Računalniški programi za ESRS


Prvi zavezanci za pripravo poročila o trajnostnosti, skladno s standardi ESRS, že vedo, kako obsežno delo je to. A tudi zavezanci, ki bodo prišli na vrsto prihodnje leto, na trgu poizvedujejo, kakšna programska oprema je na voljo, ki bi jim pri delu pomagala. Svojo ponudbo v anketi predstavljajo Mitja Krajnc, trajnostni strateg in direktor, Linking map d.o.o, Matej Marka, okoljski svetovalec, Interzero d.o.o., in Daniel Potočnik, soustanovitelj in CFO podjetja CRMT.


Katere programske rešitve ponujate za pripravo poročila, skladnega s standardi ESRS?

Mitja Krajnc
Mitja Krajnc

Mitja Krajnc: V podjetju Linking map d.o.o., skupaj z našimi strateški partnerji ponujamo orodja za digitalizacijo in avtomatizacijo trajnostnega poročanja, hitro in učinkovito trajnostno analitiko ter izdelavo trajnostnih strategij. SmartHead je celovita programska rešitev v oblaku, ki podjetjem omogoča samostojno upravljanje, spremljanje in poročanje o njihovi okoljski, družbeni in upravljavski uspešnosti (ESG). Platforma je zasnovana v skladu z najnovejšimi ESRS standardi in omogoča enostavno pripravo trajnostnih poročil ter skladnost z različnimi regulativnimi okviri, kot so CSRD, GRI in ISO 26000.

Matej Marka
Matej Marka

Matej Marka: Ponujamo rešitev »Trajnometer oz. ESD (Environmental Sustainability Dashboard)«, ki smo jo zasnovali v mednarodni Skupini Interzero.

Daniel Potočnik
Daniel Potočnik

Daniel Potočnik: Za informacijsko podporo trajnostnega poročanja, skladnega s CSRD direktivo in standardi ESRS, v podjetju CRMT ponujamo različne programske rešitve, odvisno od potreb naročnika. Na ta način lahko ponudimo najustreznejšo tehnološko rešitev, tako z vidika funkcionalnosti kot z vidika cene.

Katere ključne prednosti določene programske rešitve bi izpostavili?

Matej Marka: Trajnometer gostuje v AWS okolju, pri čemer je zagotovljena varnost in zaupnost vseh podatkov. Ker je zasnovan za splet, namestitev na računalnik ni potrebna, dostop do aplikacije pa je omogočen od kjerkoli in kadarkoli. Program podpira strukturiran svetovalni proces, ki podjetjem vseh velikosti omogoča, da dobijo rezultate, skladne s predpisi in prilagojene njihovim potrebam. Metodologija orodja je tudi certificirana s strani organizacije GRI ter je v skladu z direktivo o trajnostnem poročanju podjetij (CSRD) in enotnim evropskim sistemom poročanja (ESRS).

Trajnometer omogoča izračun vseh parametrov, vključno z emisijami obsega 1, 2 in 3. Vizualizacija podatkov je organizirana hierarhično (nested layers), razdeljena po kategorijah (emisije, energija, odpadki, materiali, voda, družbena odgovornost, upravljanje) od agregiranih pogledov do posameznega parametra.

Orodje zagotavlja vse funkcionalnosti za kompleksne, večnivojske organizacije ter preračunava združene rezultate za vsako od višjih ravni. Naša rešitev sprejema vhodne podatke v Excelovi obliki in omogoča izvoz v Excel za izhodne KPI-je.

Daniel Potočnik: Najbolj celovita rešitev v naši ponudbi je programska oprema CCH Tagetik ESG & Sustainability Performance Management proizvajalca Wolters Kluver. Rešitev podpira analizo in izdelavo matrike dvojne pomembnosti, vključuje modul za izračun emisij toplogrednih plinov in ogljičnega odtisa (obseg 1, 2 in 3) po GHG protokolu, ki pokriva vseh 15 kategorij.

Vsebuje predpripravljen model za podporo CSRD direktive: preko 5.000 podatkovnih točk in okoljskih kazalnikov, podprto zbiranje podatkov in izračun okoljskih kazalnikov ter vsa potrebna poročila in razkritja za trajnostni del poslovnega poročila. Pomemben del rešitve predstavlja kontrola kakovosti podatkov in njihova preverljivost. V ta namen je pripravljenih preko 500 validacij in skozi celotno rešitev je zagotovljena revizijska sled za lažje preverjanje in zagotovila s strani revizorskih organizacij.

Naročnikom, ki so skupine podjetij, omogoča avtomatizirano zbiranje podatkov in/ali kazalnikov na enem mestu in konsolidacijo le-teh po različnih metodah glede na način vključevanja posamezne družbe v skupino. Rešitev ponuja tudi digitalno označevanje trajnostnega dela poslovnega poročila skladno z ESRS XBRL taksonomijo.

Za organizacije, ki morajo poročati tudi po EU Taksonomiji, je na voljo modul, ki združuje finančne z okoljskimi podatki.

Naslednja programska oprema, ki jo nudimo, je Jedox ESG Reporting. Gre za nemškega proizvajalca programske opreme, prvenstveno namenjene pripravi finančnih planov in analiz, ki pa je za potrebe svojih naročnikov razvil namensko aplikacijo za zbiranje in spremljanje podatkov oz. okoljskih kazalnikov, skladno s CSRD direktivo in ESRS standardi.

Rešitev omogoča povezovanje z drugimi informacijskimi sistemi, iz katerih se na enem mestu na avtomatiziran način zbirajo podatki in kazalniki, na tej podlagi pa so nato na voljo že pripravljena poročila in razkritja za trajnostni del poslovnega poročila. Rešitev vključuje tudi podporo digitalnemu označevanju, skladno s ESRS XBRL taksonomijo, in celostno revizijsko sled.

Mitja Krajnc: Platforma omogoča podjetjem digitalizacijo trajnostnega poročanja in voden proces od izdelave matrike dvojne pomembnosti, trajnostne analitike in izpolnjevanja podatkovnik točk, do končnega izvoza poročila. Platforma vodi uporabnike skozi 6-stopenjski postopek ocene dvojne pomembnosti (DMA). Vključuje bazo več kot 3.500 sektorsko specifičnih IRO predlog. Podatkovne točke so opisane z navodili ter praktičnimi primeri za izpolnjevanje. Vgrajen CO₂ kalkulator omogoča izračun emisij toplogrednih plinov za obseg 1, 2 in 3.

Sistem omogoča upravljanje ESG podatkov z različnimi nivoji dostopa za uporabnike, kar zagotavlja varnost in preglednost pri vnosu podatkov. Platforma podpira sodelovanje, razporejanje nalog in interno komunikacijo, kar olajša pripravo trajnostnih poročil. Prav tako omogoča upravljanje s podatki podružnic in njihovo konsolidacijo na ravni skupine podjetij.

Vsi podatki o trajnosti so zbrani na enem mestu, kar omogoča enostaven dostop in pregled zaledne dokumentacije za zunanje revizorje. Izpis poročila je možen v .pdf in XBRL formatu.

Katera področja razvijate oz. nadgrajujete?

Mitja Krajnc: Platforma se nenehno posodablja in prilagaja novim zakonskim zahtevam ter potrebam uporabnikov. Področja, ki so v fazi nadaljnjega razvoja, vključujejo dodatno avtomatizacijo vnosa podatkov za zmanjšanje ročnega dela, možnosti integracije z drugimi poslovnimi sistemi ter razširitev funkcionalnosti za potrebe različnih industrij.

Matej Marka: Še vedno razvijamo vmesnik XBRL.

Ali je program v slovenščini?

Daniel Potočnik: Za obe rešitvi pripravljamo slovensko različico.

Matej Marka: Orodje je v angleščini, vendar ima podporo za več jezikov.

Mitja Krajnc: SmartHead je na voljo v slovenščini.

Kakšna je cenovna ponudba?

Mitja Krajnc: Naročnina za velika podjetja se začne pri 460 € na mesec, kar vključuje dostop do vseh funkcij in podporo. Cena se lahko razlikuje glede na število dodatnih uporabnikov, vendar je dostop za revizorje vključen brez dodatnih stroškov. Podrobnosti o cenah in funkcionalnostih so na spletni strani.

Matej Marka: Cena orodja je povezana z našo podporno svetovalno rešitvijo in je odvisna od potreb stranke.