Izsledki raziskave


Mlade zanima področje energetike, vendar niso dovolj informirani o priložnostih. To je glavno sporočilo raziskave, v kateri je konec lanskega leta sodelovalo več kot 200 mladih iz vse Slovenije, pretežno med 18. in 24. letom starosti, izvedlo pa jo je Društvo EN-LITE, ki deluje v javnem interesu na področju energije. Mlade zanima celovit vpogled v konkretne poklice in karierne zgodbe.


Večina respondentov v raziskavi, kar 85 %, jih je bilo študentov in absolventov, 10 % jih je že imelo delovne izkušnje v energetskem sektorju, na primer prek študentskih, projektnih ali rednih zaposlitev. Največ zanimanja za delo v energetiki izkazujejo študentje tehnično-inženirske smeri, kljub temu pa se polovica udeležencev naravoslovnih ter družboslovno-humanističnih smeri prav tako zanima za delo na področju energetskega prehoda.

Ne glede na smer izobrazbe udeleženci ocenjujejo, da jih delo na področju energetskega prehoda zanima, a ne vedo, katere zaposlitvene priložnosti obstajajo. Četrtina udeležencev je kot oviro pri iskanju zaposlitve na področju energetskega prehoda navedla pomanjkanje razpoložljivih delovnih mest.

Mladi se zanimajo za delovne prakse, pripravništva, vajeništva, mentorstva in programe usposabljanja, ki bi jim pomagali pridobiti veščine za delo na področju energetike.

Med drugim si želijo sprememb na področju formalnega izobraževanja, npr. preoblikovanje kurikuluma z več praktičnega znanja, povezovanje vsebin, izbirne predmete na področju energetike ter povezovanje fakultet z energetskimi podjetji. Predlagajo več osebnega stika z energetskimi podjetji, npr, prek ekskurzij, ogledov energetskih podjetij, pogovorov s strokovnjaki, odprtih miz, razprav in mreženja.