Rešitev za mikroplastiko v vodi
| Avtor: Hakim El Khiar |
Odpadna plastika je svetovni izziv, saj se z njenim razpadanjem mikroplastični delci kopičijo v vodi, zemlji, zraku, povsod v okolju. Mikroplastika prihaja iz dveh glavnih virov: primarne in sekundarne mikroplastike. Primarna mikroplastika vključuje delce, ki so že proizvedeni v majhnih velikostih, na primer mikrokroglice v kozmetiki in čistilnih sredstvih. Sekundarna mikroplastika pa nastaja z razgradnjo večjih plastičnih izdelkov zaradi delovanja sončne svetlobe, vetra in valov. Ta razpad se lahko zgodi kjer koli, bodisi v urbanih območjih bodisi v oddaljenih delih sveta, kjer plastika pristane zaradi morskih tokov. Kaj lahko storimo za odpravo mikroplastike v vodi?
Med mikroplastiko uvrščamo plastične delčke, ki so manjši od 5 mm in jih sestavljajo različni plastični polimeri. Prisotna je povsod v okolju, tudi v vodnem ciklu. Odkrita je bila v morski vodi, odpadni vodi, sladki vodi ter v pipah in v ustekleničenih vodah. Mikrovlakna je bilo doslej mogoče zaznati le vizualno z mikroskopom. To pomeni, da je bila potrebna določena količina vzorčne vode za odkrivanje mikrovlaken. Štetje vlaken je pokazala kontaminacijo vzorčne vode. Takšna analiza je bila precej zahtevna, hkrati dolgotrajna, časovno zamudna in izjemno draga.
Detekcija mikroplastike
Podjetje Aqua Lab je razvilo sistem za detekcijo mikroplastike v vodi, ki zelo poenostavi detekcijo in analitiko mikroplastike, saj že na terenu in le v nekaj minutah ugotovi, če je v vodi prisotna mikroplastika. Naprava izolira indikatorska vlakna na posebnem disku. Vgrajen mikroskop in IR kamera naredita sliko, iz katere je razvidno, če so vlakna v vodi. To predstavlja izjemno pridobitev z vidika enormnega zmanjševanja stroškov in časa v laboratorijih, ki se ukvarjajo z monitoringom.
Testiranje
Izdelali smo komoro, ki nam omogoča izdelavo testnih diskov v popolnoma kontrolirani atmosferi. V komori se tudi opravljajo testi mikroplastike v vodah in zraku. Komora je rešila problem, ki ga imajo vsi laboratoriji, ki želijo testirati mikroplastiko. Največja težava, s katero se srečujejo pri analizah mikroplastike, je ponovno onesnaženje že v samem laboratoriju. Delamo po določenem protokolu in smo že v postopku akreditacije.
V državi Kalifornija je testiranje pitne vode na mikroplastiko že obvezno. Evropska komisija spodbuja razvoj zakonodaje, potrebne za boj proti morebitni grožnji mikroplastike za zdravje ljudi in okolje.
Slovenski inovatorji, Hakim El Khiar, Gregor Jesenovec in Lea Grlj, smo združili tehnologiji Hyper in Water Bio ter skupaj s pokojnim Francijem Pliberškom izdelali komoro za izdelavo testnih diskov v laboratoriju instituta Dr. Petra Novaka. V inštitutu se bodo razvijali različni sistemi za filtracijo zraka in s tem se bodo reševali problemi mikroplastike v zraku in pitni vodi.
Viri onesnaženja
Fragmenti avtomobilskih gum
Avtomobilske gume se pri vožnji obrabljajo, kar povzroča sproščanje majhnih delcev, ki lahko potem postanejo del zračnega onesnaževala. Ti delci se lahko prenašajo na dolge razdalje, in ko padejo na površine, lahko končajo v vodnih virih, kjer se mešajo z vodo.
Vlakna iz oblačil
Pri pranju sintetičnih oblačil, kot so poliester in nylon, se sproščajo majhna vlakna mikroplastike. Ta vlakna se lahko dvignejo v zrak in se prenašajo z vetrom. Ko se ti delci sprostijo v okolje, jih lahko dež ali druge vremenske razmere prenesejo nazaj na tla ali v vodne vire.
Drugi delci iz okolja
Do razgradnje večjih plastičnih izdelkov pride zaradi delovanja sončne svetlobe, vetra in valov. Poleg gum in vlaknin se v zrak lahko sproščajo tudi drugi delci, kot so prah, cvetni prah in onesnaževala iz industrijskih virov. Vse to prispeva k onesnaženju zraka in posledično do onesnaženja pitne vode.
Kako pride mikroplastika v pitno vodo?
Mestne vodarne pitno vodo zelo dobro očistijo, saj večina uporablja ultrafiltracijo, ki ima poro velikosti 0,01 mikrona, kar pomeni, da zaustavi vse delce večje kot 0,01 mikrona.
Kako torej pride mikroplastika v pitno vodo?
Vodohrani
Vodarne očiščeno vodo shranjujejo v vodohranih na višje ležečih lokacijah, tako da se voda lahko gravitacijsko spušča do porabnikov. Ko se nivo vode v vodohranu niža, se ustvari podtlak, ki omogoča kontaminacijo očiščene vode z mikroplastiko. Pri podtlaku preide večja količina zraka iz okolice v vodohran. Glede na to, da je zrak kontaminiran z mikroplastiko, se ta koncentrira v očiščeni vodi vodohrana. Največ mikrovlaken prihaja iz naših oblačil, veliko je tudi fragmentov avtomobilskih pnevmatik. Mikroplastika se tako koncentrira v že očiščeni vodi in potuje do porabnika. Zaradi teh dejstev je potrebno nadgraditi vodohrane z ustrezno filtracijo zraka in postaviti nove standarde za izdelavo vodohranov ter vodnih celic.
Projekti
Polnilnica vode in vodohrani
Začeli smo vgradnjo filtracijskega sistema za mikroplastiko v polnilnici Živa Voda. To je prva polnilnica, ki ima zaščito pred onesnaženjem z mikroplastiko iz zraka in iz vodnega vira. Podobne sisteme bomo uporabili za sanacijo vodohranov in s tem rešili problem kontaminacije naše pitne vode z mikroplastiko.
Hyper filter
Ena od rešitev za reševanje problematike mikroplastike v pitni vodi je namestitev filtra Hyper na kuhinjsko armaturo. Razvili smo majhen filter, ki uporablja načela elektro-pozitivne privlačnosti oziroma tehnologije zajemanja delcev na membrano, tako pride do hitre in zelo učinkovite adsorpcije skoraj vseh velikosti delcev. Membrana ima visoko zmogljivost za delce velikosti od 100 mikronov do le nekaj nanometrov.
Aqua Slovenica
AQUA SLOVENICA ni le steklenica vode – je simbol slovenske naravne dediščine in inovacij ter rešitev za globalni problem onesnaževanja z mikroplastiko. S tem darilom Slovenija ne podarja le vode, temveč zdravje in sporočilo o pomenu čiste vode, ki je ključna za življenje. Poudarja zavezanost k reševanju globalnih izzivov, kot so ohranjanje vodnih virov in zagotavljanje zdravja trenutnim in prihodnjim generacijam.
AQUA SLOVENICA bo napolnjena v prvi polnilnici izvirske vode na svetu brez
mikroplastike, ki se nahaja v Tunjicah pri Kamniku (izvir Žive Vode). Edinstveni postopek polnjenja zagotavlja, da je voda popolnoma čista in brez mikroplastike, kar pomembno prispeva k reševanju globalnega okoljevarstvenega izziva. S tem ne ohranjamo le slovenskih vodnih virov, ampak postavljamo Slovenijo kot vodilno državo na področju inovacij za trajnostno prihodnost. Vodi bomo dodali zlate lističe, saj ima zlato močen antioksidativni učinek.
Inovativna steklenica iz Steklarne Hrastnik, obdelana z inovativno tehnologijo Nattura
Voda, je zlata zmagovalka nacionalnega izbora inovacij GZS. Ta steklenica bo obdelana z napredno tehnologijo Nattura, ki je bila nagrajena na tekmovanju Water Innovation Europe 2023 v Bruslju in izboljšuje biološko primernost vode, jo naredi boljšo za hidracijo in zmanjšuje škodljivost genotoksinov v vodi, ki so škodljivi in povzročajo rakava obolenja. Steklenica združuje eleganco in okolju prijazne materiale. S tem slovenska industrija poudarja svojo zavezanost k trajnosti in inovacijam, kar povečuje prepoznavnost države na svetovnem prizorišču.
Slovenski naravni izviri vode
Slovenija je bogata z izjemnimi naravnimi viri, ki so svetovno prepoznavni. Izjemna kakovost pitne vode, črpane iz neokrnjenih naravnih virov, ter bogata tradicija termalnih vrelcev privabljajo turiste in krepijo naš ugled. AQUA SLOVENICA bo kot protokolarno darilo ponesla v svet zgodbo o Sloveniji kot deželi, kjer voda ni samoumevna, ampak je cenjena in zaščitena, ter poudarila, da je zdravje ljudi, narave in živali temelj naše družbe in gospodarske prihodnosti.
Ekskluzivnost in simbolika
AQUA SLOVENICA je več kot le darilo. Simbolizira spoštovanje do narave, trajnost in inovacije, ki jih Slovenija zavzeto zagovarja. Vsaka steklenica nosi zgodbo o skrbi za čiste vodne vire in ohranjanju neokrnjene narave za prihodnje generacije. Kot protokolarno darilo izraža prepoznavnost Slovenije kot države, ki ne le sledi globalnim okoljskim trendom, ampak jih tudi soustvarja.