rabo vode so krediti namenjeni za naložbe v čistilne naprave, tehnologije za zmanjševanje onesnaževanja voda v tehnološkem procesu, ukrepe za zmanjševanje izgub pitne vode ter naprave za čiščenje oporečnih virov pitne vode in za naložbe v gradnjo ali obnovo kanalizacijskega ali vodovodnega omrežja. Krediti so na voljo tudi za začetne naložbe v nove tehnološke linije, ki v svoji življenjski dobi izkazujejo zmanjševanje onesnaževanja okolja, za spremembo proizvodnega procesa, ki pomeni preseganje okoljskih standardov, in za postavitev naprav za proizvodnjo biogoriv iz surovin, pridelanih sonaravno.

Za kako velike kredite oz. naložbe gre?

Posamezen kredit lahko doseže od 25 tisoč do 2 milijona EUR. Kredit se odobri v deležu od vrednosti priznanih stroškov naložbe in lahko znaša največ 85 % priznanih stroškov naložbe. Odplačilna doba kreditov z vključenim moratorijem, ki lahko znaša največ 12 mesecev, je največ 15 let oziroma največ 5 let za nakup opreme in vozil, in se določi glede na izračunano dobo vračila naložbe.

Kaj pa z vidika subvencij?

Podjetja iz gospodarstva lahko za naložbe v ukrepe izboljšanja energijske učinkovitosti prejmejo tudi subvencije po trenutno aktualnem javnem pozivu 106FS-PO23, ki je namenjen naložbam v učinkovito rabo in obnovljive vire energije v gospodarstvu.

Spodbujate tudi gradnjo skoraj ničenergijskih stavb.

Da. Za pravne osebe, ki izvajajo gospodarsko dejavnost, so na voljo finančne spodbude v obliki kredita in nepovratnih sredstev za gradnjo skoraj ničenergijske stavbe po aktualnem javnem pozivu z oznako 91FS-SNES21. Namen je spodbujanje trajnostne gradnje novih skoraj ničenergijskih stavb, ki so namenjene izvajanju gospodarske dejavnosti in izkazujejo računsko rabo energije za ogrevanje QH in pohlajevanje stavbe QK (QH ≤ 15,0 kWh/(m²a) in QK ≤ 15,0 kWh/(m²a) za stanovanjske stavbe oziroma − QH ≤ 6,0 kWh/(m³a) in QK ≤ 6,0 kWh/(m³a) za ostale stavbe). Na voljo je 2,7 milijona EUR nepovratnih sredstev in 3 milijone EUR sredstev v obliki kredita. Višina nepovratne spodbude lahko znaša največ do 30 % upravičenih stroškov naložbe. Za razliko do polne vrednosti upravičenih stroškov se lahko odobri kredit kot kombinacija financiranja celotne naložbe. Najnižji znesek kredita znaša 25.000 EUR, najvišji 2.000.000 EUR.

Odplačilna doba je krajša ali enaka dobi vračila naložbe in ne more presegati 15 let z vključenim 12 mesečnim moratorijem.

Za financiranje katerih okoljskih naložb se poslovni subjekti najpogosteje odločajo?

Najpogosteje zaprošajo za kredit za naložbe v izvedbo ukrepov učinkovite rabe in rabe obnovljivih vire energije, in sicer za postavitev sončnih elektrarn, vgradnjo toplotne črpalke za ogrevanje stavbe, vgradnjo biomasnih kurilnih naprav, nakup osebnih vozil na električni pogon in gradnjo novih skoraj nič energijskih stavb. V zadnjih dveh letih je Eko sklad s kreditom pomagal financirati tudi izgradnjo male hidroelektrarne, več postavitev kogeneracijskih enot s sočasno proizvodno toplote in električne energije, daljinske sisteme ogrevanja s kotlovnicami na lesno biomaso in posodobitev bioplinske naprave.

Kolikšno je povpraševanje po sofinanciranju ali kreditih za okolju prijazne naložbe in koliko tovrstnih naložb ste že podprli (količinsko in finančno)?

Večina vlagateljev, ki so v zadnjih letih prejeli kredit Eko sklada, so mala ali srednja podjetja in samostojni podjetniki oz. zasebniki, ki izvajajo dodatno dejavnost. Okoljske naložbe, ki jih izvajajo, so naložbe manjšega obsega in dosegajo vrednosti med 25.000 in 500.000 EUR. Zahtevnejše naložbe, v vrednosti večji od 1 milijon EUR, so bile naložbe v gradnjo skoraj nič energijskih stavb za namen izvajanja gospodarske dejavnosti.

Kakšen je trend v zadnjih petih letih?

V zadnjih letih smo pri podjetjih zaznali nihanje v interesu za financiranje s krediti Eko sklada. V naslednjih letih načrtujemo slediti potrebam podjetij pri iskanju ugodnih virov financiranja z najmanj enako količino razpisanih sredstev, ki bodo podjetjem na voljo po ugodni obrestni meri, nižji od tržne.